Jelena Svilar, Đino Kolega, Ivan Laić, Marko Podrug, Tomislav Sporiš, Igor Jurilj i Zoran Stajčić i ove godine su kreirali zajedničku listu 20 najboljih stranih albuma minule nam godine. To jest svatko od pobrojanih je kreirao svojih top 20, a onda je nemilosrdni aritmetički žrvanj sve to ‘samljeo’ u jednu listu oko koje ćemo se sigurno sporiti narednih dana, a po starom dobrom običaju istu i objavljujemo pa se slobodno sporite i vi s nama. Krivicu svaljujemo na aritmetiku.
20. C.W. Stoneking “Gon’ Boogaloo”
Za Cee Dubyua malo se toga promijenilo. Kao zvukom, tako i izgledom, kralj hokuma je i dalje daleko u dvadesetim godinama prošloga stoljeća. Njegov poza ne uključuje samo frizuru i odjeću te daleke prošlosti, već i danas politički nekorektne i teško prihvatljive, stavove, pa čak i odjeke tadašnjega rasizma. Čovjek je odrastao sa australskim Aboridžinima i od njih pokupio zanimljiv naglasak koji daje posebnu čar njegovim pjesmama. Tek da toliko vjerno prenosi duh dvadesetih da se ne stidi ‘furati’ i na negativnu stranu toga razdoblja.
19. Flying Lotus “You’re Dead”
Iako se radi o bizarnom, naoko zazornom albumu, provociranje konvencija manifestira se u oneirički kaleidoskop. “You’Re Dead” je kompozicija fuzija i neočekivanih peripetija zbog kojih smrt nikad nije bila ovako svježa.
18. Jungle “Jungle”
Jungle se praktički stvorio iz ničeg i nepoznato je na koji su način i kolikima proletjeli ispod radara nakon prva dva najavna singla objavljena još u prosincu prošle godine. Međutim, otpočetka je bilo vidljivo o kakvom se materijalu ovdje radi, a “Busy Earnin” izdan u travnju ove godine lansirao ih je u visine u koje smo i slutili da hoće pa nominacija za prestižni BBC Artist Of The Year i nije naročito iznenađenje. Pravi gem, naravno, nije nijedan od objavljenih singlova; pozornost skrećemo na numeru No.5: “Drops”.
17. Todd Terje “It’s Album Time”
Nakon tri veće kompilacije, EP-a da nismo sigurni koliko, vinil singlica i 10 godina remixeva, Terje je procijenio da je sada vrijeme za LP i poentirao za svaku godinu čekanja po jedanput. Međutim, kao što kaže sam Terje – njegov je disko nemoguće za razumijeti bez smisla za humor pa i sve te godine njegovog privatnog ‘extended playa’ ispadaju dobar vic. Čovjek je i ove godine izbacio Eurodans EP i Mjondalen Diskoklub EP s pjesmom “Italian Stallion” koja tematski kao da je ukradena s LP-a. Linearne analogne synth linije, jazz fusion, ekplozija italo-disca pa strašni cover Roberta Palmera u stilu suosjećajnog tvorca hitova primjeri su Terjeove genijalne svestranosti koji je tim luđačkim pristupom stvorio jednu od ploča godine.
16. Robert Plant “Lullaby and… THE CEASELESS ROAR”
66-godišnji frontmen nekadašnjih Led Zeppelina odavno nije više u pjevačkoj formi i u zahtjevnim standardima hard rock divova, no taj nedostatak koji dolazi s godinama na leđima izvrsno kompenzira glazbenim promišljanjem u poznim godinama.Plantova karijera definitivno je u novom uzletu. Po svoj logici, očekivalo se kako će album „Raising Sand“ snimljen 2007. u suradnji s pjevačicom Alison Krauss u izvrsnoj i nadahnutoj produkciji T-Bone Burnetta, koji je ujedno i zasluženo dobio Grammyja za album godine 2009. biti i ostati apsolutni vrhunac zrelog perioda njegove solo karijere, ali stvari su se promijenile. Dalje>>