Tek dva mjeseca od izlaska osmog studijskog albuma, Zagreb se našao privilegiranim osjetiti Morcheebu. Treći je ovo Morcheebin izlet u Zagreb.
Nakon, iz druge ruke, genijalnog koncerta u SC-u, sada već davne 2003. pred deset hiljada ljudi i onog na InMusicu, iz prve ruke – solidnog (trip hop i open air ne idu ruku pod ruku), sinoćnji i treći, opet iz prve ruke – ludilo. Bio sam malo skeptičan. Kažem, zadnji put sam ih gledao na InMusicu prije tri godine u vrijeme kada je to bio manje-više ozbiljan festival, Edwardsova se tek koji mjesec prije vratila u bend, “Blood Like Lemonade” produkcijski je odradila tek od sredine, a to je tek kratki koncertni rafal i ne stigneš pohvatati baš sve.
Osim toga, trip hop na open air festivalu i nije mjerilo. Vidjeli smo kako je funkcionirao bliski mu acid jazz Thievery Corporationa na Terraneu. Loše. Naravski, prije nego kažemo štogod o Morcheebi, bilo bi patriotski i red da nešto kažemo i o Lovely Quinces, a koja je u sklopu sinoćnje ceremonije glumila predjelo. Kada sam prije nešto više od desetak dana pisao o njenom akustičnom nastupu u Malom pogonu, taj četvrtak prije nešto više od desetak dana, Morcheeba još nije objavila ime predgrupe. Učinila je to sutradan ujutro. Tako tekst entuzijastično završava imperativom da se Ercegovićku u nekoj drugoj prilici, nakon nekog vremena prebaci u Veliki pogon što je nakon rasprodanog Malog logičan potez promotora. Tada sam mislio da je vrijeme da domicilni koncertni promotori i organizatori štogod i odlobiraju u svoje ime, u ime svojih džepova i u ime scene pa makar i u dijapazonu svoje kuće, a selidba mlade kantautorice s prvim EP-om u dvoranu s većim kapacitetom prešutna je sugestija da se nešto događa. 10 dana nakon, Lovely Quinces je bila lovely u Velikom pogonu. U nešto sporednijoj ulozi, ali je bila i to je odrađeno časno.
Finale večeri startalo je, čini mi se, prije nego je to itko očekivao. Autor ovih skromnih redaka ne pamti u historiji zapadne civilizacije da je koncert ikad počeo ranije nego je najavljen, ali nema ništa protiv da ga se istim iznenadi s vremena na vrijeme. Naročito kad to čini Skye Edwards. I to u paperjastoj bijeloj haljini s otvorenim leđima. I to odmah s “Make Believer”, četvrtom po redu i najboljom stvari s novog albuma koja je, kasnije se ispostavilo, figurirala kao inicijalno obećanje dato publici pa kaže “Take me on a trip from fantasy to fever” što je evidentno, bespogovorno i apsolutno najbolja sintagma kojom bi se dalo opisati sinoćno glavno jelo.
Od fantazije do temperature eksponencijalno se širio magličasti downtempo trip hop beat koji u onom klasičnom bristolskom smislu i nije najtipičniji trip hop. Morcheeba nije definirala žanr, ona ga je samo fino i školski zaokružila i doradila nekim atipičnim elementima, u sinoćnjem slučaju fenomenalnom disko interpretacijom Bowiejevog ‘jebe mi se živo klasika’ “Let’s Dance”. “Big Calm” ‘mjesto’ “Who Can You Trust” uvjerljivo je najbolji Morcheebin LP i uz Portisheadov “Dummy” apsolutni klasik žanra. To je albumčina koja se poigrala i s manje poznatim instrumentima izvan Bristola, a manje poznatih instrumenata van Bristola i nema toliko budući da crnačko stanovništvo tog grada još uvijek nije spalilo mostove s utjecajima Jamajke i one strane Atlantika.
Stoga razumijete moju skepsu kada Edwards u intervjuu bubne da je “Head Up High” povratak korijenima i album koji je trebao biti objavljen baš nakon “Big Calma”. Tome baš i nije tako, ali je album u svakom slučaju mnogo znatiželjniji i mnogo više Morcheeba nego što je to slučaj s “Blood Like Lemonade”, koji je ako ne računamo one dvije izlike za album snimljene u interludiju odlaska Edwardsove, kreativno najdeficitarnije izdanje Morcheebe. “Blood Like Lemonade” nema tako jednu “Release Me Now” koja je i instrumentalno i aranžerski čorba svega i svačega, da bi se onda još i vokalno ukrasila rap dionicom uz dodavanje i ‘singalong’ ‘ša na na na’ elementa, a koji je sinoć otpjevan u suglasju s infantilno razdraganom publikom, koja je znala i više od refrena.
A tek novi album? Čudo je ta Morcheeba. A i tko bi ostao ravnodušan na ono tobože spontano hihotanje Skye Edwards? Ili Godfreyevo laskanje o najboljoj publici na turneji? Ili na nešto duže čekanje na bis? It’s all part of the process, kažu na “Big Calmu”.