Predstavljanje top-liste najboljih jazz albuma godine privodi se kraju osvrtom na disk ‘The Flame Alphabet’ lisabonskog Motion Trija, osnivača tenor- i bariton-saksofonista Rodriga Amada, koji je na ploči ugostio američkog trombonista Jeba Bishopa. Ploča je to koja pored specifičnog zvuka violončela u odsustvu kontrabasa nosi određeni stilsko-povijesni teret razvijan u okviru udruženja AACM.
Kako se i čuje u njegovom soundu, Amado se razvijao kroz mainstream i modern-jazz žive svirke, s onom tendencijom da i kad se raspištolji uvijek ostane vjeran gordonovskim i gilmoreovskim legato-linijama, bez izlazaka iz srednje lage. Publici će biti zanimljivo i da je (bio) dugogodišnji član benda Rockyja Marsiana, purgera koji je na svršetku osamdesetih uvezao hip-hop u Portugal. (Ovaj old school producent je cjenjeno klupsko ime, i MC i DJ, poznat i kao D Mars. Odselio se u Amsterdam, predosjećajući u linijama svojih vinilnih dlanova, valjda, već dugotrajnu krizu mediteranskih zemalja. Prošle je godine objavio i novi album, „Music for All Seasons“, u kojem se prisjeća glazbe na kojoj je odrasla njegova majka, rodom iz Rija.)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZMRSOkGXC18[/youtube]
Na svom drugom albumu, Motion Trio potpisuje pet autorskih kompozicija i oblikuju svoj izraz ipak podalje od prvotne inspiracije Joe McPheejevim Survival Unit Three s kojim ih povezuje identični instrumentarij. Svirka je bliža generičkom hard-bopu šezdesetih i njegovom sljedniku free-jazzu, s čijim se klackanjem nekadašnji Bishopov šef Ken Vandermark bakćao po disku „Acoustic Machine“. Često je prepuštao show usnicama trombonista koji je na tom disku briljirao. Lokomotivu benda pogoni 27-godišnji bubnjar Gabriel Ferrandini koji je, poput kolege Nilssen-Lova, spoj Buddyja Richa i Elvina Jonesa. Čelist Miguel Mira rijetko se uvlači u treble-registar i svojim pizzicatom ostaje u funkciji walkinga. Sam lider i u najslobodnijim dionicama skladbi „Burning Mountain“ i „First Light“ evocira suvremene čikaške svirce, što Freda Andersona, a što Vandermarka.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kGsaAcWlIAw[/youtube]
Amado, se osim glazbom, bavi i umjetničkom fotografijom, koja krasi njegova izdanja objavljena u samizdatu. Snimio je i hvaljenu ploču „Searching for Adam“ iz 2008. godine, koju supotpisuje s Geraldom Cleaverom (bubnjevi), kontrabasistom Johnom Hebertom i trubačem Taylorom Ho Bynumom, pored domicilnih projekata s Carlosom Zingarom, Manuelom Motom i Luisom Lopesom u koje se znaju naluknuti strani glazbenici, poput Joea McPheeja, Kenta Kesslera, Kena Filliana, Paala Nilssen-Lovea, te Dennisa, Stefana i Aarona Gonzalesa. Kao jedno od imena podjednako prisutnih u SAD i Europi, Amado je nastupio i ljetos na Ljubljanskom Jazz Festivalu, upravo s Motion Triom, što je razlog da ga ispratimo, makar i kao korektiv za domaću scenu.
Ocjena: 8/10
(European Echoes, 2013.)
Vid Jeraj uređuje i vodi emisiju Slušna obmana koja se emitira svake nedjelje na online Radiju 808.