Znate onaj osjećaj kada idete na koncert ne znajući što očekivati, odnosno kada su šanse za oduševljenje i razočaranje otprilike podjednake? Taj se osjećaj kod ovog izvjestitelja na neki način i produbio pošto ni dan kasnije nisam sasvim načistu što točno mislim o kantautoru pravog imena Archy Marshall.
Prije svega, treba reći da je King Krule u punoj Tvornici bio vrlo dobar, bitno čvršći i upečatljiviji nego na albumima gdje velik broj pjesama, prvenstveno onih laganijih, zna zazvučati nekako isto, poput glazbenog ekvivalenta ravne linije na EKG-u.
Takva usporena, hermetična muzika za koju se ponekad čini da bi se u svakom trenutku mogla raspasti, savršeno prati stihove koji progovaraju o bitkama s unutarnjim demonima, psihičkim poremećajima i drugim temama zbog kojih su njegove skladbe kritičari znali nazivati beskrajno tužnim, pa i suicidalnim. Nema među njima čak niti prevelikih promašaja, samo ih poslije nekog vremena postane malo teško razlikovati.
U srijedu taj problem nije toliko dolazio do izražaja, djelomično zato što Archyja prati doista kompetentan peteročlani bend, no ponajviše zbog toga što njegova tuga na pozornici često prerasta u bijes iskazan kroz više distorzija, ubrzavanja ritma te bitno snažnija i žešća finala pjesama. Ogledni primjeri toga bili su treća po redu odsvirana “Dum Surfer”, koja je iz studijskog psihodeličnog midtempa sinoć postala nešto što bi se fino uklopilo i u “Goo” fazu Sonic Youtha, i “Lizard State” kada mi se činilo da slušam izgubljenu stvar s debija Arctic Monkeysa.
Marshall, čiji je drugi dio umjetničkog imena neke od okupljenih inspirirao da (srećom nakratko) krenu skandirati ime poznatog hrvatskog blogera, uspješno se snalazi i u spajanju ako već ne nespojivog, onda svakako neočekivanog, pa je primjerice trip-hop beat znao ‘čuvati leđa’ gitarama odsviranim u stilu balada rock pionira pedesetih. Ima u njegovom izričaju i jazza, ponajviše kada u prvi plan izbije saksofonist Ignacio Salvadores, ujedno i najnabrijaniji član ekipe čiji su me plesni koraci u više navrata podsjetili na Beza iz Happy Mondaysa. Premda se nije pretrgnuo po pitanju obraćanja publici, što me, da se razumijemo, nimalo ne smeta, ipak nas je pozvao na njihanje i mahanje rukama lijevo-desno tijekom izvedbe jedne od najpopističnijih mu kompozicija “Seaforth”. Atmosfera je općenito bila dobra premda neusporediva s onom koja prati njegove nastupe po Britaniji, gdje Archyjeve ispovijesti postaju povod za veliki tulum i masovni pijani singalong.
Čak i tako poboljšani, laganiji dijelovi određenih pjesama u Tvornici su znali djelovati prazno, kao da pjevuši uz gitaru u svojoj sobi, dok su mi oni brži, nerijetko u istim stvarima, završavali previše brzo, taman kada sam se pripremao za onaj najjači, završni krešendo.
U konačnici, s koncerta sam otišao zadovoljan premda ne i oduševljen, što je otprilike identičan dojam koji mi je ostavilo preslušavanje kako aktualnog mu albuma “Space Heavy” tako i njegova tri prethodnika (četiri ako im pribrojimo i „A New Place 2 Drown“, gdje je potpisan kao Archy Marshall). Unatoč tome, vjerujem da su najveće stvari, one po kojima će ga prepoznavati i manje upućeni u indie i sve njegove mutacije, još uvijek pred njim. Ima talenta za to.