Riječ je o drugom singlu kojim kantautor najavljuje svoj novi album ‘Apocalipstick ‘.
Nakon što je početkom godine objavljena “Lo-Fi Girl Felt Cute”, pjesma koja se tekstualno referira na zavisnost i ovisnost o internetskim mrežama i pametnim telefonima, Ivan Grobenski otkriva svoj drugi singl s nadolazećeg albuma ‘Apocalipstick’.
Pjesma ‘Gender Reveal Party’ inspirirana je pričom o rodno fluidnom japanskom budističkom redovniku Kodu Nashimuri koji se u slobodno vrijeme bavi modom i make up-om, a prema kojem su i nastali uvodni stihovi “Born in a temple/I wanted to be a princess/you can’t be a princes/in a temple full of boys/hasn’t anybody told you that”.
“Pjesma “Gender Reveal Party” zapravo je hipnotički afrobeat vamp kakvog su Talking Heads ‘posudili’ za svoj album “Remain in Light” 1980. godine od Fele Kutija, a kakav sam onda ja posudio natrag od Talking Headsa. I tekstualno se štošta posudilo, pa je tako naslov referenca na frivolnu praksu koja se pojavila u SAD-u početkom tisućljeća, gdje se roditelji, prijatelji i rodbina okupljaju ne bi li ‘otkrili’ spol još nerođenog djeteta. Naslov je pak u jukstapoziciji sa sadržajem teksta koji se na nimalo frivolan način bavi pitanjem rodnog (i, uostalom, bilokakvog) identiteta, a što je pak posuđeno od Judith Butler i teorije performativnosti roda, formulacije ‘ženom se ne rađa, ženom se postaje’, a koju je prvi puta iznijela Simone de Beauvoir u knjizi ‘Drugi spol’, razdvojivši po prvi puta pojmove spola i roda i dramaturške teorije sociologa Ervinga Goffmana ‘identity performance’, prvi put predstavljene u njegovoj knjizi ‘Predstavljanje sebe u svakodnevnom životu’ iz 1956. godine,” kaže Grobenski.
“Ta se performativnost roda i identiteta u tekstu prikazuje izvrtanjem u općoj kulturi naslijeđenih tipičnih maskulinih slika u nekoj izvrnutoj verziji ogledala Doriana Graya ili, recentnije, ‘ogledala Erised (obrnuto ‘desire‘)’ u “Harry Potter i Kamen mudraca”, prvom nastavku popularnog serijala JK Rowling. Tako vitez u sjajnom oklopu ima cvijet u kosi, neustrašivi ratnik nosi ogrlicu oko vrata, a što je pak simbol vječne borbe za ravnopravnost. Taj sveopći ambigvitet dodatno je naglašen postmodernim pjesničkim postupkom pisanja u ‘drugom licu jednine’ i nejasnog prelaženja između ‘prvog’ i ‘drugog’ lica, postupka koji je možda najpoznatiji iz romana ‘Ako jedne zimske noći neki putnik’ Itala Calvina,” dodaje Ivan.
Video spot za “Gender Reveal Party” u režiji Bojana Koštića i s mladim i talentiranim Matijom Pjatakovom u glavnoj i jedinoj ulozi, nastavlja istraživati ideje sadržane u temi i tekstu pjesme. Za styling su zaslužni Matija Pjatakov i Romana Pavliša, u snimanju su pomogli Marko Benjak, Rajnard Hraščanec i Valerija Jurčić, a light design je djelo Luke Bošnjaka. Spot je snimljen uz podršku Grada Koprivnice i Muzeja Grada Koprivnice.
Pjesma je miksana i masterirana u studiju Intek Music, a produkciju i aranžmane zajednički potpisuju Marin Hraščanec i Ivan Grobenski. Bubnjeve je odsvirao Damir Šomen.
Ivan Grobenski novim singlom najavljuje album „Apocalipstick“ sa 9 novih pjesama koji izlazi 7. listopada i koji možete pre-saveati na sljedećem linku. Za razliku od njegovog posljednjeg albuma koji je tematski pozicioniran u pretpostavljenoj mitskoj prošlosti, ‘Apocalipstick’ je ukorijenjen u grčevitu sadašnjost i pretpostavljenu apokaliptičnu budućnost.