J.J. Abrams i Disney su očigledno poslušali fanove ‘Ratova zvijezda’ te im odlučili dati upravo ono što žele. To se na prvi pogled čini kao fantastičan potez koji garantira uspjeh, ali kada zagrebemo ispod površine, otkriva se koliko je cijela ta konstrukcija zapravo krhka.
Iako nisam jedan od onih koji će potrošiti malo bogatstvo na figurice, odjeven u jedija, dolaziti na premijeru filma i proklinjati Georgea Lucasa zbog onoga što je učinio s drugom trilogijom, mogu za sebe reći kako sam ljubitelj „Ratova zvijezda“ (jednako kao i „Zvjezdanih staza“ i bilo čega što se žanrovski svrstava pod SF) i naravno da sam se teško mogao oduprijeti histeriji koja je zavladala nakon objave da će Disney zajedno s J.J. Abramsom snimiti sedmu epizodu ove svemirske sage, koju će slijediti još dva nastavka i cijeli niz spin-offa. Ipak, pokušao sam svoje uzbuđenje držati pod kontrolom i ne hypeati previše, jer s ovakvim se filmovima nikada ne zna. Abrams je izvrstan redatelj i scenarist, ali njegovi su nedavni izleti u svemir „Zvjezdanih staza“ pokazali da je prije svega fantastičan populist i manipulator gledatelja, koji može jako dobro prodati lijepi sjajni proizvod, za koji tek po povratku kući shvatiš kako je zapravo poprilično truo.
O radnji filma „Ratovi zvijezda: Sila se budi“ neću previše pričati, jer s obzirom kakva je navala na karte, vjerojatno ga većina od vas još nije uspjela pogledati. Recimo samo da se sve odvija 30 godina nakon događaja u „Povratku jedija“, a izgleda kako nakon uništenja Imperija mir i ravnoteža nisu trajali dugo. Dobrim i poštenim ljudima sada prijeti mistični First Order, grupacija pod vodstvom mračnog gospodara kojoj se oduprijeti može samo skupina hrabrih prašinara i slabašan pokret otpora.
Pokušavao sam se maksimalno kloniti svih spoilera, ali nešto se ipak uspjelo probiti kroz obranu, a to je uglavnom bila konstatacija kako je“ Sila se budi“ zapravo svojevrsni remake „Nove nade“ (iliti u vrijeme izlaska samo „Ratova zvijezda“). Razočarani drugom trilogijom, mnogi su (uključujući i mene) s veseljem dočekali ovakve vijesti, ali nakon odgledanog filma to se ipak ne čini najsretnijim rješenjem. Svakako je bolje od hrpetine nebuloza koje je Lucas ubacio u drugu trilogiju, ali ipak nedostojno nečega što se smatra „najočekivanijim filmom godine“ Slično kao u slučaju reboota „Zvjezdanih staza“, Abrams je zapravo složio jednaku konstrukciju priče kao u originalu te jednostavno prekopirao iste funkcije i karakterizaciju na druge likove.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k9ZR05v3gnI[/youtube]
I dok to u početku izgleda simpatično i gotovo da mami suze nostalgije, a ponovno pojavljivanje likova koje toliko volimo izaziva iskreno uzbuđenje, negdje tamo početkom drugog dijela filma sam prvi put sam sebi ipak morao priznati kako me ono što gledam baš i ne oduševljava, barem ne u mjeri koju sam priželjkivao. Nema se tu što zamjeriti Abramsu kao redatelju koji uistinu iskorištava sve čari moderne tehnologije vješto ju kombinirajući sa animatronikom (još jedna majstorska odluka kako bi zadovoljio i klince i stare fanove) niti Abramsu kao scenaristu, koji je zajedno s Lawrenceom Kasdanom stvorio uistinu lijepo zapakirani proizvod kakav Disney u svojoj tvornici novca želi, ali „Sila se budi“ ipak jest prijevara. Prekrasna, zabavna i atraktivna, ali… prijevara. Ne volim pretjerana eksperimentiranja s prokušanim formulama, ali isto tako nisam niti ljubitelj ziheraštva, pogotovo kada mu je svrha dodvoriti se gledateljima, zaraditi brdo love i doslovno priznati kako se ne može (ili ne želi) konstruirati zanimljivija priča od one stare 40 godina!
Osim dojma da gledam isti film koji sam pogledao već desetak puta (koliko sam i odvalio „Novu nadu“) i koji mi je sada, dok ovo pišem, potenciran prisjećanjem na strahovito nemaštovitih zadnjih dvadesetak minuta, „Sila se budi“ ima još nekoliko vrlo ozbiljnih problema. Dok su mladi Daisy Ridley, John Boyega i Oscar Isaac izvrsni i uistinu imaju kemiju ekipe prijatelja koja se zajedno bori protiv zla (kao onomad i Han, Luke i Leia), stara garda opasno zaostaje. Harrison Ford na ekranu, kao i u stvarnom životu, djeluje minimalno zainteresirano za život, a kamoli išta drugo, Carrie Fisher glumi i izgleda očajno (ljudi, botox je ZLO!), a Mark Hamill… to ću ipak ostaviti kao iznenađenje. Što se tiče negativaca, situacija je još gora: Adam Driver kao Kylo Ren prolazi dok ima masku, ali čim ju skine sve pada u vodu, a ako bi on trebao biti nova inkarnacija Vadera, Abrams i Kasdan su totalno omašili, kako karakterizacijom lika tako i njegovom ekspozicijom. Njegov je učitelj pak neobjašnjivo loše realizirani CGI poster koji Imperatoru ne može poslužiti niti kavu, a kamoli se mjeriti s njime po ičemu. Nadam se da kreativna ekipa iza ove nove trilogije ima neki adut u rukavu, jer ovi „sith amateri“ nisu neka sreća.
Možda se nakon ovih par paragrafa „Sila se budi“ čini teškim promašajem, ali zapravo se radi o vrlo dobrom i iznimno zabavnom filmu. Proklet je utoliko što su očekivanja ogromna, pa tako jednostavno moram biti mnogo oštriji i kao manu isticati neke stvari koje bih u nekom drugom filmu vjerojatno ignorirao. Da sam tabula rasa što se tiče „Ratova zvijezda“, „Sila se bud“i bi bio ozbiljan kandidat za najbolji film godine, ali sa šest nastavaka iza sebe jednostavno mora pružiti malo više svježine, pogotovo u pogledu priče. Njegova neoriginalnost ipak ne može zasjeniti činjenicu da je ono što kopira s razlogom vrhunac SF-a, a Abrams je previše iskusan da ne proizvede film u kojem prosječan gledatelj (pogotovo onaj koji nije toliko indoktriniran ovom operom) može uživati očima, ušima i srcem. Ja ću „Ratove zvijezda: Sila se budi“ svakako pogledati još barem 2-3 puta u kinu (IMAX je najbolja opcija), a možda mi s vremenom neke stvari i malo bolje sjednu… barem dok ne dođe „Epizoda VIII“. Temelji jesu malo klimavi, ali ako je“ Imperij uzvraća udarac“ bio najbolji dio prve trilogije, isto očekujem i od drugog nastavka treće trilogije!
PS: Onome tko je dizajnirao BB-8 treba uručiti nekakvu nagradu i novčani bonus sa šest znamenaka jer je stvorio lopticu u koju se čovjek zaljubi na prvi pogled!
Ocjena: 7/10
(Lucasfilm, Bad Robot, TruenorthProductions; 2015.)