‘Imate li dovoljno vlage?’, ta neugodna provokacija koja nije tu da svojeg govornika učini iole simpatičnim, vizitka je frontmena Trobecovih krušnih peći, notornog Darka Begića-Bege. Pojavljujući se u CD-reizdanju čak sedmoro malih regionalnih izdavača druga je to pjesma s ambicioznog studijsko-živog kompaktnog dupljaka ‘S mukom žvaču trubadurov vrat’, benda prozvanog po serijskom ubojici koji je žene spaljivao u krušnim pećima.
Iako snimljen sredinom travnja 1985. godine, u produkciji Boruta Činča iz grupe Buldožer, nikad vinila vidio nije. Ovaj izdavački prevruć krumpir jugoslavenskog undergrounda, a možda i šire – bio je to nepunu dekadu. Materijal albuma je pod naslovom „85“ tek 1992. godine objavio Kornel Šeper na kazetnom labelu Kekere Aquarium.
Šeper se devedesetih trudio donekle održati kontinuitet s terena na kojem su zakucavali SexA, Šarlo Akrobata, Disciplina Kičme, redom bendovi koji su nadahnuto upili svaku notu s koncerta Gang of Four na zagrebačkom Bijenalu 1981. godine. Baš kao i Trobeci, ovaj Dream Team na papiru niti na jeziku ne da naslutiti da bi tu mogla biti riječ o nekoj zajebanciji. A Trobecove krušne peći, odnosno njihove pojedine pjesme, bismo po poslovično lošem ukusu domaće publicistike možda iskompleksirano mogli prozvati odjekom James Whitea & the Contortionsa („Zvijezda“), The Pop Group („Ples“), Gang of Four („Boje noć u krv“), te jednih Rip, Rig & Panic ili PiL… Međutim, kad bismo u Manceov apsurdizam i energiju Cul-de-Saca (zagrebačkog, dakako!) ubacili Kičminu produkciju i scensku prezentnost odjednom je slika sa starog podrumskog crno-bijelog TV-a izoštrena, a stara i prašnjava sobna antena ne stoji mu ništa lošije. Bend su osnovali i u kontinuitetu do danas u njemu djeluju, usprkos marginalizaciji po kojima su sve balkanske kasabe – i zagrebačka, i ljubljanska, i beogradska, poslovično iste – Begić, basist Mario Barišin-Bara, gitarist Ivica Vinski. Jedino je Gordan Dorvak, kasnije gitarist Parnog valjka i tolikih mnogih hrvatskih rockera, bio na bubnjevima i bendu se priključio kasnije, dok se kao saksofonist i pijanist neizostavno nametnuo Damir Prica-Kafka.
No, Begina osebujna pojava i vokal – čak i u recentnoj inkarnaciji Viva Glorio, na dodatnim live-snimkama iz kluba Gjuro, nastupa s Biennalea – lirikom natopljenom urlicima mapiraju strahove od društva čije se historije uzajamno raspadaju jedna preko drugih, u bizarnoj potemkinovskoj situaciji velikog vođe čiji je vječno optimistični obraz upravo – pukao! Pripadajući generaciji koja je dojena uz prizvuk sovjetske intervencije u Čehoslovačkoj, dok je pretmilenarističku napetost doživjela u smrti Envera Hoxhe, ovo se post-punkersko očuđenje emancipiralo od mnogo toga što je gradom protutnjalo što uživo, a što na vinilu. Prije svega i stoga što je Begić izvođenjem Sexine „Grad i svijetla“ izveo rijetko artikuliranu pjesmu požude, tijela i prostitucije, a da nije otklizao u idiosinkrono kao Satan Panonski. Dočim, dimenziju „Armije“ kao pjesmu okačenu na pijedestal ironije, nije postigla ni SexA u pomalo parodičnim „Uhodama“.
I iako je glazba svirala njih, u osamdesetima objavljuju tek jednu kazetu. Za razliku od No Wave bendova tu nije bilo ni brzih opijata, ni Enoa, niti Ferrare ili Basquiata. Demone benda oslobađale su kako ekspresivni tako i ambijentalni aranžmani saksofona i klavira, marševski funk basa i režuća gitara, ne podilazeći komisijama koje su cenzurirale Parafe – jednostavno neponovljivo, iako su generacijski utjecaji jasni. U kontekstu reizdanja koparske kazete, zatim i dokumentarca o (pojedinim) članovima grupe SexA, prisjetimo se komentara „o najboljem jugoslavenskom underground bendu svih vremena s doprinosom svjetskoj noise-rock baštini“, nakon čega možemo samo čestitati pokretaču inicijative Igoru Mihoviloviću da se ovaj projekt i realizira. Maslina je obrana, sa sasvim dovoljno vlage!
Ocjena: 10/10
(Geenger records/ Kekere aquarium/ Guranje s litice/ Bučni stripovi/ Dare the divine/ Kekere aquarium/ Dhpak47/ Doomtown records/ Front rock/ Subkulturni azil/ Hello bing/ Humanita nova/ Ne! Records/ Slušaj najglasnije/ Timjku Bžju! Records/ Okata Piramida Records; 2013.)