Po broju nominacija vodi ‘The Banshees of Inisherin’ Martina McDonagha.
Zlatni globus nekad je bio najprestižnija nagrada filmske sezone osim, naravno, Oscara i zbog svoje rane pozicije u sezoni filmskih nagrada obično je služio kao smjerokaz koji bi dao naslutiti koji će se naslovi naći u utrci za Oscare i kod koga bi zlatni kipići na koncu mogli i završiti. Posljednjih godina značaj Zlatnih globusa bitno je umanjen nakon što je otkriveno da u organizacija koja dodjeljuje nagradu, The Hollywood Foreign Press Association, nije imala ni jednog crnog člana, što je u ovom dobu u kojem se uključivost forsira pod svaku cijenu bilo dovoljno da se Globuse otpiše kao nepoželjnu nagradu i da se odmah potraži zamjena za njihovu poziciju u Critics Choice Awards ili nekoj sličnoj alternativi.
Poučeni lošim iskustvom, strani su se novinari Hollywooda odlučili hitno diversificirati dodavši stotinu novih članova kako bi ih polovicu od ukupnog broja činile žene, odnosno pripadnici rasnih manjina. Ipak, to nekima nije bilo dovoljno da oproste organizaciji, pa je tako već jedan od ovogodišnjih favorita za odnošenje nagrada u konkurenciji glavnog glumca, Brendan Fraser, izjavio da neće prisustvovati dodjeli ako bude nominiran (a jest), jer “njegova majka nije odgojila licemjera”. Prošle godine nije bilo potrebe za takvim istupima, budući da je nagrada dodjeljena putem društvenih mreža, bez ceremonije, gotovo incognito. Štogod mislili o Zlatnim globusima i njihovom trenutnom značaju, oni i dalje ispunjavaju funkciju određivanja smjera u kojem će vjetar puhati tijekom ostatka sezone nagrada i kao takvi zaslužuju pozornost u trenutku kad objave svoje nominacije i na taj način otvore glavnu fazu utrke.
Za razliku od Oscara, Globusi se dodjeljuju i u televizijskim kategorijama koje su načelno podijeljene u segmente miniserije (uključujući i televizijske antologije i TV filmove), komedije ili mjuzikla te dramske serije. Po ukupnom broju nominacija u televizijskom segmentu čelnu poziciju drži serija “Abbot Elementary” s pet nominacija. Za najbolju dramsku seriju nominirane su “Better Call Saul”, “The Crown”, “House of the Dragon”, “Ozark” i “Severance”. Glavne glumice ili glumci iz svake od tih pet serija također su odnijeli nominacije u svojim kategorijama, pa će se tako Emma D’Arcy (“House of the Dragon”), Laura Linney (“Ozark”) i Imelda Staunton (“The Crown”) natjecati protiv dvostruke oskarovke Hillary Swank (“Alaska Daily”) i mlade Zendayje (“Euphoria”) za naslov najbolje dramske glumice, dok će se Bob Odenkirk (“Better Call Saul”) i Adam Scott (“Severance”) suprotsaviti oskarovcima Jeffu Bridgesu (“The Old Man”) i Kevinu Costneru (“Yellowstone”) te Diegu Luni (“Andor”) za najboljeg dramskog glumca.
Ista je situacija i na polju humorističnih serija. Za naslov najbolje natječu se “Abbot Elementary”, “The Bear”, “Hacks”, “Only Murders in the Building” i “Wednesday”. Njihove zvijezde Quinta Brunson (“Abbott Elementary”), Selena Gomez (“Only Murders in the Building”), Jenna Ortega (“Wednesday”) i Jean Smart (“Hacks”) natječu se za najbolju glumicu uz Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”), dok su za najboljeg glumca nominirani Jeremy Allen White (“The Bear”) te Steve Martin i Martin Short (obojica iz “Only Murders in the Building”), a društvo im prave još Donald Glover (“Atlanta”) te Bill Hader (“Barry”).
U kategorijama sporednih uloga ne razlikuju se komedije od drama, pa tako na ženskoj strani imamo iste naslove iz kategorija glavnih glumica: Elizabeth Debicki za “The Crown”, Hannah Einbinder za “Hacks”, Julia Garner za “Ozark” te Janelle James i Sheryl Lee Ralph, obje za “Abbott Elementary”. Slično vrijedi i za mušku stranu gdje se natječu John Lithgow (“The Old Man”), John Turturro (“Severance”) i Henry Winkler (“Barry”) protiv Jonathana Prycea (“The Crown”) i Tylera Jamesa Williamsa (“Abbott Elementary”).
U kategoriji miniserije za najbolju su nominirane “Black Bird”, “Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story”, “The Dropout”, “Pam & Tommy” i “The White Lotus”. Među njih pet dvije biografske serije, “Dahmer” i “Pam & Tommy” natjecat će se i u još tri glumačke kategorije, potonja za glavnu glumicu i glumca (Lily James i Sebastian Stan) te sporednog glumca (Seth Rogen), a “Dahmer” za glavnog glumca (Evan Peters), te sporednu glumicu i glumca (Niecy Nash i Richard Jenkins). “The White Lotus” također ima predstavnike u kategorijama sporednih uloga (F. Murray Abraham i Jennifer Coolidge).
Po ukupnom broju nominacija, njih osam, na filmskom spektru vodi “The Banshees of Inisherin” redatelja Martina McDonagha čiji je film “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” prije pet godina odnio Zlatni globus u kategoriji najbolje drame, iako je na dodjeli Oscara izgubio od “The Shape of Water” Guillerma del Tora. Ove godine njegov se film natječe u konkurenciji najbolje komedije koja je možda i snažnija od one za najbolju dramu. McDonaghov se film tako suočava s “Triangle of Sadness” koji je nakon Zlatne palme u Cannesu ovaj vikend nagrađen i tzv. “europskim Oscarom”, a tu su i “Everything Everywhere All at Once”, jedan od atiipičnih favorita ove godine, te “Babylon” Damiena Chazellea i vrlo hvaljeni nastavak iz franšize Knives Out, “Glass Onion”.
