Takvu predanost boogieju nismo valjda čuli sve od dana slave starog majstora Johna Leeja Hookera i možda njegovih bijelih štićenika okupljenih u skupinu poznatu kao Canned Heat.
U svom tekstu kojim je najavljivao sinoćnji koncert američke rock mašine Endless Boogie u Vintage Industrial Baru, Sale Dragaš ispričao je priču o Jupiju, strastvenom ljubitelju glazbe i jednom iz one šačice tipova za koje imate osjećaj da ih viđate na ama baš svakom koncertu u gradu, a koji je lani prodao svoju ulaznicu za koncert Brucea Springsteena u Beču kako bi upravo na taj isti datum, 18. srpnja, mogao ostati u Zagrebu i gledati baš ovu četvorku iz Brooklyna koju predvodi dugokosi gitarist Paul Major.
Na neki način isti je taj Jupi i kumovao ponovnom dolasku Endless Boogieja u isti klub na isti datum godinu dana kasnije, a služio je i kao neslužbeni PR hajper, pa me tako na svakom koncertu na kojemu bismo se sreli unazad par mjeseci, a takvih je bilo mnogo, pitao dolazim li u Vintage osamnaestog. Znajući da ću valjda zauvijek slušati jezikovu juhu ako se ne pojavim, ali isto tako i iz prilične znatiželje, budući da sam ja svoju ulaznicu za Bossa iskoristio te shodno tome propustio “Bugije” lani, morao sam potegnuti do Savske da svjedočim tom čudu.
Kad govorimo o Endless Boogie, bitno je reći samo jednu stvar, a to je da je teško zamisliti bend s imenom koje tako kirurški precizno opisuje njihov vlastiti zvuk. Krstili su se prema istoimenoj pjesmi slavnog blues hipnotizera Johna Leeja Hookera, a takvu predanost boogieju nismo valjda čuli sve od ranih dana slave tog starog majstora i možda njegovih bijelih štićenika okupljenih u skupinu poznatu kao Canned Heat.
Major stoji na sredini pozornice poput kakvog poglavice u transu dok mu prsti lete po vratu gitare ispaljujući naoko beskonačna sola, tu i tamo otpjeva (ili zareži) nešto što nitko ne uspije razabrati, dok bend mantrički lupa isti ritam temeljen na istom akordu i po dvadesetak minuta (i više) u komadu, a publika biva sve više uvučena u njihov sonični vrtlog i drma glavama kao da se vozi po beskonačnoj kaldrmi ili pak po nekoj neravnoj prašnjavoj cesti s američkog juga.
Gazdini pobočnici, Jesper Eklow na ritam gitari i Marc Razo na basu, za to vrijeme grčevito drže vratove svojih instrumenata u istoj poziciji i ne mijenjaju taj akord tijekom cijele pjesme. A zatim počne sljedeća i možeš se kladiti da se ruka vraća na istu poziciju u kojoj je stajala i u prethodnoj. Harry Druzd također konstantno lupa taj isti ritam na bubnju i svako toliko ga ukrasi kakvim novim prijelazom. I to traje beskrajno.
Kad vam to netko na ovaj način opiše, a ja doista ne znam kako bih to drugačije uradio, vjerujem da dobivate sliku o nekom užasno monotonom koncertu, ali Endless Boogie je sve drugo, samo ne to. Krajnje je zabavno gledati Paulove majstorije kad se uplete u neki solo za koji imate osjećaj da nikad neće završiti. A i cijela mantričnost njihovog izričaja je nekako zarazna i drži vas od prvog takta pa sve tamo do bisa u nekom čudu da glazba može počivati na tako jednostavnim postulatima i biti istovremeno uvijek nova i zanimljiva.
Unatoč toplinskom valu i datumu koji jamči velik odljev Zagrepčana ka obali, Vintage je bio ugodno pun, uz naravno sve one tipove za koje imate osjećaj da ih viđate na ama baš svakom koncertu u gradu a ako biste se smjestili ispod jednog od onih stropnih ventilatora, ni vrućina nije bila neizdrživa koliko oni neslavni redovi za šankom koji se u Vintageu javljaju na rijetkim koncertima u ljetnim mjesecima. No i oni su se rasplinuli kako je publika postajala sve više zapletena u mrežu boogieja koju je bend bacio prema njima.
“It’s hot, yeah,” rekao je frontmen s pozornice. “But we’re hotter, right?” I da, bili su vrući, kao sigurno i žice na njihovim gitarama od konstantne paljbe koju su trpjele. Možda ih ne bih nužno mijenjao za Springsteena poput Jupija, ali mi je ujedno i potpuno jasno to da ovaj bend može ostaviti tako snažan dojam na nekoga. Stoga ne bismo imali ništa protiv da odmah ugovorimo i novi susret s njima, recimo za točno 365 dana od jučer. A dotad, kako bi rekao pokojni Bob “The Bear” Hite, korpulentni pjevač ranije spomenutog Canned Heata: “Don’t forget to boogie!”