Kantautor Marko Brecelj preminuo je jutros u 71. godini života, javlja Radio Koper. U svojoj 50-godišnjoj karijeri samostalni umjetnik uvijek je pokazivao svoj stav. Prije tri godine dobio je i Ježevu nagradu.
Marko Brecelj je na umjetničkoj sceni bio prisutan gotovo 50 godina, a za to vrijeme objavio je solo album “Coctail”, na kojem je surađivao s legendarnim Bojanom Adamičem, te tri ploče s rock bendom Buldožer, u kojem je radio kao tekstopisac i vodeći pjevač. Napisao je i glazbu za film “Živi bili pa vidjeli” i za njega dobio Zlatnu arenu u Puli. Godine 1991. preuzima vođenje Omladinskog kulturnog, društvenog i multimedijskog centra u Kopru i osniva Udrugu prijatelja umjerenog napretka.
Rodio se 30. travnja 1951. u Sarajevu. Studirao je geologiju na Sveučilištu u Ljubljani koju nije završio. Zatim je studirao tehničku fiziku na FNT. Potom je dobio status slobodnoga umjetnika i napisao je jednu od svojih najboljih skladbi “Alojz Valček”, koju je posvetio profesoru matematičke fizike Alojzu Kodretu.
Glazbeni put počeo je kao violinist u kvartetu Trije črnci u u ljubljanskom triju Krik. Poslije je napustio sviranje violine. Širom je slušateljstvu skrenuo pozornost na se kao kantautor i šansonijer nastupom na Omladinskom festivalu u Subotici 1974. godine, gdje je također dobio nagradu stručnog ocjenjivačkog suda. Iste je godine u suradnji s aranžerom Bojanom Adamičem objavio ploču “Cocktail”. Ploča je nagrađena nagradom Sedam sekretara SKOJ-a. Na albumu je bila pjesma “Hiškar Rogač”, koju je snimio s nekim članovima skupine Sedem svetlobnih let. S njima je Marko osnovao rock sastav Buldožer, gdje je djelovao kao pisac većine tekstova i pjevač. Među vrhuncima skupine bila je ploča “Pljuni istini u oči”. U okviru te glazbene atrakcije koja je postigla uspjeh po cijeloj bivšoj Jugoslaviji postao je jedan od viđenijih frontmena, vokalista i autora na glazbenoj rock pozornici krajem 70-ih godina 20. stoljeća.
U skupini je ostao do 1979. godine i s njom je snimio dvije LP-ploče te soundtrack za film “Živi bili pa vidjeli”, koji je također izašao u obliku mini LP-a. Na to je napustio sastav i vratio se kantautorstvu te realizirao neke pjesme, koje su u alternativnim glazbenim krugovima postale hitovi (npr. Parada, Radojka, Sexy disco hit itd.).
S pjesnikom Ivanom Volaričem – Feom združio je svoju kreativnost u duu Duo Zlatni zubi. Godina 1983. i 1984. vodio je sastav Marjanov čudni zajec. 1986. godine opet je izdao kantautorski album “Desant na rt Dobre nade”. Krajem 80-ih je svoje snage udružio sa saksofonistom Primožem Šmitom i bas-gitaristom Alešem Joštom u projektu Javna Dvaja. Kao gost surađivao s raznim glazbenim skupinama (SRP, Strelnikoff itd.). Njegov rad obilježava ironija i kritika malograđanskog društva.
U svoje djelovanje uveo je i tzv. originalnu metodu “Mekog terorizma” kako bi stalno kritizirao moćnike i izvrgavao ih ruglu, a posebno mu je na meti bio gradonačelnih Kopra. Njegove brojne dogodovštine i dalje se prepričavaju, bilo da je riječ o “dobrovoljnom kidnapiranju” američkih vojnika u njegovom klubu u Kopru ili pak o sprdanju s umjetničkim primanjima kad je izvrnuo točke pune kovanica od 1 eurocenta na ulicama Kopra.
Marko Brecelj također je u jednom periodu i pisao za portal Ravno Do Dna s čime se možemo samo ponositi.
Počivaj u miru Marko, iako si uvijek bio sinonim za životni nemir, čovjek famoznog intelekta, duha i nadasve humora.