Norman Beaker band još jednom je posjetio Zagreb, ovog puta Tvornicu kulture i to na Valentinovo, taman za onaj dio urbane populacije koji je izgubio posao, napustio ih partner ili pas, pa im povrh svega treba i doza bluesa da ih dotuče, ili pak neočekivano oraspoloži.
Sinoćnje gostovanje Norman Beaker Banda u Tvornici kuture moglo bi se sagledati kroz dvije kategorije u odnosu na posljednje gostovanje prije četiri godine u Vintage Industrial Baru. Na kategoriju „što je novo“ i kategoriju „što je ostalo isto“.
U kategoriju „što je novo“ bi tako spadao podatak da je Norman Beaker u međuvremenu ušao u Blues Hall of Fame, točnije prošle godine, kao i to što je ovog puta prijašnja postava trija, u kojem su osim njega basist John Price i bubnjar Steve Gibson (za kojeg je uvijek dobro ponoviti da je svirao i s Buzzcocksima), pojačana i pomlađena za klavijaturistu Nicka Steeda.
Ono što je ostalo isto po pitanju gostovanja u Zagrebu jest činjenica da Beaker ni ovog puta nije privukao veću pažnju publike sada kada je i službeno blues legenda, kao što je i sastav opet imao pubovski koncipiran gig u dva dijela s pauzom od petnaestak minuta u sredini koju su Biker i ekipa iskoristili za potpisivanje CD-a i druženje s okupljenima.
Nastup je bio protkan autorskim pjesmama, kao i blues, ali i rock standardima iz vremena kad je rock bio mlad. Beaker je ipak imao poseban naglasak na opus grupe Cream, što je i razumljivo obzirom da je dobar dio svoje karijere bio sideman legendarnom Jacku Bruceu, koji je preminuo u listopadu 2014. godine. Nije mogao ne napomenuti prije izvedbe „White Room“ da je tu pjesmu s Jackom odsvirao bezbroj puta i da je na neki način doživljava svojom.
Prvi i drugi set bili su nebo i zemlja. Dok je prvi nosio prilično sjetno ozračje i sporiji ritam i počeo podsjećati na tužnu blues gažu idealnu za potpuno obuzimanje osjećaja bespomoćnosti svih onih kojima Valentinovo ne izgleda kao TV reklama i koje je život taj dan doveo u poluprazan klub, drugi je bio wild card u odličan vintage tulum. Naime, u drugom dijelu Norman Beaker Band je spontano ubacio u četvrtu, pa u petu brzinu. Ritam je postao brži, svirka zgusnutija, a adrenalin počeo nadomještati sjetu.
Neki iz prvih redova su i zaplesali, a Beaker i društvo na pozornici kao da su to prihvatili kao poticaj da se svirački prsti i ruke počnu razmetati, a opet je sve bilo prilagođeno klupskom raspoloženju posebice kad su na red došli, inače dosadni, anakroni dijelovi solo točki. Da John Price nije pokazao osjećaj za humor i na brzaka isporučio nekoliko najpoznatijih dionica Deep Purplea, bila bi to jedna od najdosadnijih solo točki bas gitare, no ovako kao da se pomalo i narugao tom običaju starih bendova koji uglavnom pate od tih instrumentalnih dijelova za dokazivanje u nastupima. Gibsonova solo točka na bubnjevima nosila je sličan šeretski potpis, dok je posebno briljirao Nick Steed koji je virtuozno udaraljkaški svirao po tipkama kao da su pred njim konge, a ne klavijature.
Ukratko, Norman Beaker Bandu se baš sviralo. Onako, opušteno, kao da u nekim trenucima publika i ne postoji ispred njih. Glazba ih je uzela kako to glazba i učini neprimjetno kad se muzičari potpuno opuste. Starci su se zaigrali i svirali za svoju dušu. Za one koji su tome prisustvovali to je sasvim dovoljan razlog da im ponovno dođu na koncert neki idući put.