Zagrebačka rock grupa PigPop prije nekoliko dana objavila je video spot za pjesmu “Rob putene ljubavi” na YouTubeu. Radi se o prvom singlu s njihova debitantskog albuma naziva “Skriveni ekrani” koji bi uskoro trebao izaći pod etiketom Aquarius Recordsa, a o čemu se tu radi pobliže smo saznali od Ivora Plužarića, bubnjara i jednog od osnivača ove neobične grupe.
PigPop postoji osam godina, u tom periodu snimili su nekoliko video spotova za pjesme objavljene na YouTubeu, nastupali su diljem Hrvatske te na Demofestu, festivalu demo bendova u Banjoj Luci u BiH, gdje su završili u samom finalu. Grupa je prije godinu dana započela snimanje svog prvijenaca. Više o radu grupe, novom albumu i planovima, Ravno do dna je razgovarao s 37-godišnjim Ivorom Plužarićem, bubnjarem i perkusionistom te koautorom pjesama.
U PigPopu su pored tebe Antun Bahat – Brat Antun (vokal, gitara), Goran Kuretić – Električni Šaran (gitara) i Robert Butković – Robi (bas gitara). U početku su vam za glavne vokale bile zadužene pjevačice, kako je došlo do toga da ih Antun zamijeni?
Ivor Plužarić: Antun je u početnoj fazi PigPopa svirao bubnjeve što možete i vidjeti u spotu “Lizalica”. Bio je to jedan eksperimentalni period u kojem sam u grupi svirao bas, no nakon odlaska pjevačice Josipe, Antun se vratio sviranju gitare, a ja sam se ‘uselio’ na bubnjeve. Uskoro nam se priključio i Robi na basu koji se savršeno uklopio svirački i nama još važnije – humorom. Antun je uvijek pjevao demo verzije pjesama tako da je proces prilagodbe zapravo s tom postavom i završio.
Zašto ste kao uvodni singl za prvijenac odabrali pjesmu “Rob putene ljubavi” i što će se na albumu još moći poslušati?
Ivor Plužarić: “Roba” smo izabrali jer najbolje utjelovljuje ono što nas definira glazbeno i tekstualno- plesni groove i intimna tematika prožeta visokokvalitetnim humorom koji samo mi razumijemo. Album čini sedam pjesama iz naših različitih životnih i glazbenih faza, a tekstovi su zapravo ljubavne kronike Brata Antuna s kojima se svaka osoba može poistovjetiti ako zna čitati između falseta.
Osim bubnjeva i perkusija na pjesmama na albumu si svirao gitare, bas gitare, pjevao prateće vokale i sudjelovao u produkciji, kakva je bila suradnja s producentima Pavlom Miholjevićem i Jurom Ferinom i koliko ste zadovoljni s konačnim proizvodom?
Ivor Plužarić: Album je najvećim dijelom sniman u zagrebačkom studiju Pleasantville pod vodstvom već legendarnog producentskog dua Miholjevića i Ferine. Veliki dio gitara, perkusija i vokala snimali smo u mom vlastitom studiju kako bi producente poštedjeli našeg kreativnog eksperimentiranja. Glavne zasluge za izvanplanetarne gitare svakako idu Električnom Šaranu, iako smo svi zajedno sudjelovali u njihovom krojenju. Bas na “Robu” sam igrom slučaja odsvirao ja. Kako se dugo vremena bavim animiranim filmom i oblikovanjem zvuka, na albumu se mogu čuti i zvukovi tacni, ključeva i ostalih Foley i filmskih elemenata u funkciji perkusija. Pavlu sam zadao glavobolje u miksu kad sam inzistirao da mi ne izbaci gong na “Robu”. Najzadovoljniji smo bili kad smo nakon toliko godina dobili testni primjerak albuma na vinilu i poslušali ga skupa na trosjedu. Tad sam pomislio kako je mjerna jedinica brzine okretanja naše ploče YPM tj. Years Per Minute.
Je li ti poznavanje svih instrumenata u bendu pomaže u radu s drugim članovima i može li to biti i izvor frustracije ponekad?
Ivor Plužarić: Poznavanje više vrsta instrumenata je svakako prednost. Ne stvara mi frustraciju, posjedujem kapacitet imati strast za više stvari. To je samo još jedan komunikacijski kanal. Estetika i zvuk grade se godinama, nije dovoljno samo tehnički nešto znati odsvirati. Ja na to sve gledam kao alat za izražavanje emocija. Gitara i bubanj su mi uvijek bili jako bliski instrumenti, razlike gotovo nema. Ima ako glazbu gledate očima i ne slušate kao cjelinu.
Pored PigPopa aktivan si i u grupi Cojones također na mjestu bubnjara, s njima si intenzivno svirao izvan Hrvatske po zapadnoj Europi, kakvo je to bilo iskustvo?
Ivor Plužarić: Sviranje u Cojonesima me svakako izvuklo iz komfor zone na čemu sam im neizmjerno zahvalan jer me to iskustvo gradi, ne samo kao glazbenika nego i kao osobu. Razlika između Hrvatske i Europe je u početku veća jer gledate gdje se nalazite i kojim jezikom publika priča. Kad zaista počnete svirati i otpuštati emociju, granice i jezične barijere nestaju. Cojonesi su mi pomogli shvatiti da glazba uistinu je univerzalni jezik.
