Na redu je nabolje od glazbe što su prošle godine iznjedrili ovi prostori. Dvadeset najboljih po našem izboru.
Identičnom sistemu, na koji je bila složena godišnja lista stranih albuma, pristupljeno je i prilikom sklapanje godišnje liste domaćih izdanja portala Ravno do dna. Bodove su kroz osobne liste davali Đino Kolega, Tomislav Sporiš, Igor Jurilj, Marko Podrug i Zoran Stajčić, a kad se sve sklopilo u dvadeset najboljih, to izgleda ovako:
(Napomena: krećemo od 19. mjesta jer dva albuma dijele prvo mjesto, nevjerojatno ali istinito, rezultat je bio identičan u bod)
19. Nina Romić ‘Ptice’
Još uvijek nismo sigurni jesmo li zaljubljeni u album ili smo zaljubljeni u Romićku, pa samim time i u sukobu interesa. Bit će da je oboje. U svakom slučaju ovaj, prije svega ambijentalni folk s jajima dokaz je da Gibonni više nije muškarac i da je Dylanov “one man show” vruća roba u glazbenoj industriji.
18. Svadbas ‘Još’
Objavljen početkom godine, “Još” je dokaz autorske potentnosti ovog mušićavog art pop društva na našoj sceni, ali i njihove žilavosti i izdržljivosti. U tom periodu smo voljeli maštati o tome što bi bilo da je kojim slučajem pjesma „Tvoja“ bila odabrana za pop broj koji će nas predstavljati na Eurosongu, a ne promašeni Badrićkin ‘zicer’ „Nebo“. Ali još puno vode treba poteći ispod savskog mosta da bi u zgradi na Prisavlju shvatio da stranci potpuno drugačije doživljavaju pop glazbu od Hrvata i da tu nije mjerilo koliko puta je netko bio na naslovnicama lajfstajl magazina.
17. St!llness ‘St!llness’
Prvi bend u kojem su Split i Zagreb u subkulturnom smislu stopljeni u jedno. Htjeli to ili ne htjeli Zagreb i Split nikad u svojoj povijesti nisu bili toliko podijeljeni antagonizmom u najširem spektru koliko u ‘modernoj’ Hrvatskoj. Kako Purgeri u bendu trpe Spliću Yurija i kako on podnosi njih, još uvijek je nepoznanica, ali da su u stanju snimiti konceptualni album dokazali su ove godine.
16. Xaxaxa ‘Siromašni i bogati’
Što Makedonci rade na domaćoj listi albuma? – zapitat će se svatko s trunčicom šovinizma u sebi. E pa razlog tomu je: objavio ih je hrvatski diskograf, a čak i da nije, teško nam je ne doživljavati ovo što se popularno zove ‘Regija’ kao jednu cjelinu, bar kad je umjetnost u pitanju. Pored toga niti jedan od gore spomenutih recenzenata Xaxaxa nije album „Siromašni i bogati“ uvrstio pod strana izdanja. Ako nekome ni to nije dovoljno, kao odgovor ćemo s ćirlice prevesti ime benda: Hahaha! Dalje>>