Lydon je najavio kako na koncertu u Tvornici neće biti klišeja iz sedamdeset i sedme. Uistinu, slavila se sedamdeset i deveta.
Godina je to kada je potreba za sinergijom punka i disca (dvije tada najvitalnije scene) bila u glavama kako kritičara tako i glazbenika, a sigurno se dala osjetiti i u bokovima publike. Ovaj mutantski disco (kako se nazivao analogni američki fenomen) u Britaniji je dobio neočekivanog prvoborca u Johnu Lydonu, koji je dvije godine ranije pod imenom Johnny Rotten zaprijetio glasom kakav engleska nije čula od Lennona/Jaggera iz zlatnih A Hard Day’s Night/Aftermath dana.
Treba razlikovati stvari, bar dvije težnje u engleskom post-punk svijetu. Disco je zaista i bio kamen temeljac i misao vodilja i svjetionik, ili što već, za važan dio dance punk inovatora od Gang Of Four i Joy Division u Velikoj Britaniji do Talking Headsa i Blondie s druge strane oceana. U svom radničkom naselju, mladi John Lydon ipak se kretao na ritam jednih drugih, domaćih, crnaca. Reggae.
Dok su se Lennon i Jagger oduševljavali blagom (afro)američke pop produkcije, novina Lydonove revolucije bila je u inkorporaciji izričaja engleskih crnaca, Jamajčana, u lokalni (sub)pop jezik. Tako Rottenov prezrivi punk napad postaje Lydonov otuđeni dub krik. Bitna ‘engleština’ ovog poteza možda naznačuje i početak getoizacije otočnog rocka i popa, veliki “fuck you!” globalnoj (čitaj:anglosaksonskoj) kulturi šezdesetih u kojoj su se engleski i svjetski pop heroji preklapali.
Svoju odanost engleskoj stvari Lydon je u prepoznatljivo svežderskoj maniri potvrdio podrškom rave pokretu. Ljubav koja se pokazala obostranom gostovanjem na singlu “Open Up” grupe Leftfield. Da ipak nije imun na afroameričke ideje Lydon je pokazao suradnjom s Afrikom Bambaatom na “World Destruction”, pionirskom rap-rock djelu.
Učinke ove višedesetljetne svežderske prakse imali smo priliku iskusiti u srijedu u Tvornici kulture. Dobili smo groove svih boja i mirisa, od voodoo čarolije “Albatross”, preko arena-pop sjaja “Dissapointed” i post punk rocka (kojeg je onako usput izmislio 1978.) “Public Image” do već spomenute house budnice “Open Up”. Dobro raspoložen, u taman klimatiziranoj Tvornici, pred solidnim brojem starih obožavatelja, ali i mladih uvažavatelja Lydon je napravio odličan tulum. Ne konfrontacijska punk proklamacija, već sveinkluzivni post-punk projekt.