Rudresh Mahanthappa Quartet ne samo da je kraljevski zatvorio deveto izdanje Vip Zagreb Jazz Festivala, već je zakucao jedan od najboljih koncerta u povijesti istog.
Poslije se u razgovoru između Rudresha Mahanthappe i gitariste Davida Fiuczynskog, koje predaje na uglednoj jazz akademiji na Berkleyju, ispostavilo da su i njih dvojica gotovo bez dvoumljenja došli do toga kako je bila riječ o najboljem dosadašnjem koncertu Rudresha Mahanthappa Quarteta. A to je nešto što se ne može čuti tako često.
„Ne zanimaju nas previše super sređene dvorane i koncertni prostori. Mi smo filingaši. Osjećamo atmosferu i to je ono što nas nosi u nastupima. Ovo kazalište (ZKM, op. a.) ima nevjerojatnu dvoranu. Možda upravo to što smo bili okruženi publikom koja nas je uistinu slušala i odlično reagirala je dovelo do toga da nas je glazba još više nosila“, kazao je Fiuczynski.
Nije stvar samo u tome što DownBeat i ostali jazz magazini uzastopno Rudresha Mahanthappu drže na pijedestalu kao najboljeg alt saksofonistu današnjice, već u tome što je okupio odličan bend. David Fiuczynski je Rudreshova najsnažnija spona u kvartetu, on je također nositelj harmonijskog dijela na svojoj karakterističnoj električnoj gitari s dva vrata, koja je custom izrade jer nije riječ o duploj gitari kakvu običavaju svirati rokeri ( dvanaesterožična + šesterožična). Na oba vrata njegove gitare se nalazi šest žica s tim da je gornja bez pragova tj. fretless, što mu daje mogućnost da s njom imitira druge žične instrumente i tehnike sviranja na njima. Čvrst i pouzdan ritam oslonac je basist Richard Brown, a iskazao se i bubnjar Jordan Perlson kao najsvježija pridošlica u kvartet. O tome koliko je dobar najbolje se moglo vidjeti iz Rudreshovog nasmijanog lica i žara s kojim je nakon koncerta pričao o Perlsonovim bubnjarskim rafalima.
Sam koncert je počeo ravno u glavu s „Waiting Is Forbidden“ i potom skladbom „Boogie“. Odmah se osjetilo u koju klasu pripada Rudresh Mahanthappa Quartet. Magičan i prezentan groove bio je protkan cijelim koncertom u kojem je ovaj osebujan sastav posezao za svim mogućim stilskim voćem kojim je punio svoju košaru. Prog rock, heavy metal, sve forme jazza uz uključivanje tradicionalne glazbe Polinezije, Indije, Afrike i Indonezije protkane su u izričaju kvarteta koji je dao do znanja kako je to jazz sastav koji živi i svira sadašnjicu.
Angažirana nota proizlazila je iz Rudreshovih posveta; „Lots Of Interest“ je tako bila posvećena globalnoj financijskoj krizi, „Ballad For Troubled Times“ nastradalim žiteljima Filipina u najnovijoj tragediji koju je donijelo nevrijeme. Sve navedene pjesme nalaze se na njegovom ovogodišnjem albumu „Gamak“, što je također značajan detalj o tome koliko je Rudresh zagrijan za trenutni opus.
Finale su bila nevjerojatna grmljavina brzog ritma, koja se neočekivano pretvorila u dvostruku porciju tour de forcea, nakon koje je na bisu izvedene „Playing With Stones“ koju je u originalu na albumu izveo s gitaristom Davidom Gilmoreom kojeg je zagrebačka publika mogla gledati i slušati prethodnu večer. Snažna prožetost emocijama bila je konstanta ovog nastupa, a nije ju omeo ni mali kvar, tj. nezgoda s gitarskim pojačalom Davida Fiuczynskog kad su u trenucima odgonetavanja njega i tehničara je li sve u redu s pojačalom, Brown i Perlson priredili prvi improvizacijski dvoboj ritam sekcije.
Nedvojbeno je bila riječ o najboljem koncertu ovogodišnjeg Festivala. Bolje nije moglo završiti.