Bilo je to onda kada je netko imao katastrofalnu ideju staviti isprazni plesnjak u direktnu vezu sa živim, jakim i konkretnim bendom.
Nikad mi nije bilo jasno, a po svoj prilici nikad ni neće, čime su Nipplepeople uspjeli zavarati publiku i natjerati ih da misle da se radi o “bendu” od supstance. Riječ je o, jasno, očitom naginjanju ka nekakvom plesnom electro elanu, ali kada se uzme u obzir kontekst i sama postavka večeri gdje jedan Jonathan nju otvara – i po ekstenziji nije “zvijezda” – Nipplepeople jednostavno ispada slabašan i tanak.
Kao netko kome je jako stalo do ideje da je bend (ili autor, umjetnik, nebitno) povezan sa svojom publikom – i vice versa – čini mi se da se publika ovdje reagirala onako kako je jedino znala: uživala je u upražnjavanju niskih, tulumarskih strasti, dok je ono što je u cijelom tom kuršlusu trebalo amenovati služilo samo kao uvertira u isto.
Tim više što Jonathan zaista pratim gotovo pa od početka – bend koji polako korača prema desetoj godini aktivna postojanja – stavljati ih u isti koš sa etiketom ispraznosti i rapidnog opadanja kriterija kod konzumenata kako ploča tako i svirki može se protumačiti i kao uvredljivo.
S tim na umu, Jonathan i Pula imaju poseban odnos. Svake godine se vraćaju, u zadnjih nekoliko godina Rojc se iskristalizirao kao njihov skoro pa domaći teren, a njihova ih se publika zasititi neće očigledno nikad. Radi se o jednom od onih bendova koji mogu imati bolje ili gore svirke, ali uvijek se može računati na dobro, smisleno upakirano koncertno iskustvo.
Pitanje se naprosto samo nameće u ovakvim situacijama gdje večer dobro krene – kamo ide koncertno iskustvo uopće? Ako smo se toliko okuražili u pobijanju kriterija kad su u pitanju bendovi koji žele i mogu svirati uživo, neka moguća nova generacija i nema baš nekog smislenog uporišta. Kad umjetnost postane samo mindless entertainment ona gubi svoju prvotnu ulogu – snažan utjecaj na kolektivno stanje svijesti. Tehnički gledano, može se ustvrditi da je ona u tome i uspjela, obzirom na to kako je dovela do toga da se njena esencija shvaća upravo kao sinonim za mindless entertainment, ali je (uzevši sve njene krivine u obzir) ostala bez jasnih smjernica o tome kako svirka izgleda i što bi se, u nekom hipotetskom smislu, od nje trebalo moći očekivati.
Nisam siguran kome prepisati taj gotovo bezobrazni trend koji je poprilično uzlazan – ali sigurno se s time ne bismo trebali dičiti i bendove (striktno po pitanju standarda) poput Nipplepeople uzimati kao – prikladna fraza incoming – novo normalno.