Deset godina je prošlo od objavljivanja kultne filmske enciklopedije ‘Žuti titl’. Evo razgovora s jednim od autora…
Kad smo kod japanologije, zanima me tvoja percepcija kulturnog paradoksa tog naroda (dakako, govorim iz eurocentrične perspektive i odmah unaprijed se posipam pepelom): prilična inhibiranost u socijalnim konvencijama i praksama u sukobu s krajnjim seksualnim ekstremizmom?
Mi smo kršćanska kultura. Oni nisu. U kršćanstvu, seks je fuj i ‘bekan’. U šintoizmu, on je normalan poput ispijanja čaše vode. Osim toga, kult zabrana rađa ekstreme – a dolazak Zapada u Japan, još tijekom restauracije Meiji, ali posebno nakon Drugog svjetskog rata kada su Ameri, primjerice, odmah u startu okupacije zabranili prostituciju, posve je izmijenilo Japan, sudarivši seksualno oslobođenu tradiciju s novouvezenom kršćanskom krivnjom. Jedna od najpoznatijih teorija popularnosti bukkakea kaže da je pretjerana uporaba sperme nužna zbog zakonski definirane pikselizacije/cenzure rasplodnih organa pred kamerom. Uvijek se sve vrti oko pronalaska rupa u zakonu i pronalaska niša za kapitaliziranje. Pribrojite tome radikalno drugačiju kulturu, prirodu tokijske kapitalističke džungle, radijaciju… pa, dobro je da se ne ševe s Godzillom. Osim toga, ako znamo da su Japan i Njemačka (i možda Brazil) najpoznatije zemlje kada su u pitanju seksualne perverzije, fetiši i ‘bolesna sranja’ u seks-industriji, onda vjerojatno postoji poveznica između desničarskog političkog ekstremizma i seksualnog ekstremizma, ali prepuštam drugima da to istraže.
Kako uspijevaš konzumirati svu tu silnu kinematografiju i njezine ine (opskurne) subverzije, što u kontekstu europskog, što japanskog filma?
Pa nije to baš neka znanost. Sjedneš i gledaš. Možeš i stajati, ako je teško sjediti… Naravno, ja sam u prednosti nad mnogim hobistima i slučajnim prolaznicima, jer živim od toga. Između ostalog. Nisam student i ne radim kao, štajaznam, pravnik ili ekonomist u nekom uredu pa kada dođem kući, prije spavanja jedva stignem pogledati neki film koji mi se u to vrijeme nudi na RTL-u… Hvatati, tražiti, juriti, gledati, slušati, čitati, razmišljati i analizirati posao je od kojeg živim cijeli život. Nadam se da će potrajati, ali u isto vrijeme znam da ništa ne traje. Osim toga, gubljenje vremena je moj najveći neprijatelj pa se tako namjeravam do smrti boriti za njegovo uništenje – ne sjedim satima po kavama, ne pijem, ne pušim (cigarete), ne tulumarim, ne blejim u prazno… Osim kada meditiram, ali i onda češće žmirim (smijeh)… Čitam, pišem, putujem, pucam, slikam, kuham, stvaram, razmišljam, uživam. Sve se stigne. U zadnje vrijeme u mom su fokusu pištolji, čajevi, korejski jezik, neuroznanost, Zen i David Deutsch, ali ne, ništa od toga nije predmet moje nove knjige, koja se lagano kuha u primozgu. Opsesije, sadržaji, promjene… Sve drugo nije život, nego spora smrt.
Dakle, mali hedonizmi proizlaze iz balansiranja potreba i afiniteta… Kako bi usporedio film kao medij danas dostupan doslovce u džepu i s dva-tri udarca po stakalcu s filmom kada si se ti počeo baviti njime kao analitičar i novinar? Kakve su receptivne i, mogli bismo reći, kognitivne generacijske razlike?
Promjene su toliko brze da kada ih jednom detektiramo i naglasimo razlike, već smo zastarjeli. Zbog te brzine, kognitivne razlike unutar istih generacija nisu puno manje od razlika na generacijskoj razini – moja generacija, koju Jurica Pavičić hrabro zove ‘Žuti titl generacijom’, već je prošla sve od kina, Bete i VHS-a preko DVD-a do diviksa, HD-a, 3D-a, 4K… Sve to, od formata preko formi distribucije, mijenja filmsko iskustvo iz dana u dan – vidimo i sami koliko je industrijskih promjena izazvano svime time, opasno napuhani balon milijarderskih blockbustera, smrt filmova ‘srednjeg budžeta’ i nevjerojatan skok sve pametnije televizije… Ali da, ja sam star čovjek. Karijeru sam započeo s VHS-om i pisaćom mašinom. Klincima je to već muzejska terminologija.
Kada bi Velimir Grgić snimao dokumentarni film o nekom glazbenom imenu, bilo da se radilo o bendu ili samostalnom glazbeniku, odnosno o glazbenom fenomenu, pokretu, epohi ili glazbenoj mutaciji, što bi to bilo? Vjerojatno možeš izvući iz rukava nešto što te u glazbeno-filmskoj domeni fascinira da bi tome pristupio ‘žutotitlovskim’ redateljskim principom?
Kao pravi egomanijak, Velimir Grgić bi snimao dokumentarac o Velimiru Grgiću. Objavio je puno demo-albuma još kao dijete, bio član Vrućih kitica i Punk Rock Hrvata, DJ-irao na Future Shocku, s fendovima pokrenuo ‘Krv, znoj i guze’, najbolju klupsku večer u Zagrebu… Bila je to prekrasno ozvučena mladost koje bi se valjalo podsjetiti. Šalim se… Samo bih na dva imena potrošio vrijeme i pažnju potrebnu za snimanje dokumentarca: Tom Waits i Claudio Sanchez. OK, možda i Đoni Štulić, ali nisam siguran da se tu više ima što za reći.