Imagine Dragons po prvi put su se koncertno predstavili hrvatskoj publici sinoć u Pulskoj areni, a drugi koncert je na rasporedu večeras.
Imagine Dragons spadaju u red onih bendova koji izazivaju pomutnju i nervozu u krugovima poklonika rocka iz razloga što je taj predznak ‘rock’ kod njih konstantno predmet rasprava i tako će po svoj prilici i ostati, vjerojatno dokle god će ih i direkcija Grammyja stavljati u tu kategoriju prilikom svojih nominacija. Razlog zašto je to tako nalazi se na onoj dobro poznatoj imaginaronoj klackalici mjerenja je li netko uspješan i poznat zato jer je talentiran pa ga je posljedično biznis prepoznao, ili je jednostavno produkt biznisa i veza s ljudima u biznisu koji su ga oblikovali kao proizvod i time učinili vidljivim i poznatim. I ta dvojba će po pitanju Imagine Dragonsa biti aktualna dokle god postoje i to zbog konkretnog razloga.
Naime, grupa Killers bila je prva velika glazbena vijest iz Las Vegasa u ovom tisućljeću. Počeli su kao rock bend, ali talent i magnetizam pjevača Brendana Flowersa vinula ih je u pop visine. Menadžer mega uspješnih Killersa je njihov sugrađanin Robert Reynolds. Njegov brat Mac Reynolds menadžer je Imagine Dragonsa u kojima je frontmen pak njihov treći brat Dan Reynolds. Dakle, mora se priznati da je tu previše bliskih krvnih veza u kombinaciji s onom izrekom: „što se dogodi u Vegasu, ostaje u Vegasu“ da bi se moglo pričati o slučajnosti uspjeha Imagine Dragonsa koji ih prati još od prvog albuma „Night Visions“ objavljenog 2012. (a upravo se recentnom turnejom u sklopu koje nastupaju dva dana za redom u Pulskoj areni, slavi njegova prva desetljetka).
Imagine Dragons u poslovnom smislu od objave tog albuma nisu napravili niti jedan pogrešan poslovni potez, dapače, svaki njihov potez bio je pravi, pa i tu ima prostora za zajedljive komentare da to nije preveliki problem kad su stazu ispred njih prokrčili jedni Killersi, a Zmajeve kroz nju sproveo isti poslovni tim s kojim je frontmen u najbližem krvnom srodstvu. Na koncu, cijeli bend (ili projekt) Imagine Dragons je od početka ugođen po pop narativima proizvodnje singlova s potentnošću hitova.
Svaki zvučni i stilski rock narativ koji koriste je u funkciji tog cilja. U njima nema onog rock narativa koji osjećaju poklonici rocka, a to je da je podloga svega neki oblik hendikepa ili diskriminacije koji stvaraju bunt ili vapaj iz nametnutog položaja ili situacije. Za odgovor na pitanje: „Imaju li Imagine Dragons tu komponentu u sebi kad je o koncertima riječ?“ valjalo se u utorak zaputiti u Puli na prvi od dva zakazana koncerta.
Po nekim ne baš tako starim gabaritima, predznak ‘rocka’ se sam od sebe ukinuo već na početku i to kontradiktorno savršenom zvuku, video vizualima i obilnim stupovima dima suhog leda na „My Life“ i „Believer“. Kristalno čista produkcija nafilana eksplozivnim akcentima synth orkestracija i zbornih vokalnih pratnji na refrenima upućivala je na obilatu upotrebu tzv. midi podrške, tj. unaprijed snimljenih matrica, što je bilo daleko iznad sposobnosti kvarteta u postavi gitara, bas, bubanj, vokal da sve to tako precizno i moćno odsvira i izbaci kroz zvučnike van.
