Volio ih je i veliki John Peel (možda ne toliko kao Marka E. Smitha i armiju bivših mu suboraca iz benda, ali sasvim dovoljno da ih uvrsti na svoju playlistu), a i njihova je diskografija, baš poput one tih legendarnih manchesterskih manijaka, uvijek bila barem iznadprosječna.
Novosadski Obojeni program uvijek sam doživljavao kao ovdašnju inačicu The Falla, kako zbog sličnosti u zvuku i osebujnom vokalu Branislava Babića-Kebre tako i po pitanju tvrdoglavog, beskompromisnog stava koji ih ipak nije spriječio da ostvare impresivnu karijeru, potvrđenu čak i pojavljivanjem u kultnoj MTV-jevoj emisiji „120 Minutes“. Volio ih je i veliki John Peel (možda ne toliko kao Marka E. Smitha i armiju bivših mu suboraca iz benda, ali sasvim dovoljno da ih uvrsti na svoju playlistu), a i njihova je diskografija, baš poput one tih legendarnih manchesterskih manijaka, uvijek bila barem iznadprosječna.
Isto vrijedi i za novi, skoro deset godina čekani studijski album „2021=41“ od kojeg moram priznati da nisam previše očekivao. U međuvremenu sam ih, naime, više puta gledao uživo i svaki puta su razvalili, no sve rjeđa izdanja dala su naslutiti da je bend u kreativnom smislu prilično presušio. Tome u prilog išlo je i trajanje ploče od svega 21 minute, no već nakon slušanja uvodne „Danas će se desiti nešto lepo“ nikakvim sumnjama više nije bilo mjesta.
„2021=41“ tipičan je materijal Obojenog programa, što je za dugogodišnje fanove poput mene najbolja moguća vijest. Dvostruki udar bas gitara Ljube i Bebeca u svakoj od ovih šest skladbi će vam propisno razdrmati utrobu, repetitivnost kao jedan od njihovih zaštitnih znakova i dalje je dovoljno hipnotička da slušatelja u rekordnom roku uvuče u pjesmu, a sve to zaokruženo je Kebrinim glasom kojeg jednostavno ili volite ili ne podnosite. Spomenuta stvar, koju sam doživio kao nabrijaniju mlađu sestru fantastične „Kad se neko nečem dobrom nada“, donosi i reminiscenciju na Boye, i to ne samo zbog pratećih vokala Biljane Babić i Jelene Kajtez, dok se iduća „Jedini u maštu veruju“ u malo ogoljenijem obliku mogla naći i na nekom albumu Discipline kičme. „Ona samo pleše“, „Vrlo jednostavno“ i „Kuda ovaj čovek ide“ iznimni su komadi alter popa kakav su do savršenstva doveli na ranim izdanjima „Najvažnije je biti zdrav“ i „Ovaj zid stoji krivo“, a sve je zaokružio brutalni mračni funk „Umeš li da upravljaš sa vremenom“.
Kebrini stihovi ostaju naizmjenično skriveni iza metafora („cvetovi meduze nose me u plavo/digitalna radost vrlo jednostavno“) i dovoljno direktni da razuvjere svakoga tko pomisli da se s godinama smekšao („pripadnost eliti kakva demagogija/prevelika doza svakodnevnog ludila/zatrpana gomila i milion ničega/suviše patetična iluzija poroka“), pri čemu u oba slučaja vrlo precizno reflektiraju paranoju, izgubljenost i nesigurnost današnjice.
Ukratko, novosadski The Fall ne posustaje ni poslije četiri desetljeća na sceni, odnosno tri otkad su za zagrebački Search & Enjoy objavili debitantski album. A ako se pitate zašto ih toliko uspoređujem s pokojnim Mark E. Smithom i ekipom, odgovor je vrlo jednostavan – zato što, barem po mom sudu, u glazbi ne postoji puno većih komplimenata!
Ocjena: 9/10
(Odličan hrčak, 2021.)