Postoji činjenica, simplistički glupa kao Julian Casablancas. Isti nije na vrijeme shvatio da ako nešto voliš, ne znači da to možeš i ponoviti. Ako voliš gledati porniće, ne znači da možeš biti novi Nacho Vidal.
Pola planete očekivalo je rekonvalscentne The Strokese i novi „Is This It“. Nakon što su se po izlasku albuma očekivanja udavila u ovom „ A-ha meets Toto“ albumu ta ista polovica vam kasnije objašnjava kako je mijenjanje zvuka određenog benda zapravo progres i rast umjetničkih aspiracija. Stvar je prilično jednostavna. Casablancas je htio napisati desetak dobrih stvari, bilo s falsettom, bilo s analognim klavijaturama i pritom se zapleo u vlastitoj konfuziji koja je usporediva samo s njegovim slučajem.
Za vrijeme „Anglesa“, dok je Casablancas tek započeo genocid nad Strokesima, ostatak benda, a vjerujem i on sam, šutke su promatrali kako se ispunjava niša koju su 2001. debitantskim albumom upravo oni rezervirali. Tada je valjalo pregristi usnu i razjebati rulju na novom albumom. „Comedown Machine“, Casablancasova je srčana mana, defekt zbog kojeg mora biti udaljen s terena. Ovim albumom, dotični je postao pisac koji ima samo jednu dobru knjigu, igrač koji briljira samo na nekim utakmicama. Casablancas je postao Sammir.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GXcRdUTk0SI[/youtube]
Tragikomično, album počinje prilično dobro. „Tap Out“ je prva, a ubrzo shvatite i zadnja stvar u kojoj je Strokesima pošlo za rukom uspješno iskombinirati sintetički funk ritam 80-ih s falsettom ili koordinirati prijelaz ritam sekcije u fuš s glavnim riffom. Dapače, prva polovica albuma se, objektivno, medicinski, i da progutati, iako je „One Way Trigger“ tribute obrada A-ha-ove – „Take On Me“ i Manine latin rock uspješnice „En el muelle de sanblas“. Guglaj ako ne vjeruješ. Nadalje, „Welcome To Japan“ jest lijeni, bljutavi i sapuničasto predvidljivi Duran Duran.
„50/50“ kao pankerski ispad i nešto značajniji pokušaj plakanja nad prolivenim mlijekom, jedina je svjetla točka ploče. Odavde stvar ide u kašu i u prisjećanje na komercijalnu tehnologiju 80-ih. Odavde to postaje „hairspray“ era koju su si muzički i stilski nametnuli Strokesi, a koja je garantirana i potpisom njihove nostalgije na službenom websiteu, coveru albuma, a od „Anglesa“ i na njihovim spotovima. Ništa, apsolutno ništa nije kreirano iz nulte točke. Strokesi nisu iznimka i u smislu ponovnog reinventiranja Totoa u drugačijoj odjeći, Eurythmicsa, Duran Durana i ostalih sranja, Casablancas je odradio domaću zadaću. Međutim, uzgajanje glazbe u Petrijevoj zdjelici rezerviran je za tribute bendove i Guitar Hero avatare, ne i momčine koji su se do prije desetljeća zvali „spasiteljima rokenrola“.
Šteta je nepopravljiva, a i svijet bi bio bolje mjesto bez ove ploče. Imali su ugovor na 5 albuma s RCA-om i ovo je taj, nesretni, peti. Ovaj album bilo je nešto što se moralo odraditi, a tako vam, gospodo, zvuči glazba pod imperativom.
Ocjena: 2/10
(RCA Records / Menart, 2013.)