Novo izvješće otkriva da je glazbeno piratstvo raslo i u 2017. godini i to za 14,7% u odnosu na prošlu. Piratstvo je, unatoč prevalenciji streaming servisa, popularnije no ikad.
Prema godišnjem izvještaju o globalnom piratstvu koju provodi MUSO, anti-piratska tehnološka kompanija, u odnosu na 2016. godinu glazbeno piratstvo diglo se za 14,7%. Web lokacije koje omogućuju glazbeno piratstvo posjećene su u 2017. godini 73,9 milijardi puta.
Od tog broja 30,5 milijardi spada na web stranica koje omogućuju streaming, 21,2 milijarde posjeta ide na web stranica za preuzimanje sadržaja, 6 milijardi na javne torrent stranice i 500 milijuna na privatne torrent stranice.
Izvješće pokazue i da je glazbeno piratstvo drugi najpopularniji oblik piratstva, iza televizije i ispred filma.
Najveći glazbeni pirati su Amerikanci sa 27,9 milijardi posjeta ilegalnim glazbenim stranicama u SAD-u, a slijede ih Rusi sa 20,6 milijardi, Indijci sa 17 milijardi i naposljetku Brazilci i Turci sa 12,7 odnosno 11,9 milijardi posjeta stranicama koje omogućuju ilegalno preuzimanje glazbenog sadržaja.
“Postoji neutemeljeno vjerovanje da je porast popularnosti usluga na zahtjev koje omogućuju platforme poput Spotifya i Netflixa zauzdalo piratstvo, ali ta se teorija jednostavno ne uklapa”, izjavio je suosnivač kompanije MUSO Andy Chatterly. “Naši podaci sugeriraju da je piratstvo popularnije no ikad.”