Previše u trendu, premalo svoji – bila bi generalna kvalifikacija berlinskog folk rock indie trija Mighty Oaks i njihova debi albuma ‘Howl’.
Ian Hooper, Claudio Donzelli i Craig Saunders, možda i ne bi bili na krivom (čitaj: dosadnom) putu da su malo više zagrebali u taj američki folk i pronašli neka jača imena iz prošlosti za koje bi se uhvatili. Ovako čini se da su samo bili opijeni uspjehom koji žanju Mumford And Sons. A kao da i njih samo i slušaju kad su odlučili 12 pop pjesama obojati u akustični folk uz nezaobilazno šuškanje četkica po snare bubnju, povremeni decentni bendžo i harmoniku.
No nema tu dovoljno ni gradacijskih vokalnih igrarija na koje igraju spomenuti Mumford And Sons, a bogami ni lucidnih falsetnih vožnji kakve priređuju Fleet Foxes. Mighty Oaks dodvoravaju se slatkastim harmoniziranjima. Uspjeli su stvoriti ugođaj toplog kamina u zimskoj noći, samo što je taj kamin ona električna kopija pravog kamina – s jednim izlivenim panjem u njemu i titravim svjetlom koje oponaša sjaj užarenog ugljena. Ukratko, može se ugrijati, ali to nije taj ugođaj. Ugođaj je fabriciran, kao i foto session benda u knjižici CD-a gdje dva neobrijana i j jedan bratadti muškarac poziraju u prirodi u izglancanim gozericama, što više podsjeća na katalošku prodaju opreme za kanadske drvosječe.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wqzlJb7hTsc[/youtube]
Pjesme su pune ‘bratskog’ samopoudanja od uvodne „Brother“ (na čiji naslov je neizbježno ne pomisliti na The Black Keys) do duševnih traženja, propitivanje roditeljskog odgoja i ljubavne tematike. Dakle Mighty Oaks su duševno smireni i zrače ‘pozitivom’, pravi pravednici. Možda je to dobra terapeutska kura, ali je istovremeno i bez opipljivijeg konteksta i neke životnosti za koju bi se moglo uhvatiti.
Izlizana je i ona donedavno magična riječ ‘indie’ pod koju se svakakvo frikovlje moglo sakriti i amaterizam i ispraznost opravdavati izravnim duševnim impulsima. Might Oaks jedni su od onih koji tu stvarno nemaju što za reći, iz njihove glazbe prije se može osjetiti tržišna proračunatost trenutka, uredno i smisleno popunjena Excell tablica o najsitnijem detalju ambalaže, samo je zaboravljeno ono glavno, a to je kakvog je okusa ‘čokoladica’. Ali i to je stara oprobana fora. Puno njih nasjedne na ambalažu.
Ocjena: 4/10
(Vertigo/Universal Music, 2014.)