Zvuk vibrafona te večeri je pružio dvostruko zadovoljstvo zagrebačkoj publici na 10. Vip Zagreb Jazz Festivalu u rasprodanoj dvorani ZKM-a. prvo je to učinio mladi vibrafonist Šimun Matišić, a potom legenda Gary Burton.
Šimun Matišić i Matija Dedić razgalili su publiku glazbenim presjekom kroz moderni jazz i program koji su činile skladbe Keitha Jarretta, Chicka Coreae i Pata Methenya tako da su zasluženo izašli na bis i odsvirali Coreain „Armando’s Rumba“. Matišić je uistinu mladi talent koji se ravnopravno nosio s Dedićem u izvrsnom nadopunjavanju – svaki je pošteno ‘jurišao’ na svoj instrument. Bilo je vrtuozno, odmjereno i sa stilom.
Kad je nakon njih izašao Gary Burton, u šali je rekao da opet posuđuje vibrafon od Matišića, jer mu se već jednom na nastupu u Rovinju dogodilo da je prtljaga bila zagubljena i da nije imao na čemu svirati. Nastupio je u društvu Juliana Lagea na gitari (kojem je ovo drugo gostovanje u Hrvatskoj), Jorgea Roedera na kontrabasu i Henryja Colea na bubnjevima i poput pravog profesora predavača priredio pravo malo putovanje kroz povijest jazza, dok je u svakom poglavlju majstorski i decentno bio uklopljen zvuk njegova vibrafona, skoro nikad u prvom planu, uvijek kao neki mistični eho vremena.
Kvartet je tako krenuo s jakim i poznatim poglavljem u obliku „Afro Blue“, sa skladbom „Remembering Tano“ odana je počast Astoru Piazolli, otišao još dalje u prošlost s „Fleurette Africaine“ Dukea Ellingtona, ali ne iz faze velikih orkestara, već intimnog trija, također je podsjetio i na velikane današnjice, Jarreta i Methenyja (kojeg je na kraju krajeva Burton i otkrio svojevremeno), i završio s posvetom najvećem jazz vibrafonisti Miltu Jacksonu i njegovom „Bags Groove“.
Pedagog Burton dao je prostora i mlađim kolegama u kvartetu posebice Julianu Lageu koji je odsvirao nekoliko svojih skladbi tijekom koncerta, kao što je bilo zanimljivo i neuobičajeno soliranje ritam sekcije u isto vrijeme u obliku forme pitanje-odgovor u kojem su se međusobno nadmetali Roeder i Cole koje je pak opet Burtonov vibrafon povezao u skladnu cjelinu kad god se bio uključio.
Predivna večer dominacije vibrafona. Bilo je nemoguće, a ne pomisliti par puta na pokojnog Boška Petrovića i njegov vibrafon koji je bio zaštitni znak na pozornici BP kluba koji se nalazi svega dvadesetak koraka od dvorane kojom se razlijegao zvuk njegova omiljena instrumenta. Pomislio sam da se u određenim trenucima njegov duh vrzma u blizini i uživa. Na izlasku iz dvorane sam se na tren zadržao ispred prljavog i zapuštenog ulaza u BP klub na čijim vratima je već izblijedio natpis ‘Privremeno zatvoreno’. To ‘privremeno’ kod nas traje čitavu vječnost…