Luka Belani se u intervjuu za Ravno do dna osvrnuo na svoju karijeru, medijsku pažnju koju dobiva, koncertnu situaciju ‘kod kuće’ i ‘vani’, ali je također iznio i jasan stav o kontroverznoj ACTA-i.
Koliko te inozemno iskustvo oblikovalo kao glazbenika kakav si u ovom trenutku?
Luka Belani: To su najbitnija iskustva. Biti na turneji i svirati pred ljudima u gradovima u kojima si po prvi put, dok za neke nisi ni znao da postoje – to te najviše oblikuje.
Nedavno si u Tvornici imao nastup u Malom pogonu s novim bendom i višestruko si ga istaknuo kao osvježenje u tvom angažmanu uživo, pa nam ponešto reci o samome bendu.
Luka Belani: Nedavno sam počeo više stvirati samostalno i akustično, pa je čak bilo u planu snimiti akustični album kakav bi se uklopio u taj koncept, ali za Tvornicu sam okupio novi bend pri čemu smo se svi iznenadili kako postoji kemija unutar benda, a ta se vibra osjetila i u publici. Osim što su došli po onako lošem vremenu u Tvornicu, dali su svoj veliki doprinos odličnu atmosferi. A bend čine Marko Levanić na bassu, Adrijano Valpatić na gitari i Marko Lajtman na bubnjevima.
U jeku aktualnih kontroverzi i prosvjeda oko zakona donesenih vis-a-vis kršenja, odnosno čuvanja autorskih prava u vidu najrecentnije i svakako najozbiljnije ACTA-e, možeš li nam dati svoje viđenje tog zakona kao kantautor koji ne egzistira od naklade prodanih albuma, već direktnih koncertnih angažmana? Što za tebe znači stupanje ACTA-e na snagu u Hrvatskoj?
Luka Belani: ACTA je prije svega paravan i politička volja da se cenzuriraju nepodobne web-stranice bilo političke prirode, bilo piratski siteovi. Mislim da se ništa ne može napraviti na silu, pa tako ni ovo. Uostalom, da nije bilo Torrenta i „skidanja“ muzike, ne bih čuo za polovicu bendova koje sam preslušavao i zavolio. Tako je i s filmovima. Jasno je da ZAMP treba postojati i nekakvo uređenje čime se brane autorska prava, ali sigurno ne na način „haračenja“, već transparentnošću i takvih zakonskih odredbi poput ACTA-e. Onaj koji izjavi da sumnja da bi se takav zakon zloupotrebljavao trebao bi se ostaviti politike. Jer svi zakoni se zloupotrebljavaju, zato se prije svega i sastavljaju. (smijeh) Osobno sam i profesionalno protiv ACTA-e. Osobi kojoj se svidi moja glazba, može kupiti CD, može poslušat na internetu, skinuti je, doći na moj koncert i tamo izraziti podršku. Ako samo proširi riječ o meni, ja sam doista zahvalan i to mi je dovoljno. Koliko ću uspjeti živjeti od toga, ovisi o mojoj predanosti i o tome koliko ću svirati, ali ne mislim da ću prodati 15 puta više albuma ako netko omogući stupanje ACTA-e na snagu. U slučaju da se to i dogodi, opet mislim da će to biti na krivim osnovama.
Kako bi opisao stanje u hrvatskom rocku u ovom trenutku i misliš li da on doista umire kako to navode domaći kritičari?
Luka Belani: Mislim da rock nikad neće umrijeti. Uvijek kad dođe do zasićenja pojavi se neki novi izraz unutar rocka, a i uvijek dolaze mlađi ljudi koji imaju više energije i elana. Komentar jednog posjetioca Tvornice pretprošlog petka je bio : „Rock je mrtav, a ja sam upravo bio na rock n’ roll koncertu“. Da ne krenemo sa bendovima koji zaista sviraju više vani nego ovdje, poput Seven That Spells koji su prosvirali Japan, klubove po Europi i prestižne europske festivale u svom žanru.
Gdje se trenutačno nalaziš s radom i koji su planovi za apokaliptičnu i vječno recesijsku 2012. godinu?
Luka Belani: Trenutno intezivno sviram, pripremam se za turneju, treću po redu u Njemačkoj (možda i šire, ako bude sreće) u travnju ove godine i bavim se novim pjesmama koje bi trebale ići na sljedeći album.
Saznajte više:
Luka Belani u Zagrebu – geni, geni američki
Luka Belani u Šibeniku – neopterećeni kantautorski biser