Chino Moreno, najpoznatiji kao frontmen alt metalaca Deftones, pokazao je svoje drugo lice, ono sačuvano za mračnu elektroniku koju prakticira u svom projektu sa strane zvanom Crosses.
Žestoki lipanj stranih gostovanja u režiji Los Angeles Agency otvoren je prošli tjedan koncertom Coreyja Taylora, frontmena Slipknota, na zagrebačkoj Šalati, a ovaj se tjedan nastavlja večerašnjim povratkom celtic punk legendi Dropkick Murphys te crossover institucije Body Counta u nedjelju na istoj lokaciji. Između tih velikih manifestacija ugurala se i jedna manja, u Tvornici kulture, gdje su sinoć Chino Moreno, poznat kao vođa alt metal odreda Deftones i njegov drug iz djetinjstva Shaun Lopez, gitarist nekoć utjecajnog kalifornijskog benda Far, premijerno ovdašnjoj publici predstavili svoj projekt †††, iliti manje kriptički – Crosses.
Chino je, naravno, Zagreb recentno pohodio i sa svojim matičnim bendom prije samo dvije godine kad su na posljednjem izdanju INmusic Festivala održali jedan od najglasnijih koncerata te popularne manifestacije kao glavni headliner te treće večeri, no u Crosses pjevač donosi jednu potpuno drugačiju energiju. On sam opisuje njihovu glazbu kao “minimalističku i umirujuću” i to poput stvari koje voli slušati kada ne vrišti do iznemoglosti.
U pitanju je pomalo mračna elektronika koja bi mogla biti privlačnija fanovima masovnih pojava poput Depeche Mode negoli nužno ljubiteljima Deftonesa, a da je samo desetak posto posjetitelja posljednjih koncerata tih bendova dalo priliku Chinovom projektu sa strane Tvornica bi bila dupkom puna. Ovako je bila solidno popunjena sa zatvorenim tribinama i malim pogonom, što bismo mogli proglasiti umjerenim uspjehom.
Zbivanja u Šubićevoj počela su vrlo rano, još za dnevnog svjetla kad su već oko 20 h pozornicu zauzeli VOWWS, glazbeno srodan sastav koji svoj izričaj naziva “death popom” (baš kao i susjedna nam banda zvana Klotljudi), a u pitanju je nešto vedrija elektronika sa sintevima i gitarama od one koju prakticiraju Moreno i Lopez. VOWWS su privukli dosta publike unatoč veoma ranom početku svog nastupa, ali imam dojam da su dosta mlako prihvaćeni. No, možda je u pitanju doista tek dojam podvučen činjencom da osobno nisam bio suviše impresioniran onime što su pokazali.
Do devete ure eskadrila fanova Crossesa okupila se u gotovo punom sastavu, a Chino se pojavio u bitno različitom izdanju od onoga u kakvom ga viđamo s Deftones sa zgrčenim izrazom lica pred mikrofonom. Odjeven u crnu košulju i hlače, pozornicom se kreće poput kakve mačke dok Lopez slaže elektroničku zavjesu izmjenjujući se po potrebi na i gitarama i klavijaturama postavljenima tako da izgledaju poput zaštitnog znaka benda, križeva.
Setlista se uglavnom sastoji od novijeg materijala s lanjskog im tek drugog dugosvirajuće albuma “Goodnight, God Bless, I Love U, Delete.”, pa tako otvaraju singlom “Invisible Hand”, a među uvodnim špicama izdvojit će se i “Ghost Ride”, te pogotovo “Pleasure”. Povremeno čak i zlokobnu atmosferu probijaju melodični refreni, a mjesta će se naći i za starije uspješnice kao što su “Bi†ches Brew” s eponimnog ih prvijenca starog sad već deset godina koja će mjesto naći pred kraj službenoga seta, smještena između dvije pjesme s novog albuma na čijim studijskim verijama gostuju Robert Smith iz The Cure (“Girls Float † Boys Cry”), te El-P iz hip hop dua Run the Jewels (“Big Youth”).
Za bis su, pak, sačuvane još dvije stvari s debija, “†elepa†hy” i “Op†ion”, a zanimljivo je otvoren obradom pjesme “Goodbye Horses” američke pjevačice Q Lazzarus koja je objavljena krajem osamdesetih a širom svijeta je postala poznata kad ju je Jonathan Demme uvrstio u svoj Oscarima nagrađen hit triler “Silnce of the Lambs”.
Što rano počne, rano i završi, ali Crosses su se svojski potrudili izvući najviše iz svoje glazbe kao i publike kojoj su prostrli dvadesetak pjesama na svom prvom zagrebačkom ukazanju. Nimalo nezadovoljni pošli smo kućama, a nekima su dojmovi viđenoga već počeli prepuštati mjesto mislima na ono što nas još očekuje do kraja tjedna kad se još koji put uspnemo Schlosserovim stubama.