S krajem godine došlo je vrijeme inventura i godišnjih lista. Ovog puta krećemo od najboljih domaćih i regionalnih izdanja. Donosimo vam 20 najboljih po našem sudu.
Kao i prethodne godine, glavni i odgovorni za sastavljanje zajedničke godišnje liste najboljih domaćih i regionalnih albuma portala Ravno do dna su: Jelena Svilar, Đino Kolega, Ivan Laić, Marko Podrug, Janko Heidl, Igor Jurilj, Tomislav Sporiš i Zoran Stajčić. Redoslijed je kao i uvijek do sada, od 20. do 1. mjesta.
20. Side Project “Things Which No One Else Should Know About”
Ćudljiva atmosferičnost elektroničkog prvijenca dua Side Project što rezonira zvučnim podražajima The XX nije nužno najoriginalnija, ali svakako određuje jedan od najsvježijih i najboljih suvremenih hrvatskih debitanskih albuma ‘Things Which No One Else Should Know About’. 19-godišnji Anja Papa i Luka Vidović, osim što su nekoga dobrano slagali po pitanju godina, ne zamaraju se trivijalnostima i banalnostima prosječnog adolescenta. Njihova lirska tema prodire duboko u izvornu spoznaju odnosa kroz osjetilnost.
Koprivnički bend Moskau trenutno je najsvjetliji domaći primjer uskrsnuća glazbenog artističkog konceptualizma. Njihov prvijenac mogao bi se okarakterizirati kao prijeko-potrebni ‘zdravi nihilizam’ ovih polu-ziheraških post-ovo/post-ono vremena koja također kao i svako vrijeme do sada traži neobuzdano ‘čačkanje’ po svetinjama, njihovo rasklapanje i sklapanje u neke nove forme.
18. ESC Life “Access All Areas”
U svojih 30 minuta „Access All Areas“ vozi nostalgičarsko indie trasom. Naglasak je na upbeatu i durskoj toplini u kombinaciji s isposničkim pjevačkim nocturneom na tragu jednog Roberta Smitha, ali pametno doziranim od strane Ivice Antunovića Naranče (ex Hemendex) koji dobro osjeća gdje je početak, a gdje kraj pop izričaja čak i kad je ‘zamaskiran’ gitarskim distorzijama. Sa sviračke strane sve je na mjestu; jezgrovito, jasno i dorečeno. Dočarali su ESC Life nostalgični osjećaj minule mladosti, ali su zadržali i pronicljivost sadašnje zrelije dobi.
17. Kawasaki 3P “Goli zbog pasa”
Kawasaki 3p objavljuje albume svakih šest godina, pa se na svakom novom albumu vidi značajan glazbeni napredak, a i smisao za humor im je, čini se, sve pomaknutiji. Iako je i “Goli zbog pasa” naoko skupina zafrkantskih ‘novelty’ pjesama, ponovljenim slušanjem otkriva se suprotno. Album je autentičan proizvod pomračenog zagrebačkog uma i jasan dokaz da kod nas mogu puhati svježji vjetrovi od onih koji nam preko granice dopuhuju glazbena poluriješenja za široke mase. A i rijetki su u nas bendovi koji psovku mogu uglazbiti u refren tako zarazan da ćete ga možda i slučajno naglas zapjevati u tramvaju.
16. Ti “Život u dvoje”
Grupa Ti lijep je i neobičan primjer pop benda koji je ‘dozvolio’ glazbi da bude njegova nit vodilja. Možda ne samo u regionalnim okvirima. Naime pop glazba općenito pati jer je u odnosu na imidž, praćenja trendova i bildanje ega samih njenih aktera uvijek na nekom trećem ili četvrtom mjestu po važnosti. Ilija Duni i Trajče Nikolovski poznatiji pod nazivom Ti hrabro su preokrenuli taj pristup i u kratkom roku bili primijećeni u segmentu ovdašnje nazavisne scene, jer ne igrati po utabanim estradnim standardima uvijek znači dobrovoljni odlazak na marginu. No taj odlazak na marginu za one kvalitetne obično znači samo duži vremenski rok za proboj, a osjetno je da grupa Ti ima snage, volje i želje za tim, a to je znak da će na toj sceni duže i ostati. Nakon EP-ja “Koliko dana” i prvijenca “Vidimo se!” „Život u dvoje“ dokaz je ustrajnom stavu da koncept i zvuk mora ostati nepromijenjen. Dalje>>