Dok u našim krajevima naziv ‘urbana glazba’ ima jednu konotaciju, na zapadu ona ima potpuno drugačiju i u njoj se danas prepoznaje strukturni i sistematski rasizam.
Otvoreno pismo potpisano od strane rukovoditelja glazbene industrije i upućeno voditeljima izdavačkih kuća izdalo je niz zahtjeva u cilju borbe protiv rasizma u industriji, uključujući svršetak upotrebe riječi “urban” za opis i kategorizaciju glazbe.
Pismo od 9. lipnja potpisuju Crna glazbena koalicija (Black Music Coalition), The Show Must Be Paused UK, kao i ljudi iz Warnera, Universala, Atlantica, Columbije, Sonyja i Ministry of Sounda. Zahtjev je došao ubrzo nakon što je u cijelom svijetu pokret Black Lives Matter prosvjedovao protiv ubojstva Georgea Floyda od strane policije Minneapolisa.
Potpisnici pisma koji su glazbenu industriju pozvall na obustavau rada i koja se dogodila 2. lipnja u znak solidarnosti s pokretom Black Lives Matter, sada traže od labela da se obavežu na nove akcije.
“Glazbena industrija već je dugi niz godina dovoljno profitirala od bogate i raznolike crne kulture, ali općenito, smatramo da nije uspjela priznati strukturalni i sustavni rasizam koji utječe na istu crnu zajednicu i tako učinkovito, uživa u ritmu i zanemaruje blues”, navodi se u pismu i nastavlja dalje: Vaša nedavna javna podrška bila je uspješna i cijenimo je, ali sada želimo potaknuti opipljive promjene dajući snagu toj iskazanoj podršci.”
Potpisnici su u otvorenom pismu uputili pet zahtjeva: obavezni antirasistički trening i obuka za sve osoblje koje nije tamnoputo, izdvajanje određenog iznosa novca svake godine za podršku crnačkim organizacijama i projektima, mogućnosti razvoja karijere za crno osoblje i rješavanje nedostatka crnoga osoblja na rukovodećim pozicijama, zamijena izraza ‘urbana glazba’ s ‘crna glazba’, i uspostavu radne skupinu koja će pregledavati raznolikost i ciljeve jednakosti tvrtke.
Nazive ‘urbana glazba’ su iz svojih kataloga već maknuli Republic Records i Milk & Honey uz obrazloženje: “Nećemo više upotrebljavati izraz, jer smatramo da je to važan korak naprijed i da je to zastarjela riječ, kojoj u 2020. nema mjesta.”