Zahvaljujući kući Fox & His Friends nastavlja se diskografsko oživljavanje genijalnog opusa Tomislava Simovića – jednog od onih rijetkih plodnih, nadahnutih i talentiranih autora čija nas je glazba oblikovala od najranijih dana na neizravan način.
Danas, s vremenskim odmakom može se zaključiti da je Tomislav Simović djelovao u zlatnom periodu Zagrebačke škole animiranog filmu kada je stvoren nemali broj animiranih zimzelenih klasika za djecu, dok je kruna svega, čak i zaštitni znak, serijal „Profesor Baltazar“, sniman od 1967. do 1978. godine, koji je odavno probio granice tadašnje države u pogledu popularnosti jer je bio otkupljen u 30 zemalja – od Nizozemske do Irana, da bi najveću inozemnu popularnost stekao u Skandinaviji.
O edukativnim stranama tog crtanog serijala koji se i u svoje vrijeme izdvajao kao jedan od rijetkih koji nije pribjegavao nasilnim gegovima, napisano je dosta, ali sad je konačno došlo vrijeme da se napiše nešto i o glazbi koju potpisuje, složit ćemo se, jedan od najvećih hitmejkera koje su ovi prostori dali.
Da, hitmejkera, jer dovoljno je da kažete: „Balt“ i zasigurno ćete imati više problema nasumičnim izborom na cesti naći nekog tko neće znati melodiju i ostatak teksta. Dakako, kad se već spominje tekst i hitmejkerstvo, Simović je imao nevjerojatno istančani sluh i njuh po pitanju obraćanja najmlađima, posljedično i odraslima. Samo jedna jedina riječ. Baltazar. A jedina ‘alternacija’ je slogovna igra iste te jedne jedine riječi. Tko ne ni mogao zapamtiti tako nešto kad se sve stopi s melodijom?
Netko će pomisliti da je to jednostavno, ali trebalo se toga prvo dosjetiti, a potom i donijeti odluku da se u naslovnoj temi ne ulazi u objašnjenja kroz eventualnu dodatnu liriku o kome i čemu je riječ, time i kompliciranje u razumijevanju kod onih najmlađih. Nadalje, čega su urednici ovog izdanja Željko Luketić i Leri Ahel bili itekako svjesni u odabiru materijala za ovaj album, jest Simovićeva ‘taktika’ po uzoru na Henryja Mancinija koji je skladao za „Pink Panthera“, a to je stalna igra tj. varijacije s osnovnom melodijom kojom je dočaravao radnju, tj. široki raspon emocija; znatiželju, ushićenje, veselje, tugu, razmišljanje, sjetu, ali i ambijent pa čak i doba dana. Urednici su je provlačili kroz cijelo ovo izdanje, ali opet s mjerom kako bi do izražaja došli i neki drugi glazbeni geg-momenti iz opusa.
Priznajem da je i meni osobno Simovićeva uloga u „Profesoru Baltazaru“ često bila nezamjetna, što dakako govori u prilog tome kolika je njena velika uloga u zvučnom oživljavanju nečeg nacrtanog i animiranog. No upravo s ovim albumom na kojem nedostaje vizualna dimenzija, bivam svjestan njegove grandiozne uloge i sve više sam uvjeren da je upravo on udahnuo dušu i smisao cjelokupnom serijalu. Crteži u „Baltazaru“ koliko god su maštoviti s jedne strane, toliko su i jednostavni i ne mogu baš dočarati sitne nijanse u raspoloženjima karaktera. Nasuprot tome, Simović je na raspolaganju imao orkestar koji je upravo zbog svoje izvedbene i produkcijske moći bio u stanju raditi upravo na spomenutim nijansama i njihovim razradama.
Cijeli soundtrack (ako ga tako mogu nazvati), otkriva znanjem izuzetno potkovanog skladatelja koji je u sebi zadržao djetinju radoznalost da isproba sve moguće domete orkestra u bravuroznim onomatopejskim kombinacijama i to bez ikakvih stilskih ograničavanja u smislu je li to klasika, jazz, plesna šlageristika ili alternativno igranje obrascima u kojima je i ljudski glas prisutan kao instrument. I sve to, kako bi se reklo, bez praznog hoda. Njegova glazba stalno komunicira, propitkuje i zadirkuje, dok se s kontrastima igra žustro kao kad vas spopadnu misli u glavi za koju ne znate kojoj se prikloniti dok vam u silnoj kombinatorici poput bujice naviru nove. A sve to izvodi izuzetno dobro uvježbani orkestar.
Odavno je uznapredovala tehnologija donijela jeftinija rješenja u formatu animiranih filmova za djecu, ali duhovno siromaštvo tih rješenja u apsolutno svakom pogledu postaje je se svjestan preslušavanjem ovakvog albuma, također namjenske glazbe. Frapantnu tugu izaziva pomisao da se više nikad, ne samo na ovim prostorima, već i u svijetu, neće naći za shodno i isplativo upogoniti cijeli orkestar za pet minuta dječjeg veselja i pažnje. O toj moći imaginacije u kombinaciji s velikom produkcijom danas možemo samo sanjati, iako svaka realnost često voli nadmeno pljunuti u lice ‘primitivnoj’ prošlosti.
U tom smislu je ovaj soundrack koji je dugo vremena bio restauriran s originalnih magnetofonskih vrpci nešto poput parkiranog svemirskog broda iz prošlost,i dok smo gordo uvjereni da je sastavljanje getribe vrhunac tehnološkog dometa, ili poput buljenja u Keopsovu piramidu iz neke straćare.
Nije „Profesor Baltazar“ u našem sjećanju ostao toliko drag da smo ga nastavili nutkati i svojoj djeci iz nekog nostalgičnog razloga i krivih primisli da u dječjoj dobi nemamo razvijene kriterije, već iz razloga što je to sveukupno gledano bio izuzetan umjetnički proizvod za djecu koji je plijenio maštovitošću, inteligencijom, koherentnošću, poučnošću i nadasve edukativnim momentom, jer su iza njega stajali marljivi timovi vođeni nadasve nadahnutim pojedincima.
Jedan od tih pojedinaca bio je i Tomislav Simović koji svemu udahnuo dimenziju zvučnog doživljaja, jer kad slušate ovaj album ne možete se oteti dojmu da istovremeno gledate animirani film koji se njemu u tim trenucima emitirao u glavi, a svaki novi audio moment će vas oduševljavati više nego što mislite.
Uz sve, uistinu mislim da nema onog Luketića i Ahela koji stalno s fanatičnim žarom otpuhuju polustoljetnu prašinu s plehnatih kutija zaboravljenih snimki na kojima piše „Tomislav Simović“ uvid u našu glazbenu povijest bio bi nepobitno lišen ere u kojoj je njegova genijalnost bila u punom cvatu. A da smo recimo kao društvo svjesni kulture kao tamo neki Skandinavci, pravo pitanje bi trebalo biti: Zašto Zagreb ili Rijeka još uvijek nemaju ulicu Tomislava Simovića?
Ocjena: 10/10
(Fox & His Friends, 2023.)