Sedma ovogodišnja playlista od 26 pjesama od kojih svakoj naziv počinje jednim slovom engleske abecede, a svaka je izašla na izdanju (singlu, spotu ili albumu) objavljenom u srpnju ove godine.
A – “America”, Sufjan Stevens
“The Ascension”, osmi solo studijski album pjevača, tekstopisca i skladatelja Sufjana Stevensa, dugoočekivanog sljedbenika posljednjeg izdanja “Carrie & Lovell” zakazan je za 25. rujna 2020. godine. Najavni 12-minutni singl s nadolazećeg albuma, “America”, dobio je i prateći video spot koji je snimio sam Sufjan. Riječ je protestnoj pjesmi koja se posebno bori protiv bolesne američke kulture, dok će sam album predstavljati poziv na osobnu transformaciju te odbijanje ovakvog sustava kojim smo okruženi. “Don’t do to me what you did to America,” Sufjan pjeva i poručuje: “Don’t do to me what you do to yourself”.
B – “Black Eyed Dog”, Ben Harper & Rhiannon Giddens
Dvoje američkih roots glazbenika, Ben Harper i Rhiannon Giddens, udružuju snage na obradi pjesme “Black Eyed Dog” engleskog folk kanautora Nicka Drakea.
C – “Criss Cross”, The Rolling Stones
Legendarni The Rolling Stones otkrili su da će još jedan od dragulja njihove diskografije doživjeti reizdanje u svom punom sjaju. Riječ je o klasiku “Goats Head Soup”, objavljenom 1973. godine. Povodom te najave objavljena je i dosad neotkrivena pjesma “Criss Cross”.
D – “Dance To Forget”, Je Veux
Nakon odlično primljenog prvog singla „Girlfriend“, te sjajnog „Beautiful“, nova “Dance To Forget” dosad je najplesnija je pjesma Je Veux, novog solo projekta Željke Veverec, a najavljuje album “I Glow” koji bi trebao izići sredinom jeseni. “Nova stvar obavezna je oprema za ovo ljeto. Kad sam ju napisala nisam ni slutila da ćemo u trenutku kad ona izlazi htjeti baš toliko toga zaboraviti. Virus, potres… ali eto iza nas je čudna, teška i uznemirujća godina i neke bi stvari stvarno trebalo otplesati u novu i bolju,” kaže Željka.
E – “Exile”, Taylor Swift ft. Bon Iver
Kad su producentske uzde u rukama Aarona Dessnera iz grupe The National jasno je da nećete očekivati ploču s bangerima koji će puniti plesne podije poput “Shake It Off”, ali kad usto pogledate i popis suradnika koji čine i drugi članovi njegovog benda, zatim istaknuti indie-janci poput Dovemana i aranžera Boba Moosea, a album sadrži i duet s Justinom Vernonom iz Bon Iver, jasno je da je Taylor Swift napravila odvažan korak iz okrilja sveprisutnog radijskog popa u glazbu nekih nezavisnih voda – možda ne u potpunosti folkerskih kako bi ime ploče dalo naslutiti, ali svakako u konkretan indie pop i možda teritorij kojim je dosad suvereno vladala jedna Lana Del Rey.
F – “First Responders”, Dinner Party
Supergrupu Dinner Party čine Terrace Martin, Kamasi Washington, Robert Glasper i 9th Wonder, ekipa koja je karijere provela uklanjajući barijere između jazza, soula i rapa. Nakon što su ga prošli mjesec najavili singlom “Freeze Tag”, u srpnju je izašao i njihov prvijenac s kojeg predstavljamo pjesmu “First Responders”.
G – “Ghosts In The Machine”, Bush
Engleski rock bend Bush objavio je svoj osmi studijski album “The Kingdom”. Ploču su najavili singlovima “Bullet Holes” iz filma “John Wick: Chapter 3 – Parabellum”, te “Flowers on a Grave”, a mi na playlistu izdvajamo “Ghosts In The Machine”.
H – “Hate for Sale”, Pretenders
Vedran Harča piše: “Pretenders se novim materijalom vraćaju na ‘mjesto zločina’, u dane kada su predstavljali jednu od najinteresantnijih novovalnih formacija, podjednako utemeljenu u pop-rock tradiciji i punku kao svojevrsnoj negaciji iste. Uz pomoć producenta Stephena Streeta, čovjeka zaslužnog za „Strangeways, Here We Come“ The Smithsa i „Parklife“ Blura, uspjeli su iznova kreirati zvuk s početaka, do te mjere da će se upućenijima povremeno činiti da slušaju neku apdejtanu, svježe remasteriranu verziju „Pretendersa“ ili „Pretendersa II“.”
