Radilo se o jednom od najposjećenijih, ako ne i najposjećenijem nastupu u osam godina Tramonta.
O grupi Šumski stvarno sam pisao puno tekstova, bilo da se radilo o recenzijama, izvještajima s koncerata ili velikom intervju koji smo svojedobno radili za jedan dnevni list. Samim time, uvijek imam osjećaj da ću se ponavljati ili, u nešto boljem slučaju, kompilirati dosad napisano o njima, zbog čega me razveselilo kada sam čuo da na krčki Tramonto dolaze u postavi u kojoj će Franju Glušca, Igora Pavlicu i Stanka Kovačića zamijeniti Sven Matijević na saksofonu i Josip Šustić na gitari. Naravno da nemam ništa protiv prvospomenute trojke, ali mi je bilo drago što ću u tko zna kojem po redu reportu s nastupa Šumskih već u startu imati barem jedan novi moment. Istovremeno, međutim, nisam bio siguran hoće li i u kojoj mjeri Josip i Sven uspjeti nadomjestiti sve ono što su na posljednja dva albuma odsvirali gitarist, trubač i violončelist grupe, no već poslije uvodne “Ostrvo ledenog kita” bilo je jasno da nema baš nikakvog razloga za brigu.
Prije samog izvještavanja o tome što su i kako svirali, treba reći da se radilo o jednom od najposjećenijih, ako ne i najposjećenijem nastupu u osam godina Tramonta, kao i da je atmosfera više podsjećala na koncert koji se održava na rođendanu ili kakvoj sličnoj zabavi nekog od bendovih prijatelja. Šumski su tako članovima nekadašnjeg krčkog sastava Mamojebac u srijedu posvetili ni sam ne znam koliko pjesama, stvari najavljivali zajebancijama poput ‘evo još jednog hita Novih Fosila’ ili ‘Kornel će po završetku zainteresirane učiti plesu na jednoj nozi’, a i nakon zadnje izvedene pjesme prostor ispred bine prekrio je zaista impresivan broj ljudi koji su željeli kupiti nešto od mercha ili samo popričati s glazbenicima.
Što se set-liste tiče, ona je bila manje-više ravnomjerno podijeljena između dva posljednja i po sudu potpisnika ovih redaka najbolja albuma, uz povremeni ‘blast to the past’ u obliku minijature zvane “James Brown” ili “Malog sata” s 23 godine stare ploče “Baba spava”. Za neupućene, premda sumnjam da je previše takvih među onima koji će čitati ovaj tekst, referentne točke Šumskih moguće je naći u stvarno širokom spektru stilova koji počinje u Zagrebu i nasljeđu Haustora ili Vještica, nastavlja se beskompromisnim eksperimentiranjem krautrock titana i završava negdje u bespućima Afrike i Južne Amerike otkuda su ‘doputovali’ često nepravilni ritmovi koje izvodi bubnjar Viktor Krasnić. Sve važniju ulogu grupe imaju i klavijature, odnosno programming Svena Pavlovića koji zvučnu sliku ipak čvrsto drži u dvadesetim godinama dvadeset i prvog stoljeća, a imali smo prilike i uvjeriti se da međuigra gitara Josipa Šustića i Marina Jurage ne zaostaje za onom koju Jura inače izvodi s Franjom.
Zajebancija između pjesama povremeno je djelovala kao skoro pa sušta suprotnost tematici pjesama, bilo da je riječ o nostalgičnom gledanju unatrag (“Djedica”, “Vinodol”, “Prijatelji se sele na selo”), bijesu izazvanom životom u zemlji koja i dalje ‘zaudara na fašizam’ ili polaganom, ali sigurnom gubitku vjere da ‘budućnost još čeka nas’. Možda se u tome krije i najveća vrijednost Šumskih – koliko god stvari oko nas izgledale crne i bezizlazne, uvijek možemo zaploviti prema njihovom ostrvu ledenog kita, vječnoj oazi nekog zdravijeg i boljeg svijeta. Pa makar i izmaštanog.