Dobar zvuk snimke izvedbe nekog izvođača – daje li nam ga naše uho ili savršena reprodukcijska naprava? I pitanje hi-fija, je li, može biti sagledano filozofskom mjerom.
A hoćemo li na taj način doći do kakvog zbiljskog odgovora, gotovo da i nije važno. Jer filozofija nije ovdje da bi konačno i za svagda razriješila kakav problem ili zamrsicu, nego zato da bi ponudila dodatne mogućnosti razmatranja i upregnula moždane vijuge onih kojima je do toga stalo. Jer funkcija čovjeka je razmišljanje, reče Aristotel (384-322. pr. n. e.), uloga filozofa u društvu je „napustiti pećinu“ kaza Sokrat (470-399. pr. n. e.) via Platon (427-347. pr. n. e.), filozofija služi napredovanju ljudskog mišljenja, nadostavi se koje tisućljeće potom Georg Wilhelm Friedrich Hegel (1770-1831), a isticanjem beskonačnih mogućnosti interpretacije ideju izvjesnosti podrova suvremenik nam Jacques Derrida (1930-2004).
Među ostalima.
Glasoviti paradoks Zenona Elejca (oko 490-430. pr. n. e.) o utrci Ahila i kornjače u kojoj hitri Ahil nikako ne može prestići sporoga gmaza je, piše u knjizi „Mislim, dakle jesam“ (I think, therefore I am, 2010; Mozaik knjiga, 2014., prev. Miro Labus), što je potpisuje Lesley Levene, „besmisleno, ali filozofski gledano Zenon je u pravu.“
Duhovito je rečeno i to da je filozofija tu tek zato da bi zakomplicirala i ono najjednostavnije, a neki od najcijenjenijih, pa i najznamenitijih filozofa, primjerice Jacques Derrida, bijahu optuživani i od pripadnika vlastite struke da su nesavladivo nerazumljivi, što je gotovo podrazumijevalo i objedu za šarlatanstvo.
„Nitko se ne ljuti na matematičara ili na doktora koga baš nimalo ne razumije,“ odgovorio je Derrida. „I zašto onda od filozofa tražimo da bude ‘lak’, a to ne tražimo od drugih učenjaka koji su podjednako nedostupni tim istim čitateljima?“
Djela nekih filozofskih odličnika, poput Friedricha Nietzschea (1844-1900), drže se pak iznimno zabavnim štivom, spoznajno ili barem literarno dostupnim svakom knjizi sklonom laiku.
Filozofija, dakle, nije isključivo komplicirani astrman kao što se općenito poima, a uostalom, gotovo svatko o nas jest mali filozof područja o kojem razmišlja, i svatko, zar ne, ima „neku svoju filozofiju“. Veliki filozofi, međutim, postavili su i uobličili temeljne koncepte od kojih neki – misli Talesa Milećanina (oko 624-545. pr. n. e.), Protagore (oko 490-420. pr. n. e.), Zenona, Sokrata… – zaokupljaju pažnju već više od dva tisućljeća, pri čemu nemali doprinos daju njihovi tumači i proučavatelji te popularizatori koji na razne načine nastoje pokazati da se filozofija tiče svakog mislećeg dvonošca.
„Zenon i kornjača – kako razmišljati kao filozof“ (The Zeno and the Tortoise – How to Think Like a Philosopher, 2001.; Planetopija, 2013., prev. Predrag Raos) engleskog diplomiranog filozofa Nicholasa Fearna neće, doduše, ispuniti (šaljivo) obećanje iz podnaslova, no nudi vrlo pregledan, čitljiv, razumljiv pa i zabavan osvrt na lik i djelo dvadesetičetvorice uglednika zapadnjačke filozofije, od (predklasičara) Talesa Milećanina kojeg se drži prvim pravim filozofom, do Francuza Jacquesa Derride, približavajući često njihove osnovne teze – malo kad čvrste poput hridi – pomoću zanimljivih anegdota i prispodoba bliskih čitatelju 21. stoljeća.
Metafizika, primjerice, „naočala“ Immanuela Kanta (1724-1804) predočena je na spomenutom primjeru reprodukcijske vjernosti hi-fija, a Protagorin relativizam kroz istinitu, tragikomičnu crticu s ciničnom poentom o Stingovu angažmanu oko očuvanja tropskih prašuma, kada su poglavice naroda Kayapo posve iznevjerili ukazano povjerenje „velikodušnih Zapadnjaka“ i svoja nova prava i ovlasti brže-bolje iskoristili da zgrnu osobno bogatstvo i priušte si „zapadnjački luksuz“, malo se pritom skrbeći za svoje suplemenike.
Podjednako zanimljivo i pristupačno, vazda stručno i utemeljeno, s primjerenom dozom pojednostavljenja bez banalizacije, opisno se i kritički bistre misli, postavke i ideje ostale bratije mudroslovaca te se nevježu uvodi, a znalca sažeto podsjeća na to što je britva Williama od Ockhama (1287-1347), picek Francisa Bacona (1561- 1626), vilica Davida Humea (1711-1776), čekić Friedricha Nietzschea itd.
Na istolikom, lako obuhvatnom, džepnom formatu ispisan je i „Mislim, dakle jesam“, leksikon filozofskog umovanja ponešto različitoga, no srodnoga populističko populizatorskoga koncepta, koji u nešto sažetijim crtama pitko i znalački predstavlja lik i djelo šezdesetak prvaka pronicljivosti, od Talesa Milećanina do Derride.
Pisani (naizgled) lasno, filozofijski kompendiji „Zenon i kornjača“ i „Mislim, dakle, jesam“ primjenjivi su i kao štivo „za plažu“ i kao štivo za katedru.
“Zenon i kornjača” (202 str., Planetopija, 2013)
“Mislim, dakle jesam” (222 str., Mozaik knjiga, 2014)