Oscari vrlo često ne predstavljaju ono najbolje iz svijeta filma prethodne godine, no čini se kako će ove godine biti i prilično neuzbudljivi, uglavnom zbog činjenice da su si glasači dozvolili nekoliko kardinalnih pogrešaka i propusta koje im publika očigledno nije spremna oprostiti.
U kategoriji najboljeg sporednog glumca, očekivano su u utrci Kenneth Branagh (My Week With Marilyn), koji je postavio svojevrstan rekord – dosad je imao 5 nominacija u 5 različitih kategorija (redatelj, glumac, sporedni glumac, scenarij i kratki film; za razliku od braće Cohen čijih 5 kategorija ne uključuje i onu ispred kamere), Jonah Hill (Moneyball) i Christopher Plummer (Beginners), no i tu su se našla dva iznenađenja – umjesto sigurnog igrača u kategoriji, Alberta Brooksa (Drive) i tek nešto manje sigurnog Pattona Oswalda (Young Adult), nominaciju su dobili Nick Nolte (Warrior) i Max von Sydow, kultni glumac vjerojatno najpoznatiji iz Bergmanovog filma “Sedmi pečat”, koji je za ulogu u filmu “Extremely Loud” zaradio svoju drugu nominaciju za Oscara. Iako ima 82 godine, Plummer je svoju prvu nominaciju dobio tek 2009. godine za “The Last Station”, no gotovo je sigurno kako će ove godine kipić otići upravo njegove ruke. Ako ga osvoji, bit će najstariji dobitnik Oscara.
U kategoriji najbolje sporedne glumice, nije se nažalost našla Shailene Woodley za svoj film “The Descendants”. Na njeno mjesto uskočila je Melissa McCarthy (Bridesmaids), a ostala četiri mjesta ispunjena su kako je očekivano – Jessica Chastain (The Help), Octavia Spencer (The Help), Bérénice Bejo (The Artist) i Janet McTeer (Albert Nobbs), jedina među nominiranim glumicama koja nije debitantica. Ovo joj je druga nominacija, a prvu je zaradila prije 13 godina.
U kategoriji najboljeg stranog filma borit će se “Bullhead” (Belgija), “Footnote” (Izrael), “In Darkness” (Poljska), “Monsieur Lazhar” (Kanada) i apsolutni favorit u toj kategoriji, iranski “A Separation”, recenziju kojeg možete pročitati i na ovom portalu, gdje je ocijenjen najvišom ocjenom. Treba svakako istaknuti i činjenicu kako je “A Separation” nominiran u kategoriji najboljeg originalnog scenarija, što je ogromno postignuće za jedan strani film. U toj kategoriji borit će se sa scenarijima za “The Artist”, “Bridesmaids”, “Margin Call” i “Midnight in Paris”. Za najbolji scenarij prema predlošku natječu se “The Descendants”, “Hugo”, “The Ides of March”, “Moneyball” i “Tinker Tailor Soldier Spy”.
Za najbolji dokumentarac nominirani su “Hell and Back Again”, “If a Tree Falls”, “Paradise Lost 3: Purgatory”, “Pina” i “Undefeated”, a za najbolji animirani film nominirani su “A Cat in Paris”, “Chico and Rita”, “Puss in Boots”, “Kung Fu Panda 2” i “Rango”. Moram spomenuti i kako je Akademija odabrala samo dvije pjesme u kategoriji najbolje originalne pjesme, ostavljajući tako Mary J.Blige, Madonnu (osvojila je Golden Globe za svoju pjesmu) i Eltona Johna u šoku i nevjerici, jer su njihove pjesme bili gotovo sigurni kandidati. Među nominiranima se nije našla ni pjesma “Lay Your Head Down” iz filma Albert Nobbs, koju potpisuje Glenn Close, a izvodi ju Sinéad O’Connor. Prema pravilu, samo pjesme s prosječnom ocjenom glasača 8.25 mogu biti nominirane.
Za najboljeg redatelja nominirani su Woody Allen, Michel Hazanavicius, Terrence Malick, Alexander Payne i Martin Scorsese, a u kategoriji najboljeg filma natjecat će se ove godine 9 filmova. Novo pravilo kaže da ih može biti do 10, a najmanje 5, ovisno o tome koliko 1. mjesta dobiju na pojedinačnim listama glasača. To su redom: “The Artist” (Michel Hazanavicius), “The Descendants” (Alexander Payne), “The Help” (Tate Taylor), “Hugo” (Martin Scorsese), “Midnight in Paris” (Woody Allen), “Moneyball” (Bennett Miller), “The Tree of Life” (Terrence Malick) i “War Horse” (Steven Spielberg). I da, “Extremely Loud and Incredibly Close”, ultimativni šok za sve koji prate dodjele, festivale i filmsku kritiku, najlošije ocijenjen film od strane kritičara u toj kategoriji, u zadnjih 10 godina. U ovom slučaju, logičniji izbor bio bi film “Bridesmaids”, film odlično prihvaćen od strane kritike i publike, a pogotovo s obzirom na činjenicu da su mu isti glasači dali nominaciju za najbolji originalni scenarij i najbolju sporednu glumicu, no Akademija očigledno još uvijek nije spremna objeručke prihvatiti ni komedije, ni subverzivne filmove, ni mračne, ni kontroverzne; i upravo zbog takve ograničenosti u pogledu kvalitete filma, svake godine lista ostane zakinuta za nekoliko izvanrednih ostvarenja – što filmova, što uloga u istima. Pod “mračne i kontroverzne” nikako ne mislim na “The Girl With The Dragon Tattoo”.
“Hugo” je dakle osvojio 11 nominacija, “The Artist” 10. Ako “The Artist” osvoji Oscara za najbolji film, bit će to drugi nijemi film koji je osvojio Oscara u toj kategoriji. Prvi je bio 1929. godine, na prvoj dodjeli nagrade.
I za kraj, kako ironično prenose neki strani mediji, vjerovali ili ne, Madonnin “W.E.” dobio je više nominacija nego “Melancholia”, “Shame” i “We Need To Talk About Kevin” zajedno.
Dodjela nagrada održat će se 26.veljače.