I – “Izgubljenom vremenu”, Mašinko
Zagrebački bend Mašinko predstavio je novi singl i video spot “Izgubljenom vremenu” s aktualnog albuma “Danas ću, sutra ću”. Uz reference na povijesne likove, grčku i rimsku mitologiju, pjesma stoji kao himnično promišljanje o prolaznosti života.
J – “James and Ira demonstrate mysticism and some confusion holds (Monday)”, Yo La Tengo
Indie rock veterani Yo La Tengo otvorili su svoju novu Bandcamp stranicu i na njoj objavili i novu pjesmu naziva “James and Ira demonstrate mysticism and some confusion holds (Monday)”. Petominutnu pjesmu grupa je snimila u svom prostoru za probe u Hobokenu tijekom travnja kad je započeo lockdown u SAD-u, a nalazi se na njihovom novom albumu “We Have Amnesia Sometimes”.
K – “Keep Your Eyes Open”, Bill Frisell
Cijenjeni gitarist Bill Frisell objavio je “Keep Your Eyes Open”, drugi singl sa svog nadolazećeg albuma “Valentine” na kojem svira njegov trio koji uz njega čine basist Thomas Morgan i bubnjar Rudy Royston. Ova se pjesma izvorno našla na Frisellovom albumu “Nashville” iz 1997., a sada je u novoj verziji popraćena i spotom u režiji Monice Jane Frisell.
L – “LA Who Am I To Love You”, Lana Del Rey
Nakon što je prošlogodišnjim albumom ‘Norman Fucking Rockwell!’ osvojila brojne pohvale kritičara i publike te ostvarila nominaciju za nagradu Grammy u kategoriji Albuma godine, Lana Del Rey je objavila audioknjigu ‘Violet Bent Backwards Over The Grass’, na kojoj publika ima priliku slušati Laninu poeziju.
M – “Mjesto”, Mixed Up Mary
Skupina Mixed Up Mary, čiju osnovicu čini glazbeno-bračni par Ana i Konrad Lovrenčić, predstavlja novi studijski materijal – ujedno i prvu novu autorsku pjesmu nakon objave debitantskog albuma „Umolomni“, 2018. godine. Riječ je o pjesmi „Mjesto“, koju su snimili u periodu izolacije, a umjesto rada s bendom, nastala je u suradnji sa zagrebačkim producentom Damjanom Blažunom (Kandžija, Žen, Tús Nua…)
N – “Na lijepom plavom Jadranu”, Pridjevi
Grupa Pridjevi objavila je novu pjesmu, šest godina nakon izlaska prvog albuma. Nova pjesma “Na lijepom plavom Jadranu” objavljena je bez najave, kao i prateći video spot kojeg je dronom i ispod vode snimio Vedran Ivančević. Pjesmu potpisuje vođa i osnivač benda Dino Santaleza.
O – “Organ”, dRUMELODY
Nova pjesma “Organ” projekta dRUMELODY ne ostavlja vas ravnodušnim. U kombinaciji s glazbenim spotom sva čula uživaju, ali ipak na jedan poseban način, sav taj ambijent kojim je obojeno naše okruženje, ne donosi ništa drugo nego borbu za opstanak. “Jesmo li se ikad zapitali koji su svi izazovi u borbi za opstanak, pogotovo naših žena, u kakvim uvjetima i sa kakvim profilima ljudi se susreću. Imamo li osjećaj, jesmo li spremni na kritiku ili smo osuđeni da se svim sredstvima borimo za opstanak”, izjavljuje Berin Tuzlić koji stoji iza ovog projekta.
P – “Petar Pan”, Brain Holidays ft. Italee
Naši ambasadori ljubavi i pozitivnih vibracija Brain Holidays predstavljaju novi singl “Petar Pan” nastao u suradnji s poznatom jamajčanskom pjevačicom Italee Watson. Slatka, romantična strana života svima nam je poveznica s podrškom i partnerstvom, a ‘Petar Pan’ ocrtava upravo taj bezbrižni svijet.
