Iz organizacijskoj tima uvjeravaju da Terraneo traži neposredan ‘izlaz na more’. Svi ostali danas ne vjeruju da će se festival ikad više održati.
Po šibenskim kuloarima trenutačno kola barem deset teorija o razlozima gašenja Terranea, festivala koji je iz temelja promijenio konture turističke ponude grada, dao njegovom razvoju nove perspektive, Šibenik učinio vidljivim na globalnoj mapi, a hrvatskoj promotorskoj i glazbenoj sceni otvorio vidike.
„Već mjesecima blisko surađujemo s gradom Šibenikom u traženju nove adekvatne festivalske lokacije, pogodne za daljni razvoj i novu viziju Terranea“, stajalo je u današnjem priopćenju organizacijskog tima, uz nastavak: „Unatoč svim dosad uloženim zajedničkim naporima, nova lokacija nije pronađena na vrijeme koje bi nam dozvolilo organizaciju pravog izdanja Terraneo festivala 2014.“
Priopćenje je, kako to s priopćenjima obično i biva, nedorečeno, puno rupa i nategnuto. Glasnogovornik i nekadašnji direktor festivala, koji ga je i potpisao, za portal TRIS dao je nešto prošireniju verziju: „Nije tajna da Terraneo traži izlaz na more. Vlasnici smatraju da bez plaže u neposrednoj blizini festivala ne mogu računati na povećani broj prodanih ulaznica u inozemstvu.“
Plaža na Minerskoj u šibenskom kanalu je lani funkcionirala, no festival nije dobio dozvolu da na njoj organizira kamp, a i taj je prostor premalen da bi se cijeli Terraneo tamo smjestio. Jedno vrijeme bila je aktualna i opcija preseljenja Terranea na otok Obonjan. Prema izvorima bliskim organizacijskom timu, budućnosti za festival na Obonjanu nema, jer je „u pravnom smislu to prevelika zavrzlama i nerješiv problem“.
Isti izvor nam je potvrdio i ono što se neslužbeno moglo čuti i tijekom Terranea 2013. – otkad su festival preuzeli američki vlasnici zavladala je smetenost u organizaciji i potpuni nedostatak ideje u programskom konceptu. Činjenica jest, iz glazbene vizure zaključeno, da se Terraneo od festivala koji je bio posložen programski aktualno i relevantno u svjetskim okvirima, prometnuo u paradu potrošenih zvijezda, kakvo je bilo njegovo lanjsko izdanje. Upravo je nedostatak konkretne informacije o pravim vlasnicima festivala dovelo i do teorija urote, a po jednoj od njih Terraneo je namjerno ugašen jer su u njegovu vlasničku strukturu ušli i suvlasnici novosadskog Exita, koji su se jednostavno odlučili riješiti konkurencije.
Koliko u svemu tome ima istine vrijeme će pokazati ili možda i neće. U svakom slučaju, dok na lokalnoj političkoj sceni traje prepucavanje na relaciji SDP-HDZ o tome tko snosi krivnju za gašenje festivala, doznajemo da će, pod egidom Terraneo, ovoga ljeta u Šibeniku nastupiti barem dva velika svjetska glazbena imena, i to vrlo vjerojatno na još nedovršenoj pozornici tvrđave sv. Mihovil.
I koliko god da se u službenim izjavama danas provlače teze da se radi o „samo jednoj godini pauze“ ili „prijelaznom razdoblju“, izvori nam nisu mogli potvrditi da će se Terraneo iduće godine zaista i održati. U šibenskim glazbenim, novinarskim i promotorskim krugovima danas nitko ne gaji prevelike nade. Ogromna šteta za Šibenik i Hrvatsku, tolika da njezine razmjere danas još ne možemo objektivno ni sagledati.
Tekst objavljen u suradnji s portalom Tris.com.hr