Organska plesna glazba, ona u kojoj programming i druga čuda tehnologije glavnu ulogu i na bini i u studiju prepuštaju ‘živim’ instrumentima, u Hrvatskoj je posljednjih godina dobila nekoliko izuzetnih predstavnika kao što su Chui ili ABOP. Prvi su na plesni podij budućnosti lansirali stare jazz majstore, drugi dokazali da su bas, bubanj i sintesajzeri sasvim dovoljni za dosezanje ‘špice’ na partiju, a negdje između njih smjestio se Kozmodrum, petorka predvođena bubnjarom Jankom Novoselićem.
Novoselićev sastav, baš poput Chuija u kojem je nekad svirao, ima korijene u jazzu i sklonost synth eksperimentima i glazbenim podlogama filmova osamdesetih kakve su potpisivali John Carpenter ili Vangelis, ali se podjednako često pretvaraju u nešto što bi bez problema moglo upasti na, primjerice, line-up Dance Arene Exita.
Pritom su puno dojmljiviji kada, kao u skladbi „SwankY“, zvuče poput modernizirane, 2.0 verzije Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina, dok u dionicama u kojima se klatno s takvih fuzija pomakne prema breakbeatu ili progresivnijem houseu pomalo ostavljaju dojam propuštene prilike. Naime, šteta je što međuigre gitarističkog tandema Elvis Penava-Ivan Kapec i klavijatura Hrvoja Gallera nisu dobile još više prostora, već relativno često uzmiču pred naletima drum’n’bassa i raznoraznih efekata.
Najjače stvari na trećem studijskom albumu Kozmodruma tako su one u kojima je najviše gitara i općenito ‘organske’ svirke, odnosno „Povratak na parni pogon“, „Dubai Moon Station“ i posebno „New Magic Ride!“ koja njihovom retrofuturističkom koktelu dodaje još jedan sastojak, post-rock na tragu Mogwaija. Svoja dva lica uspješno su pomirili u „SwankY“ i singlu „Wormhoooooooooole…“, u „Love Song“ baš i ne, premda i u njoj ima zanimljivih dijelova.
Isplati se napomenuti i kako se u ovih šest brojeva nađe stvarno puno toga pa ćete u jednom trenutku chillati vođeni jednostavnim, Morriconeovski efektnim solom na gitari, u idućem se mrdati na napumpane beatove, a čitavu priču okončati zatvorenih očiju, transportirani u neke lijepe, čudne svjetove uz pomoć Jean-Michel Jarreovskih synthova. Zbog svega toga se „Kozmodrum“ može proglasiti vrhuncem dosadašnjeg rada grupe, dok će za najvišu ocjenu, barem od ovog autora, morati pričekati izvještaj s koncerta kada će njihove jazz improvizacije i ‘špice’ dobiti sasvim drugi kontekst i dodatnu priliku za razvoj.
Ocjena: 8/10
(Rika muzika, 2021.)