Može li jedan bend poput Cojonesa koji radi pjesme s tekstovima na engleskom jeziku, snima albume i koncertira van domovine živjeti od svog rada?
Ivor Plužarić: Što znači živjeti od svog rada? Cojones godinama živi od svoga rada, stvarajući albume, održavajući turneje da bi mogao nastaviti dalje stvarati. Cojones apsolutno može i već dugo živi od svoga rada. Engleski jezik je jezik kojim se autor Bojan Kocijan najbolje izražava, mogao se jednako izražavati i na svahiliju, ljudi bi prepoznali njegovu emociju. Da su Cojones htjeli novac i PVC stolariju na prozorima, svirali bi svatove s Majom Šuput.
Možeš li usporediti funkcioniranje rock scene u Hrvatskoj i zapadnom dijelu Europe?
Ivor Plužarić: Prva stvar koja mi pada napamet je publika koja vani ima kulturu odlaženja na koncerte. Publiku zanima tko ste vi i što imate za reći. Svidjeli se vi njima ili ne, oni će vas podržati kupnjom karte, majice ili ploče. Kod nas se često trpaju za popise i boje se platiti kartu za bend za koji nikad nisu čuli u strahu da im se neće svidjeti i da će im propast novac, ali im nije problem platiti pivo po cijeni benzina. Publika kod nas ne razumije da su odlaskom na bilo kakav koncert već obogaćeni novim iskustvom. Kad idem u kazalište, ne razmišljam o tome hoće li mi se predstava svidjeti ili ne. Bendovi su vani jako dobro organizirani i međusobno se podržavaju i pomažu. Kod nas najbolji primjer toga možete vidjeti na našoj stoner rock sceni.
Glazbom si se počeo baviti kao gitarist i basist, zašto i kada si počeo svirati bubnjeve, što te privuklo?
Ivor Plužarić: Iskreno, jedan od razloga je što su mi kao gitaristu neki bubnjari s kojima sam svirao išli na živce jer su stalno imali izlike da ne sviraju, ne investiraju u zvuk i bili su fascinirani bubnjem kao nekom spravom u teretani. Kad sam prvi put sjeo za bubnjeve sviranje mi je bilo prirodno kao piti vodu i odmah sam se počeo zabavljati. Gitara i bubanj su mi jako povezani i skužio sam da najbolje vježbam bubnjeve tako što sviram gitaru.
Ostvario si i brojne suradnje s još nekim bendovima, o kojma se radi?
Ivor Plužarić: U prvom ozbiljnijem bendu kao gitarist svirao sam u grupi Tattva, krajem srednje škole u mom rodnom Osijeku. Nakon završetka SAE-a u Ljubljani i dolaska u Zagreb imao sam čast snimati i producirati prvi album Cojonesa “Sunrise”, a nakon toga pridružit se kultnom bendu Fali V nakon nekih izmjena članova koji je tad promijenio ime u F5. Ta priča okrunjena je studijskim live albumom “Organik”. Nedugo nakon toga postao sam član kultnog zagrebačkog benda “Headoneast” legendarnog skladatelja i tekstopisca Aleksandra Ljiljka s kojim sam surađivao na tri singla. Paralelno s time, bubnjar sam u grupama PigPop, Wanted men (Johnny Cash Tribute band) i Cojones, sve do danas.
Spomenuo si SAE u Ljubljani, tamo si završio za glazbenog inženjera, kakvo je to bilo iskustvo?
Ivor Plužarić: To mi je jedan od najljepših i najinspirativnijih perioda u životu. Osim što sam tamo upoznao svog životnog prijatelja Gorana Kuretića, imao sam priliku baviti se i eksperimentirati sa zvukom od 0-24. Tamo sam i prvi put, kao dugogodišnji gitarist, prosvirao i otkrio bubanj. Tako sam postao session bubnjar i gitarist, a svoj sam završni rad snimio i odsvirao potpuno samostalno. Kasnije mi je jedan od profesora javio da je koristio tu snimku kao prezentaciju na otvorenim danima škole što mi je puno značilo.
Što te privuklo glazbi i koji su ti najveći uzori?
Ivor Plužarić: Glazbu, i zvuk općenito, zavolio sam nakon što su mi se kao fetusu formirale uši s osam tjedana. Moj prvi instrument van majčine utrobe bio je zvečka (koja je i danas neizostavan dio mog zvučnog potpisa), zatim sintesajzer i gitara. Između sam kratko svirao i harmoniku koju moja baka nikad nije prežalila jer “gitara je lijep instrument, al’ harmonika i mrtvaca oživi”. I bila je u pravu.
Što se glazbenih uzora tiče, rekao bih da su moji najveći uzori bili i ostali Pink Floyd, Ennio Morricone, Jack White, RATM, QOTSA, EODM i ostale skraćenice, Prince, T-Rex, David Bowie, Michael Jackson i naravno Madonna. Od domaćih Let 3, Neno Belan, Neki to vole vruće, Jura Stublić, Smak, Tajči, Oliver Mandić, Diletanti i Krunoslav Levačić.