Novosadski pankeri su održali svoj prvi zagrebački koncert u karijeri započetoj još 1986./1987. godine.
Sudionike već odavno i sasvim opravdano legendarne srpske rock scene devedesetih moguće je podijeliti i po pozicijama koje su, prestankom balkanskih ratova i dolaskom novog milenija, zauzeli na hrvatskoj sceni, odnosno ovdašnjim pozornicama. Tako postoje bendovi poput Atheist Rapa ili ugašenih Darkwood Dub koji su u Zagrebu i drugim hrvatskim gradovima svirali ili još uvijek sviraju skoro stalno, do te mjere da ih se može zvati domaćima, dok neke druge, kao što su recimo Block Out, Bjesovi i Deca loših muzičara, nikad nismo imali prilike ovjeriti uživo.
Jedan od takvih je i novosadski Ritam nereda koji je u subotu u Tvornici kulture održao svoj prvi zagrebački koncert u karijeri započetoj još 1986./1987., što se donekle da objasniti optužbama za koketiranje s ekstremnim ideologijama koje su ih pratile još od druge polovice devedesetih premda su iste u svojim medijskim i javnim istupima sa zgražanjem odbacivali. Kako bilo da bilo, Boban Petronić i ekipa u subotu su se konačno susreli sa zagrebačkom publikom koje je stiglo toliko da klub u Šubićevoj ugodno popuni, ali ne i više od toga, zbog čega je pomalo i šteta što mjesto radnje nije bio neki manji prostor u kojem bi gužva bila veća, a atmosfera nesumnjivo luđa i nabrijanija.
Profil okupljenih bio je otprilike identičan onom koji se može sresti na većini punk gigova, posebno oi! predznaka, s prosječnom dobi posjetitelja od 35 plus godina. Samim time, ne treba čuditi ni što je šutka izgledala prilično blago i bezopasno, pogotovo kada je usporedimo s kaosom koji prati njihove svirke u Srbiji (barem ako je vjerovati YouTubeu, i meni je bio prvi put da ih slušam uživo). Navedeno, međutim, ne treba shvatiti kao prigovore samom nastupu koji je stvarno bio jako dobar, dovoljno da ga uvrstimo u kategoriju zvanu “vrijedilo je čekati”.
Moram priznati da se ne ubrajam u pretjerane ljubitelje oi! ogranka velike troakordne rock revolucije, prvenstveno zato što mi čak i kod engleskih institucija tog žanra većina stvari u relativno kratkom roku počne zvučati previše slično, da ne kažem isto. Ritam nereda to je dosta uspješno izbjegao većim i kroz godine rastućim hard & heavy i metal utjecajima, najočitijim u riffovima i solo dionicama Saše Friša, zbog kojih njihove pjesme srodnike imaju čak i u opusima titana poput Motörheada i Pantere.
Vokalni i tekstualni dio priče zato ih trajno zadržava u nemirnim vodama punka, bilo da su u pitanju zborno otpjevani refreni ili stihovi koji pokušavaju probuditi i otvoriti oči, obračunati se s elitama i vođama te u svijetu kojim vladaju konformizam i nepravda “uvek biti ko pre”. Na setlisti su se našle skladbe iz svih faza, počevši od najranijih s kultnih demo izdanja iz početka devedesetih pa do aktualnog albuma „Novo doba“, pri čemu su, ako se mene pita, najmoćnije zazvučale „Elita“, „Put beznađa“ i „Ne“ koju smatram i njihovim ponajboljim trenutkom, posebno u remake verziji objavljenoj na kompilaciji „30 godina“.
Sve u svemu, led je probijen ili bolje rečeno razbijen na komade pa se iskreno nadam da će Zagreb u budućnosti postati stalna destinacija na turnejama Ritma nereda. Predugo se čekalo na to.