Predstojeći koncert Rogera Watersa u zagrebačkoj Areni dobar je razlog za prisjećanje na kolosalni filmski uradak redatelja Alana Parkera.
Isprva je sam Waters trebao glumiti Pinka, odnosno glavnog lika filma, no Parker je rješenje pronašao u mladom pankeru Bobu Geldofu – problematičnom karakteru koji se uklapao u njegovu viziju. Priča Pinka u filmu se u mnogočemu podudara s Watersovom biografijom. I Waters je kao i njegov lik bio traumatizirani dječak čiji otac je poginuo u Drugom svjetskom ratu, također je imao problema u školi zbog svoje naravi (u filmu mladog Pinka ismijava profesor u školi zbog pisanja poezije).
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iXgxemYiXQ4[/youtube]
Pinkova majka je žena koja je prema sinu usmjerila svu svoju pažnju, a iz toga se da naslutiti kako je i Waters odrastao u sličnim okolnostima. Pink poput Watersa postaje rock zvijezda, i jedan i drugi se zatvaraju u sebe i dobivaju viziju „Zida“. Pinku se to u filmu dogodilo pod utjecajem droge, i naravno njegova vizija stapanja masovnih rock koncerata s kultom ličnosti koja podsjeća na neki vanvremenski nacizam je sigurno ono što Waters nikada nije učinio javno, ali je kroz taj avatar zajedno s Parkerom dobio odskočnu dasku kako bi vrlo plastično povukao određene paralele kad je u pitanju snaga „masovne hipnoze“ koju posjeduju rock zvijezde.
Kroz pomućenu svijest Pinka, oslikano je i mentalno rastrojstvo Syda Barretta, čija sudbina je ostavila neizbrisiv trag kod svih članova Pink Floyda. Scena u kojoj Pink brije obrve i sve dlake sa svog tijela, se u povijesti grupe i dogodila. Naime Syd je tako „uređen“ posjetio kolege u studiju kada su 1975. snimali album „Wish You Were Here“.
U tom filmskom ogoljivanju karaktera rocka zvijezde, Alan Parker je kao redatelj otišao najdalje u portretiranju nutrine osobe koju je proždro show business. I danas je teško pronaći film koji je al pari njegovu ostvarenju.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_wytyo12bUk[/youtube]
Film je premijerno prikazan 1982. na filmskom festivalu u Cannesu izvan konkurencije, nakon čega ga je i kritika i publika objeručke prihvatila, pogotovo što je za projekciju pripremljen snažan razglas koji je dopremljen u dva kamiona, kako bi gledatelji bili doslovce izbačeni iz sjedala snagom i kvalitetom zvuka. No pravi uspjeh dogodio se u Americi kad je film krenuo u masovnu distribuciju. Dospio je na treće mjesto po gledanosti iza „E.T.“-a i „Oficira i dženlmena“, a zaradio je tada izvanrednih 22 milijuna dolara prije nego se prestao prikazivati 1983. godine.
“The Wall” i dan danas pogađa točno tamo gdje treba. Aktualan je kao i istoimeni album Pink Floyda. Posebno očarava sprega i izvrsno nadopunjavanje igranih i Scarfeovih animiranih dijelova koji svaki put dočaraju ono za što se isprva misli da se ne može dočarati. >>