‘Glow On’ je u jednu ruku malčice ironičan naslov, a u drugu je ništa drugo nego zdrava doza wishful thinkinga. Ironičan zato što mu fali sjaja, završnog udarca od kojeg se na pod pada – dok wishful thinking izlazi na površinu u tim trenucima kada želi i ima naum zasjati, no to se jednostavno iz kojeg god razloga ne dogodi.
Kad je bubnjar hardcore benda Trapped Under Ice, Brendan Yates odlučio zauzeti poziciju frontmena i pjevača u novom bendu, rodio se Turnstile. “Glow On”, njihov treći album, predstavlja ružičastu fuziju hardcore namigivanja i bjesomučne, pomalo tjeskobne strasti očitane u jakim indie uplivima.
Iako se na početku smatralo da je riječ o samo još jednom u nizu projekata “sa strane”, Turnstile je ubrzo nakon svog osnutka (2010.) svima jasno dao do znanja da im nije u interesu biti one-off. Da stvar bude intrigantnija, svakim se idućim izdanjem dala osjetiti sve jača intencija odlaska u bogate indie vode kojima se – manje glazbeno, estetski potpuno – daju gotovo svim svojim bićem.
Suptilnim poigravanjem s dva polarna idioma – hardcore gitarama, masnim bass dionicama i dinamičnim bubnjevima (uz pokoju neočekivanu oscilaciju) i melankoličnom prirodom laganog dream popa – ovaj album gradi se na tek načetom konceptu “dream punka”, kako ga je po izlasku ploče nazvao kritičar Anthony Fantano. Od ovakvih se tvrdnji uvijek treba bar malo ograditi – “Glow On” nipošto nije revolucionaran rad kojeg ćemo hvaliti do besvjesti, dakle nije vrijedan vlastite žanrovske klasifikacije, ali je zasigurno ono u što se dalo predvidjeti da će se Turnstile vremenom pretvoriti. Dalje, ni ta prirodna evolucija najbanalnije vrste nije spektakularna – takav post hardcore svojedobno su gurali Fugazi, At the Drive In i La Dispute – ali na velikoj udaljenosti je očito da je novi materijal rađen uz odmahivanje rukom prema mišljenju publike i kritike. Zadržati pankerski etos i razviti sound – izgledno je da se ciljalo upravo na to.
Nisam siguran koliko je ovo ploča za plakanje, bez obzira što na svakom koraku susrećemo prizvuke iznimno emotivnog toka misli; i baš je taj emo element dovoljno dobro ulovljen da ga se shvati kao čvrstu sponu između hardcorea i melankolije – a to je, po svim mjerilima – ono što emo i jest. Yates pokušava uroniti u svoje friške nebuloze, ali bez konačnog momenta samorefleksije – nit’ se mrzi, nit’ se pretjerano voli – dakle suze ne izlaze. Tome nije toliko doprinijela lirika koja se doima nedovršenom, ali delivery je suhoparan i bezličan kroz dobar dio albuma.
Uglavnom, “Glow On” je u jednu ruku malčice ironičan naslov, a u drugu je ništa drugo nego zdrava doza wishful thinkinga. Ironičan zato što mu fali sjaja, završnog udarca od kojeg se na pod pada – dok wishful thinking izlazi na površinu u tim trenucima kada želi i ima naum zasjati, no to se jednostavno iz kojeg god razloga ne dogodi. S druge strane, ovo je sasvim solidan priručnik za bendove koji ne znaju kako biti sigurniji u ono što iz njih izlazi i pate od manjka uvjerljivog samopouzdanja. Kritika je sve oko ovog albuma uzdigla u nebesa, iako zaista ne čujem ništa pretjerano inovativno; no ipak je to već viđeno izašlo s tolikom lakoćom i na jedan prirodan način. Ako ste se ikad pitali kako to zvuči ili kako se to radi – ovako to zvuči i ovako se to radi.
Ocjena: 7/10
(Roadrunner / Reaper / Pop Wig, 2021.)