Prije odlaska u Sjevernu Koreju, Laibach je još jednom svratio u Zagreb.
Iako nam još uvijek nije sasvim jasno kako je točno Laibachu uspjelo postati prvim zapadnjačkim bendom koji će ikada nastupiti u Sjevernoj Koreji, nakon sinoćenjeg nastupa u sklopu Ljeta u MSU u svakom slučaju možemo ustvrditi kako Pyongyang izborom nije pogriješio. Headlineri ovogodišnjeg Ljeta u MSU priredili su pravi audio-vizualni spektakl savršenim zvukom te upačatljivim svjetlosnim efektima i video projekcijom na jednom od koncerata po kojima ćemo svakako pamtiti ovo ljeto u Zagrebu.
U odnosu na prošlogodišnji koncert u Tvornici koji je uglavnom bio prezentacija posljednjeg albuma “Spectre”, koncept je prilično izmijenjen, a nastup je otvoren Griegovom nordijskom sagom “Olav Trygvason” koja je stvorila mitološki uzvišen ambijent nakon kojega je napadom industrijalne buke mjesto prepušteno mučnom soundtracku genocida u “Smrt za smrt”. Glazbeno i umjetnički ovim zvukovima ratne noćne more postignut je vrhunac nastupa, a Laibach prezentirao potpunu stravu i užas represivnog totalitarizma s čijom ikonografijom oduvijek koketira u službi Kunsta više nego bilo kakve ideologije.
Kontrast tome najbolje se vidi u nešto kasnije izvedenoj pjesmi “Resistance Is Futile” gdje je totalitaristička ideologija svedena na karikaturu kolektivne svijesti Borga iz Zvjezdanih staza. Prije potonje pjesme izvedena je još i “Eurovision” sa proročanskim refrenom “Europe
is falling apart”, dodatno aktualiziranim s previranjima u Grčkoj, pa ne čudi da je nakon izvedbe ove pjesme publika pozdravljena s “Hello Europe, hello Athens!”
Nakon kraćeg prvoga bloka uslijedio je desetominutni intermezzo praćen varljivim odbrojavanjem sata u kojemu bi se tu i tamo pridodala koja minuta, sasvim u duhu s Laibachovom poetikom obmanjivanja i kontrole masa. Nakon intermezza uz videozapise sjevernokorejske djece i vojske Laibach se vratio izvedbama dvaju songova iz “Sound of Music” (“Do-Re-Mi” i “Edelweiss”) i time najavio program koji će izvoditi na dalekom istoku. Poslije toga uslijedile su izvedbe pjesama sa “Spectre” od kojih je posebno upečatljivo djelovala fućkajuća himna “The Whistleblowers”, a našlo se ponovno mjesta i za luđačku obradu Dylanovog klasika “Ballad of a Thin Man”.
Posebno je moćno zvučao bis sa raspamećujućom izvedbom hitova “Life Is Life” i “Tanz mit Laibach”, a publika je podignutim rukama i skandiranjem naoko uvučena u euforiju Laibachova zločinačkog sistema; kao da nam je ilustrirano na koji način se glazbom i ikonografijom postiže kolektivna hipnoza na totalitarističkim skupovima.
Još da je u publici bilo manje onih koji su cijelu stvar pokušavali pohraniti svojim pametnim telefonima umjesto izravnim osjetilima i da nije uopće bilo one ekipe koja je smatrala posebno duhovitim između pjesama skandirati dinamovštine, atmosfera bi mnogo više odgovarala spektaklu koji je Laibach priredio. Stvar je to opće kulture, ili u slučaju Laibacha, kako je cijenjeni kolega Vid Jeraj vrckavo poentirao, “opće supkulture”.