Dokumentarac Dimitra Dimitrovskog Dibe koji će večeras biti premijerno prikazan u sklopu programa festivala ZagrebDox predstavlja ugodnu šetnju sjećanjima svima nama koji smo s domaćom rock glazbom devedesetih odrastali, stasali ili s njom zaživjeli, a i mlađim generacijama ocrtava točnu, iako nepotpunu sliku jednog vremena.
Nakon što smo prošli nekoliko desetljeća bumerske indokrinacije o vrhunaravnim i neponovljivim dostignućima koje je jugoslavenska glazba ostvarila za vrijeme novovalnih osamdesetih, i naredna je generacija došla na red, pa se tako napokon baca pogled na vrhunaravna i neponovljiva dostignuća koja je postigla scena koja je stasala u mračnim devedesetima, a koju se u nekim krugovima naziva i Fiju Briju generacijom. Bendovi poput vinkovačkih Majki, a zatim i koprivničkog Overflowa, riječkog Laufera ili zagrebačkog Hladnog Piva, Pipsa i Kojota danas se s pravom smatraju institucijama hrvatskoga rocka, a spomenička veličina koju su ostvarili ujedno je i veća zbog težine zadatka prenošenja glazbe koja je dotad smatrana rubnom i alternativnom do neosvojivih obronaka domaćeg mainstreama.
To je dio priče kojom se bavi i novi dokumentarni film Dimitra Dimitrovskog Dibe “Iz sve snage” koji je i sam došao do realizacije kao i cijela scena kojoj služi kao kronika, jer je kroz godinu dana, kako njegov autor kaže, natajao “u slobodne dane, kad nismo imali obaveza na poslu”, i s minimalnim budžetom, ali je uspio okupiti i značajnu arhivsku građu iz doba VHS-a, kao i sudjelovanje gotovo svih bitnih aktera rock scene devedesetih kao što su Goran Bare, Damir Urban, Mile Kekin i braća Subošić iz Piva, Davor Viduka, Goran Živković Žika i drugi, poput Denisa Mujadžića Denykena koji je odigrao ulogu masterminda iza zastora i arhitekta zvuka praktički cijele te generacije. Ovdje moramo spomenuti da jednako glasno govori i izostanak onih ostalih, pa tako priču o Pipsima pokriva Kralja ujesto Rippera, KUD Idijote ćemo vidjeti na možda tri sekunde (no Tusta je, naravno, dobio i vlastiti cjelovečernji dokumentarac u režiji Andreja Korovljeva), a za poptuno ignoriranje benda kao što je Let 3 ne postoji nikakvo opravdanje.
Dimitrovski, dosad osvjedočen prvenstveno kao redatelj spotova, svoju priču započinje na njenom logičnom začetku u trenutku kad Zdenko Franjić dobiva otkaz u arhivu i s otpremninom od Ante Markovića započinje svoju polulegalnu diskografsku karijeru osnivanjem izdavačke etikete Slušaj najglasnije i okupljanjem jedne garažne (punk)rock scene i nasnimavanjem niskokvalitetnih snimaka preko otpisanih Jugotonovih kazeta. Tu na scenu stupaju bendovi koji će kasnije činiti postavu kompilacijskog izdanja “Bombardiranje New Yorka” koje će čak i izvan alternativnih krugova sada napokon biti priznata kao jednako bitna kao što je “Paket aranžman” bio za scenu novog vala. Među njima su Messerschmitt i Majke koji su obilno prisutni u dokumentarcu, kao i Spoon koji nije našao mjesto na kompilaciji jer na traci nije bilo dovoljno mjesta za sve, a njihov se materijal tada sastojao od obrada pa su tako upravo oni ostali bez slota.
Odavde se upravo preko Franjićevih suradnika Denykena i Aleksandra Dragaša stvara most prema Overflowu, Hladnom pivu i svemu što će uslijediti u predratnom razdoblju, premda će cijela politička pozadina i previranja koja su djelomično toj glazbi dali specifičan ton kod Dibe biti ostavljeni u drugom planu. Spomenut će se društveno-politički naboj koji je u sebi primjerice nosila Dinamova himna koju su snimili Pips, Chips & Videoclips, a poseban će segment filma biti posvećen glazbenom potencijalu Baretovih himni “Budi ponoson” i pogotovo “Vrijeme da se krene” za prvo rušenje HDZ-a u trećesjećanjskoj revoluciji 2000. godine, ali autore filma daleko će više zanimati sama glazba i razvojni put koji je vodio od Franjićevih kazeta do konačne afirmacije scene osvajanjem glavnih Porina u vrijeme kad je to ljudima nešto i značilo.
“Iz sve snage” predstavljat će ugodnu šetnju sjećanjima svima nama koji smo uz tu glazbu odrastali, stasali ili s njom zaživjeli, a svakako i mlađim generacijama ocrtava točnu, iako nepotpunu sliku jednog vremena. Ne postoji način da u tekstu izbjegnem i svoj osobni problem, budući da sam neposredno prije premijere filma imao zadovoljstvo u radijskoj emisiji ugostiti neke od protagonista filma (Mile, Denyken, Viduka…) i upravo u višesatnim razgovorima s njima pokriti to razdoblje njihovih karijera, pa mi gotovo sve što “Iz sve snage” nažalost djeluje kao best-of kompilacija tih nedavnih razgovora nego što mi pruža nove uvide. neću dopustiti da moj osobni problem utječe na ocjenu, jer naravno, najveći dio publike ga neće dijeliti i sasvim sigurno će uživati u ovom relativno kratkom uratku (trajanje ne dostiže ni pristojnih 90 minuta), prvenstveno u njegovom soundtracku, ali i rijetkim snimkama (poput onih Bareta u naponu snage kad je na pozornici djelovao poput rock and roll božanstva), ponekoj pikanteriji i sjećanjima sad već ostarjelih buntovnika koji su predugo čekali da njihove priče počnu činiti tkanje jednog novog mita. A gledajući u dvadesetima film o devedesetima, nemoguće se oteti dojmu da će još tri desetljeća trebati proći prije nego ljudi shvate koliko je kvalitetna bila ova današnja scena.
Ocjena: 8/10
(Iz sve snage, 2023.)