Riječki punk rock bend Krešo i Kisele Kiše sinoć su u Velikom pogonu Tvornice kulture odnijeli pobjedu u finalnoj večeri 3. HR Demo kluba nad grupama Film Noir, F5, Auguste, Bad Mushrooms, Scarlet Notes, te Mikijem Solusom i njegovim trijom.
Splitski Film Noir me nekako najmanje dojmio na prvu loptu, no žiri je imao drugačije mišljenje. Riječani Krešo i Kisele kiše su pravovjerni i energični punk sastav koji tek treba pronaći svoj pravi identitet, no i tu se moje mišljenje razilazi od žirijevog. S Mikijem Solusom dolazim do poglavlja loših strana 3. HR Demo kluba.
Naime nastup Mikijevog trojca bio je urnebes i u samo dvorani. Publika je najpozitivnije reagirala na njegove otkačene stihove i definitivno prepoznatljiv i unikatan stil. Nije samo oštrouman na jeziku, već potpuno vlada i klavijaturama, kao što je bilo itekako osjetno da je cijeli bend usviran (zahvaljujući tome što vjerojatno nema birtije i omanjeg prostora za svirku u Zagrebu i okolici gdje već nisu nastupili u prilično kratkom vremenskom periodu). Po meni on je trebao biti pobjednik 3. HR Demo kluba, da smo recimo u nekom zapadnjačkom moždanom sklopu. Ali, avaj, nismo. Po tome se i razlikujemo od Zapada gdje bi kad se sve sagleda vjerojatno borbu za pobjedu u nijansama vodili Miki Solus i F5 kao potpuno definirani, spremni i gotovi glazbeni ‘proizvodi’ koji bi sigurno takvim jednim ‘pushom’ brže došli do šire publike koja bi ih (s razlogom) prihvatila.
No poredak je bio: F5 na trećem, Film Noir na drugom i Krešo i Kisele kiše na prvom mjestu. Ne bih htio biti nepravedan prema pobjednicima, ali ovdje otvoreno i javno sumnjam (uz toplo nadanje da sam u krivu) da će Krešo i Kisele kiše uspjeti i s novim albumom koji snime dobiti onoliku pažnju publike i solidnog broja glazbenih medija koju Miki Solus ima već sad. Jesu li članovi žirija bili svjesni toga prilikom donošenja odluke? I jesu li bili svjesni da je možda Solus kao izdanak kantautorskog vala o kojem se priča, piše i koji se sluša unazad godinu i pol dana možda trebao i na taj natjecateljski način dobiti (još jednu) potvrdu svoje vrijednosti i da je vrijeme za tako nešto upravo sada?
Ne bih tu sad htio uplitati Doru i Eurosong jer im ovdje nije mjesto, ali modus operandi kao da ima jednu zajedničku crtu, a to je da se malo kaska u vremenu i prostoru ponajviše možda zbog robovanja stereotipima, koje, upravo suprotno, treba napuštati. Da, u neku ruku je logično da na ovakvoj vrsti manifestacije pobjedi punk rock bend, a ne netko koga se ne može trenutno stilski definirati u tome što radi kao što je Solus, ali upravo tu i leži čar rizika u toj igri u kojoj se, ako ćemo već robovati stereotipima, do sada već bezbroj puta pokazalo da sudbina voli hrabre. Bend poput Krešo i Kisele kiše su trebali pobijediti primjerice 2012., jer je turbulencija događanja na sceni učinila svoje da je takva odluka u 2014. jednostavno zastarjela. Ali nije laka zadaća prepoznati heroje vremena kad su u začetku. Ne tvrdim da sam meritoran u tome, jer uvijek se može dogoditi pucanj u prazno. Nadam se da Krešo i Kisele kiše to neće biti, a do tada favorit jučerašnje večeri za mene je i dalje bio Miki Solus.