Richard Hamilton, umjetnik koji je prozvan ocem pop arta, umro je u 89. godini.
Richard Hamilton koji je bio prijatelj s Paulom McCartneyem dizajnirao je legendarnu konceptualnu naslovnicu „Bijelog albuma“ The Beatlesa 1968. godine.
Među najglasovitijim Hamiltonovim djelima je i „Swingeing London“ koja prikazuje Micka Jaggera vezanog lisicama na stražnjem sjedalu policijskog automobila kako prekriva lice uslijed naleta paparazzija. Slika je naslikana tijekom 1967. i 1968. godine i umjetnik je na njoj radio nakon što je pjevač The Rolling Stonesa uhićen zajedno s Roberom Fraserom zbog ilegalnog posjedovanja droge. Fraser je bio prodavač umjetnina koji je zastupao i Hamiltona. Među zapažene radove iz ranije perioda spada i kolaž “Just What Is It that Makes Today’s Homes So Different, So Appealing?” iz 1956. godine (koji su iskoristili i beogradski VIS Idoli puno godina kasnije op. a.).
Richard Hamilton rođen je 1922. u Londonu. Svoj umjetnički talent je otkrio pohađanjem večernje škole, dok se na Royal Academy uspio upisati prije nego je regrutiran tijekom Drugog svjetskog rata, a vojni rok je proveo kao tehnički crtač. Tada mu se javila ideja da eksperimentalno grafički ilustrira James Joyceov „Ulyssess“, a u djelo ju je sproveo tek 2002. godine kad je tom prilikom postavljena i izložba u British Museumu u Londonu.
Njegova definicija Pop Arta napisana je 16. siječnja 1957. godine u jednom pismu i glasi: „Pop Art je: popularan, prolazan, potrošan, jeftin, masovno proizveden, mlad, duhovit, seksi, varljiv i glamurozan veliki posao.“ i time naglasio njegovu svakodnevnu upotrebu i vrijednosti.
Da je cijeli život bio pionir i vizonar svjedoči i njegov ulazak u industrijski dizajn i to dizajniranje kompjuterskih eksterijera 1980. godine, a također je jedan od prvih koji je koristio Quantalov Paintbox (grafički kompjuter za izradu TV ilustracija napravljen 1981.) za svoj umjetnički rad na polju onoga što se danas naziva video art.
O smrti Richarda Hamiltona javnost je obavijestio Larry Gagosian, galerist i prodavač umjetnina. Smrt je došla iznenadno jer se svega tjedan dana prije smrti umjetnik pripremao za veliku muzejsku retrospektivu svog rada, a također je već imao isplanirana i ugovorena gostovanja po europskim i američkim gradovima.