Američki trombonist Joseph ‘Joe’ Bowie koji je s grupom Defunkt ranih osamdesetih uspješno povezao svjetove funka, free-jazza i punka, 17. listopada navršava šestu obljetnicu života. Svašta je stalo u tu karijeru, sastavljenu amalgamiranjem na papiru nespojivih i nepomirljivih svjetova.
Porijeklom iz Fredericka u saveznoj državi Maryland, njegova je obitelj pored njega dala velike glazbenike, saksofonista Byrona, te pokojnog trubača Lestera. Joe Bowie posljednjih je petnaest godina koncertne aktivnosti preselio u Europu, nakon što se riješio ovisnosti o drogama i naselio u Nizozemskoj.
Karijeru je započeo pri muzičkom kolektivu iz 1970-ih, The Human Arts Ensembleu, koji je djelovao u St. Louisu, već kao 16-godišnjak. Bio je osnovan s idejom da izvođači mogu nastupati zajednički, bez ograničenja po rasnom pitanju. Kako je svirao klavir i konge, zbog bolesti je izbjegao novačenje za vijetnamski rat. Kroz HAE kolektiv i udruge za razvoj crnačke kulture i samosvijesti, poput AACM i BAG, počinje svirati trombon i upoznaje neke od najkreativnijih glazbenika šezdesetih i sedamdesetih, poput Juliusa Hemphilla i Charlesa „BoBo“ Shawa. Kako su američke vlasti smatrale da su dotični kolektivi povezani s radikalnim crnačkim slobodarskim organizacijama, uskratili su im potporu iz javnih fondova, te se cijela scena seli u Pariz. Suvremenici smatraju da je ekonomska kriza potencirala prelazak s relativno skupih instrumenata na kućnu elektroniku, komercijalne sintisajzere, magnetofone i gramofone i time indirektno uzrokovala rađanje hip-hopa.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PNEkxS7D2yA[/youtube]
Međutim, Bowieju je privlačniji bio punk. Iz Pariza seli u New York. Kao što je izjavio u intervjuuu za Jazzin, „Ja sam došao s funk scene u punk, jer sam kao svaki pravi džezist htio doći do što većeg broja ljudi… James Chance vrbovao me da mu počnem nalaziti glazbenike iz čega je evoluirao i moj bend Defunkt. Tako sam ujedinio svoja iskustva s džez-scene, svoju ljubav prema R&B-ju, rocku, htio sam sve to imati u istom bendu. Bio sam dio scene koja se od new wavea prozvala no wave“. Uslijedile su turneje s The Clash i Talking Heads, nakon legendarnog europskog koncerta na Saalfelden Jazz Festivalu koji je započeo povicima i fućkanjem, a završen gromoglasnim aplauzom.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0sC3TURNTh4[/youtube]
Kraj osamdesetih dočekao je s Ethnic Heritage Ensembleom, koji je osnovan kako bi glazbenici s tradicionalnim afričkim instrumentima mogli pratiti događanja i razvijati ideje u suvremenom džez izrazu. U tom ga ruhu nalazimo i na posljednjem CD-u IgBo Duet, „Good Medicine“ duetu s udaraljkašem Adamom Rudolphom, koji je surađivao s Yusefom Lateefom, čiji je bend Moving Pictures jedan od vrhunaca world-fusiona osamdesetih. Disk je objavljen ove godine za njegov Metarecords.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YvlSYw_IpGQ[/youtube]
Korištenjem elektronike i tradicionalnih instrumenata, IgBo se nadovezuju na tekovine Ethnic Heritagea, iako bi Art Ensemble of Chicago bila daleko zahvalnija smjernica. Zahvaljujući loopovima ostavljeno je puno prostora glazbi da prodiše u okviru elektroakustične improvizirane glazbe koja ipak više voli reverb od Super Collidera. Iako oba glazbenika sjede za udaraljkaškim setovima s mnoštvom zvončića i gongova ovo nije ‘katolički’ udaraljkaški album, već nosi snažan pečat obojice glazbenika, uz dodatak tipičnog Bowiejevog soula s „Y-Do-U Treat Me So Bad“.
Ocjena: 8/10
(Metarecords, 2013.)
Vid Jeraj uređuje i vodi emisiju Slušna obmana nedjeljom od 22,00 sati na Radiju 808.