Da su kojim slučajem to mogli na jednoj „Believer“ onda bi eventualno bilo riječi o postavi: Tim Commerford, Zack de la Rocha, Tom Morello i Brad Wilk, a ne o četvercu: Dan Reynolds, Wayne Sermon, Ben McKee i Daniel Platzman. No obzirom da internet vrvi od recentnih snimki i dokaznih materijala koncertnih midi-prevara od strane rock giganata kao što su Metallica i Motley Crue, nisam siguran treba li to zamjeriti i pop rock proizvodu Imagine Dragons. U konfekcijskom pop svijetu se na tako nešto nikad nije ni gledalo kao na prevaru, dapače, dobrodošlo je sve što pomaže imaginaciji grandioznog showa. Došla su takva vremena da i u rocku imperativ gornjodomskog glazbenog biznisa voli te igre na sigurno u kojima kompjuterski procesori proizvode eksplozivne glazbene spektakle, ali za onog tko je bar malo ovisan o zvuku istinskog performansa glazbenika na pozornici uživo, cijeli efekt svodi se na pucketanje najjeftinijih petardi.
Dakle, ostaje vam samo da pratite tu grandioznu predstavu pred sobom i na slamku očekujete neki oblik izvođačke kemije, ili bar neku ljudsku greškicu u tom besprijekornom scenariju spektakla, kako bi se bar ne trenutak izašlo iz osjećaja da je netko s razglasa pustio random studijske verzije pjesama.
Na sreću Imagine Dragons su imali taj moment kad su se sva četvorica okupili na catwalk proširenju u centru Arene okruženi publikom kako bi izveli onaj tako poznati intimni unplugged session kojeg se na koncertima često laćaju oni najveći. To okupljanje se dogodilo nakon pjesme „Natural“, a Imagine Dragons su u tom set-upu izveli „Next To Me“, „Ferris Wheel“, „Amsterdam“ i obradu Aphavillea „Forever Young“.
U tim momentima izašla je iz zvučnika sva njihova prosječnost izvan uloge pop zvijezda iza kojih sve ‘grmi i sijeva’, ali je to bio i prekretnički moment u showu koji je upravo zbog svega toga donio ljudsku dimenziju i solidnom broju obožavateljica izmamio suze (što video produkciji nije promaklo). Evergrin „Forever Young“ bio je poseban okidač iako se već na početku Dan Reynolds suočio s tim da nije vokalni kalibar u rangu Mariana Golda koji je 1984. otpjevao original. Reynolds je krenuo pjevati u tonalitetu originala, ali je ubrzo shvatio da će sagorjeti kad dođe do refrena, pa je zaustavio izvedbu i zamolio Waynea Sermona da bend ode u niže harme.
Sljedeći, emotivno najjači trenutak, koji je zasjenio i završnu digitalnu eskapadu „Radioactive“ i potom „Walking The Wire“, bila je izvedba pjesme „Demons“ kojoj je prethodio Reynoldsov humani apel u borbi protiv depresije, opake bolesti modernog društva. Jest da je bis izostao, ali nedostajalo je svega deset minuta pa da cijeli koncert dobije epitet ‘dvosatni’, no obzirom da živimo u trendu smanjivanja koncertne minutaže, može se reći da je pohvalno to što Imagine Dragons ne spadaju u one koji se oproste od publike nakon sat i petnaest minuta.
Inače, vremenski uvjeti su bili apsolutno savršeni; dvadeset i nešto sitno stupnjeva u večeri bez vjetra, kiše ili sparine. Čak je Reynolds pitao publiku je li takvo ugodno vrijeme uobičajeno u ovim krajevima, osim što se nije mogao prestati diviti Vespazijanovoj građevini. Što god mu prvi redovi odgovorili, činjenice da je bio ulovljen rajski trenutak vremenskih prilika, posebno je bio svjestan i potpisnik ovih redaka jer mu je čudni nemir unijela izvedba pjesma „Thunder“ koju su pratile video projekcije tamnih oblaka i udara munja. Nastave li se čudni nepovoljni uvjeti (a po svoj prilici hoće), ta benigna pjesma Imagine Dragonsa uskoro bi mogla postati problematična. Više nije nikakva fora pjevati o tome da „treba osjetiti grom“. Hajde da to čovjek čuje na koncertu tamo nekih rokera koji se odazivaju na ime AC/DC, ali od jednih Imagine Dragons koji su popistički zapeglani da ne talasaju previše i ne unose nemir po pitanju ničega, to je već subverzivna igra. Slučajni putnik namjernik bi mogao pomisli da tu ima posla s rock bendom, jer sve ovisi o tome kakve ste zmajeve zamislili; one mitske ili one od papira.