Q – “Queen Jane Approximately”, Emma Swift
Australska kantautorica Emma Swift obradila je “Queen Jane Approximately”, jednu od najboljih pjesama s legendarnog remek-djela Boba Dylana, albuma “Highway 61 Revisited” iz davne 1965. godine. Pjesma će se naći na njezinom nadolazećem albumu Dylanovih obrada “Blonde on the Tracks” koji izlazi sredinom kolovoza.
R – “Revolution”, Heartless Bastards
Nakon pet godina i albuma “Restless Ones”, Heartless Bastards se vraćaju s novom pjesmom “Revolution”. Bend radi na novom albumu s producentom Kevinom Rattermanom.
S – “Sounds Like Heaven”, And The Kid
And the kid nakon svog posljednjeg izdanja pod imenom ‘Grand mall’ iz 2015. godine i singla sa Lovely Quinces ‘Back To Trees’ iz 2017. godine, izbacuje singl sa nadolazećeg albuma pod imenom “Sounds Like Heaven”.
T – “That’s How Rumors Get Started”, Margo Price
Američka country glazbenica Margo Price je sa zakašnjenjem uzrokovanim izbijanjem koronavirusa napokon objavila svoj treći studijski album “That’s How Rumors Get Started”. Na našoj playlisti nalazi se naslovna pjesma.
U – “Unclean Spirit”, John Carpenter
Legendarni redatelj i skladatelj John Carpenter oglasio se s dvije nove atmosferične pjesme, singlom “Skeleton” i njegovom B stranom “Unclean Spirit.” Pjesme će biti fizički dostupne na ograničenoj 12-inčnoj ploči krajem kolovoza, a mi potonju uvrštavamo na našu srpanjsku playlistu.
V – “Velika Gorica moja mala”, Frik iz kvarta
Velika Gorica je dobila svoju himnu – epsku gorko slatku pričo-pjesmu koja beskompromisno zarezuje duboko u bolno tkivo današnjeg društva i pojedinca. Iako je riječ o konkretnom gradu – mnogi stihovi se itekako odnose i na znatno širi kontekst – pa se može govoriti i o metafori države u malom. Zvukom najbliže hip hopu poetsko je to putovanje iscijeđeno iz dugogodišnjeg iskustva življenja u jednoj, kako autor teksta Zlatko Majsec kaže, toplo-toksičnoj sredini. Put vodi kroz puno mračnih, ali i svijetlih predjela.
W – “Whole New Mess”, Angel Olsen
Angel Olsen objavila je “Whole New Mess”, naslovnu pjesmu sa svog nadolazećeg albuma, prvog koji je snimila bez pratećeg benda nakon “Half Way Home” iz 2012. godine.
X – “Xporto”, Billy Martin
Bubnjar Billy Martin, najpoznatiji kao jedna trećina avant-jazz-funk sastava Medeski Martin & Wood, oglasio se samostalnim albumom koji je manje eksperimentalan od njegovih uobičajenih solo izleta te više u duhu onoga što radi s matičnim bendom. Na najboljim pjesmama ploče ugostio je i genijalnog gitarista Marca Ribota, kao na, primjerice, “Xporto” koju uvrštavamo na playlistu.
Y – “Yesterday When I Was Young (Hier Encore)”, Willie Nelson
“Yesterday When I Was Young” najbolja je pjesma s novog albuma Willieja Nelsona “First Rose of Spring”. U tom obliku snimio ju je Roy Clark još krajem šezdesetih, a riječ je o prepjevu divne balade fantastičnoga Charlesa Aznavoura, “Hier encore”. Ova se pjesma svakako uklapa u tematiku posljednja tri Nelsonova redovna albuma budući da je ispričana iz perspektive starca koji razmatra svoj životni put i promišlja prolaznost zemaljskog postojanja.
Z – “Zen Sin Fin”, nemanja
“Nakon što su ga na prošlom albumu tarot karte inspirirale za stvaranje paklene smjese u kojoj su se, uz nešto klasičnije psihodeliju i funk krčkali diggerski žanrovi poput kambodžanskog psych rocka i turskog rocka sedamdesetih, Luka Šipetić na novom se materijalu nemanje uhvatio tibetanske Knjige mrtvih i odveo je u mrak disko kluba”, piše Zoran Stajčić u svojoj recenziji albuma “Cosmic Disco”.