‘Dezintegrirajući jezik i adaptirajući ga u formaciju šaht-bambula konstruiramo kata-kaostrofični iskaz koji je zaštićen od svake daljnje nesreće svojim panceriziranim zvučnim kodom.’
Izvještaje s predstava ili bolje rečeno ekstremnih muzičkih performansa Damira Bartola Indoša, Tanje Vrvilo i njihove ekipe najčešće otvaram disclaimerom da će se moje viđenje odgledanog i odslušanog vrlo vjerojatno razlikovati od onoga što su zamislili autori, a to je dakako samo ljepši način da kažem kako nisam previše shvatio. Performans „Svi pričaju o vremenu, mi ne“, održan u četvrtak u Jedinstvu, predstavlja iznimku jer sam radnju Šahtofonije o dvije kata-kaostrofe i kolumnistici/budućoj teroristkinji uspio pratiti, nešto čak i razumjeti.
Prije svega, recimo da se ovaj performans održao u sklopu Šahto-kulture, „izvedbeno-izložbene akcije-instalacije“, odnosno višednevnog događanja tijekom kojeg su se odvijale predstave, radionice pa i nešto nazvano Šahtofonija za djecu. Od svega toga najviše žalim što nisam uhvatio „Paniku pod suncem“ u sklopu koje su između ostalih nastupali i Ivan Bilosnić-Bic i Nino Prišuta iz omiljene mi grupe SexA.
„Svi pričaju o vremenu mi ne“ zainteresirao me i prije početka, točnije u trenutku kada sam ušao u Jedinstvo i vidio scenografiju sastavljenu od tri kaveza okružena žicom i vagona smještenog na kraju dvorane. Unutar svakog od kaveza događao se neki segment predstave, pri čemu je svirački dio postave, sastavljen od Eve Badanjak iz Žena i Trobecovih krušnih peći, u uvodnom dijelu zvučao kao da pokušava pobijediti i nadglasati Indoša i Tanju.
Čuli smo i „Jürgen Bartsch i društvo“, kolumnu Ulrike Meinhof napisanu 1968. za ljevičarski list Konkret o dječaku kojega su, kako stoji u najavi, pripremali za vojne barake, a ne za život. Zastrašujuće je koliko njezinih teza i parola i dalje zvuči bolno poznato i razumljivo, posebno u kontekstu svega što je činila nekoliko godina kasnije kao predvodnica terorističke skupine Frakcija Crvene armije (Baader-Meinhof). Dojam nelagode pojačavali su svjetlosni udari i glazba za koju bi me lako uvjerili da je nastala negdje sredinom osamdesetih u zapadnom Berlinu, u vrijeme dok su njegovim ulicama tumarali Blixa, Cave ili Rowland S. Howard.
Dapače, tek sam u četvrtak u Jedinstvu dobio porciju buke koju sam nedavno uzalud tražio u Tvornici na (istini za volju, solidnom) nastupu Einsturzende Neubautena, a shvatio sam i da mi Indoševi performansi dođu kao utjeha zbog sada već prilično dugog hijatusa Trobeca. Na momente se, naime, zaista činilo da prisustvujemo njihovom koncertu, uz pojačanja u obliku jedinstvenog instrumentarija koji uključuje šahtofone ili ozvučenu žicu oko kaveza.
Članovi Trobecovih krušnih peći zaslužni su za glazbu, a to u prijevodu znači da ispod svega poput nesalomljive kralježnice tutnje ritmovi Marija Barišina-Bare i Gordana Dorvaka, na što se potom slažu gitare Eve Badanjak i Ivice Vinskog odsvirane na tragu ludila Arta Lindsaya iz DNA dana, mahnite recitacije Tanje, Indoiša i Darka Begića-Bege te drugi kakofonični udari.
Od svega što smo slušali, na razmišljanje me posebno natjerala izvedba koja (barem mislim) dijeli naziv s čitavim performansom i koju sam doživio poput uznemirujuće precizne dijagnoze društva. Živimo u svijetu od najmlađe dobi naučenom da zabija glavu u pijesak i priča o vremenu, dok ‘djecu odgajaju institucije’ i ‘teror je svuda oko nas’.
Drugi dio performansa u fokus je uzeo pogibiju više od stotinu putnika vlaka koji je prije 50 godina putovao iz Atene u Dortmund i doživio nesreću pri ulasku u zagrebački Glavni kolodvor. Približavanje mjestu tragedije ilustrirali su čitanjem naslova iz tadašnjih novina i povicima ‘dvije minute i 52 sekunde u Zagrebu’, prije konačnog udesa, ujedno i kraja predstave.
Dezintegrirajući jezik i adaptirajući ga u formaciju šaht-bambula konstruiramo kata-kaostrofični iskaz koji je zaštićen od svake daljnje nesreće svojim panceriziranim zvučnim kodom, glasi završna rečenica opisa u programu koji sam pokupio na ulazu. Mislim da nam je takav pancerizirani kod potrebniji nego ikad.