Nejasna situacija s kišom, suncem, oblacima i vjetrom je potakla prebacivanje festivala Brijačnica iz Hale u Tvornicu. Bio je to dobar potez, izvođači druge večeri festivala su profitirali od klupskog konteksta i bližeg kontakta s publikom.
Dva beogradska, jedan riječki i jedan zagrebački sastav su se sučelili s publikom na drugom danu Brijačnice održanom 9. rujna u zagrebačkoj Tvornici kulture. Iako su se uglavnom kretali po liniji žestoko-žešće-najžešće, bogatstvo izričaja nije izostalo.
Za rane termine festivala se uglavnom u medijima govori da su i najnezahvalniji, što nije bez razloga. Publika uglavnom ne stigne, a ona koja stigne, uglavnom razmišlja što će popiti i s kim malo popričati. Beogradski Šajzerbiterlemon je sve to pretvorio u svoju korist. Tko je vidio svirati pred punom Tvornicom, a da ga publika ignorira?
Kvaliteta svirke i pjesama je učinila svoje, tako da je malobrojna publika uživala u muzičkom amalgamu potmulih blues riffova, psihodelije, ekspresivnih bas dionica, dojmljivih urlika te vještim melodijama i promjena tempa. Neki će reći da su Šajzeri mlađa muzička braća Repetitora, a neki će spomenuti da su dalji rođaci od Black Sabbatha, a neki će možda utvrditi da s muzičke strane postoje neke veze s Queens of the Stone Age. Turobni akcenti u njihovim pjesmama sugeriraju da su se zadnji put nasmijali u vrijeme Olimpijskih igara u Pekingu. Muzika sugerira da momci i djevojka iz Šajzerbiterlemona nisu prinčevi tame, oni je proklinju i preziru, te ozbiljno pitaju staro Jaggerovo pitanje: “Ako si zabijem olovku u srce i prospem ga po sceni, bi li te to zadovoljilo?” Kraj njihovog nastupa je postavio još jedno pitanje: bi li bilo bolje da je bio drugi termin? Odgovor je: za dobru muziku katkad treba doći ranije u danu.
Žestoku, urlatorsku muziku su na sceni nastavili izvoditi riječki Ministranti, no za razliku od Šajzerbiterlemona, njihov je nastup bio ponešto kaotičniji. Odluka je pala da krenu odmah u glavu, pjesmom programatskog naziva “Rock je mrtav”. Naknadna pamet će reći da je možda trebalo krenuti s nekom sporijom pjesmom, koje su izvodili u drugom dijelu svog nastupa, pa polako dramaturški dizati tenziju.
Njihov je nastup obilježila funk metal ritam sekcija, štektajuća gitara i za razgovor s publikom spremniji vokalist u odnosu na Šajzerbiterlemon. Doduše, imaginarni prijatelj potpisnika ovih redova će reći da su Ministranti na sceni djelovali kao da im je neugodno, a nije se propustila primijetiti (pre)često korištena poza pjevača Ministranata: polučučanj, kao da ide sjesti na WC školjku, pa se ipak predomisli. Pjesme Ministranta su bolje nego na zadnjih par albuma RHCP (zlobnici će reći da to i nije neki kompliment). Tek pri kraju svog nastupa, na svoje posljednje dvije pjesme Ministranti su pokazali svoje nemale potencijale i zazvučali kao bend koji se zabavlja.
Najradikalniji, najenergičniji i najmaštovitiji izvođač večeri je bio sastav s najnemaštovitijim imenom – Djeca! Ako vam se uskličnik čini pretjeranim, krivo vam se čini, on je samo dio imena, dakle, ne Djeca, nego Djeca!. Čine ga duo iz trenutno kibernirajućih The Miceksa Alena Kraljića – gitarist/basist Bruno Žabek i bubnjar Benjamin Mjeržva, a na sceni im se pridružio i trenutno poznatiji duo, doduše pod kapuljačama, ali ipak duo – pocket palma, odnosno Anja Papa i Luka Vidović. Veze između ta dva dua su višesmjerne, ako znamo da je Žabek svirao s pocket palmom.
Djeca! su ostvarila relativno kratak nastup obilježen vatrometom psihodeličnim, drum’n’bass i electro punk zvukovljem koje je djelovalo uzbudljivo, kao da je stiglo iz budućnosti i koje vam naređuje da dođete na njihov sljedeći nastup i željno iščekujete sljedeći singl. Do sada je objavljeno tek nekoliko pjesama, ponadajmo se da slijedi još. Debitantski album je već najavljen.
Zvijezde večeri, veterani i velikani srpskog i jugoslavenskog rock’n’rolla, Partibrejkers su svojim nastupom nastavili s uglavnom visokom razinom kvalitete izvedbi drugog dana Brijačnice. Pokazali su da su s razlogom 40 godina prisutni na sceni, da su kvalitetan koncertni bend, i da je Zoran Kostić Cane poseban frontmen koji je s lakoćom izvrsnu muziku pretakao u vrhunski događaj.
Jedno je kad novinari pišu da je zvijezda večeri “izvrsno raspoložena”, a nešto sasvim drugo je u Tvornici pokazao Cane. Kostić je uživao na sceni kao da je u rodnom kraju i bio autoritet i centar najbolje zabave u gradu, najjača karika na pozornici, što je pomalo nepravedno prema ostalima, koji su također bili odlični, pogotovo legendarni Nebojša Antonijević Anton koji je dugim i lijepim solom zaokružio “Molitvu” koja je bila izvedena na kraju njihovog regularnog dijela.
Repertoar je bio manje-više klasičan presjek karijere, nekima su možda nedostajali “Stoj Džoni” ili “Velika reka”, no zato su “Zemljotres”, “Ako si”, “Kraj mora”, “Hej ti, dole u mraku”, “Hiljadu godina”, “Kreni prema meni”, “Hipnotisana gomila”, “Lobotomija” te na bisu izvedene “Mesečeva kći” i “Dugo te nema” obradovale i rasplesale okupljene. Publika je tražila i dobila još, odnosno bis, i sve preko toga bi bilo traženje kruha nad pogačom. Iz bazičnog garažnog blues-rocka Partibrejkersi su izvukli maksimum iz sebe i iz publike. Nakon ovakve Brijačnice tijelo se osjeća tako ugodno da ne treba ni after-shave.
Saznajte više: Brijačnica, prvi dan, 8. rujan, Tvornica kulture