Za načelno najbitniji Globus, onaj za najbolju dramu, konkuriraju dva nastavka, “Avatar: The Way of Water” i “Top Gun: Maverick“, dvije glazbene biografije; jedna o stvarnoj osobi (“Elvis“), druga o izmišljenoj (“Tár”) te poluautobiografski film Stevena Spielberga “The Fablemans” koji je u ovoj ranoj fazi sezone označen kao favorit, a kako smo naučili prethodnih sezona, tu je ulogu vrlo teško obraniti do samog kraja utrke, odnosno dodjele Oscara.
Favorite u obje kategorije uvijek je lako prepoznati po nominacijama za najbolju režiju, a tamo su izdvojeni James Cameron (“Avatar: The Way of Water”), Daniel Kwan i Daniel Scheinert (“Everything Everywhere All at Once”), Baz Luhrmann (“Elvis”) te McDonagh i Spielberg. Potonja dvojica imaju i nominacije za najbolji scenarij, kao i tzv. Daniels za “Everything Everywhere” i Todd Field za “Tár”, a pridružuje im se i Sarah Polley za “Women Talking”.
U kategoriji najbolje glumice u drami natječu se favoritkinja Cate Blanchett (“Tár”), te naoko uvijek prisutne Olivia Colman (“Empire of Light”) i Viola Davis (“The Woman King“). Ne treba podcijeniti ni Anu de Armas (“Blonde“), kao ni Michelle Williams (“The Fabelmans”). Među glumicama u komediji trenutno najviše šanse ima Michelle Yeoh (“Everything Everywhere All at Once”), a prijete joj Margot Robbie (“Babylon”) i Anya Taylor-Joy (“The Menu“). Manje šanse imaju Lesley Manville (“Mrs. Harris Goes to Paris”) i Emma Thompson (“Good Luck to You, Leo Grande”). Za sporednu glumicu nominirane su Kerry Condon (“The Banshees of Inisherin”) s najviše šanse, poluočekivane Angela Bassett (“Black Panther: Wakanda Forever”), Jamie Lee Curtis (“Everything Everywhere All at Once”) i Carey Mulligan (“She Said”), te kao ugodno iznenađenje Dolly De Leon za “Triangle of Sadness”.
Među glumcima u dramskoj kategoriji ističe se već spomenuti favorit Brandan Fraser (“The Whale”) kojemu šanse može umanjiti samo njegovo najavljeno nepojavljivanje na dodjeli. Time bi osnažio poziciju svom glavnom konkurentu Austinu Butleru (“Elvis”). Bez šansi u potpunosti nisu ni Hugh Jackman za ulogu u drami “The Son” redatelja Floriana Zellera koji je prije dvije godine postigao značajne uspjehe s “The Father“, te Bill Nighy koji glumi u “Living”, adaptaciji svevremenskog klasika Akire Kurosawe “Ikiru” snimljenog prije 70 godina. Jeremy Pope (“The Inspection”) može biti zadovoljan i nominacijom u ovakvoj konkurenciji.
U kategoriji najboljeg glumca u komediji u najboljoj je poziciji Colin Farrell (“The Banshees of Inisherin”). Šanse protiv njega iskušat će Diego Calva (“Babylon”), Daniel Craig (“Glass Onion: A Knives Out Mystery”), Adam Driver (“White Noise”) i Ralph Fiennes (“The Menu”). U kategoriji sporednog glumca “The Banshees of Inisherin” ima još dvojicu predstavnika, izglednijeg Brendana Gleesona i mlađeg Barryja Keoghana. Glavni konkurent, a možda čak i favorit je Ke Huy Quan (“Everything Everywhere All at Once”) dok se natječu još i prethodni dobitnici Brad Pitt (“Babylon”) i Eddie Redmayne (“The Good Nurse”).
U kategoriji animiranog filma “Pinocchio” Guillerma del Tora pokušat će poraziti Pixarov “Turning Red”, dok su u konkurenciji još “Marcel the Shell With Shoes On” i “Puss in Boots: The Last Wish”, te iznenađenje “Inu-Oh”. Za najbolji film na jeziku koji nije engleski natječu se očekivani suparnici: njemački “All Quiet on the Western Front”, “Decision to Leave” Park Chan-wooka te indijski hit “RRR”. Manje šanse imaju “Argentina, 1985” iz zemlje iz naslova te belgijski “Close”.
Ekipu u kategoriji najbolje filmske glazbe moglo bi se jednostavno nazvati The Usual Suspects: Carter Burwell (“The Banshees of Inisherin”), Alexandre Desplat (“Guillermo del Toro’s Pinocchio”), Hildur Guðnadóttir (“Women Talking”), Justin Hurwitz (“Babylon”) i John Williams (“The Fabelmans”). Desplat se natječe i za najbolju pjesmu s “Ciao Papa” iz “Pinocchija”, ali juriša na tri pop megazvijezde: Taylor Swift (s “Carolina” iz “Where the Crawdads Sing”), Lady Gagu (s “Hold My Hand” iz “Top Gun: Maverick”) i Rihannu s (“Lift Me Up” iz “Black Panther: Wakanda Forever”). Pjesma “Naatu Naatu” iz “RRR” suočava se s istim izazovom.
Sutra nas očekuje i objava nominacija za Critics Choice Awrds koja bi mogla potvrditi velik dio imena koja su načeta Zlatnim globusima. U tom trenutku znat ćemo kako stvari stoje i pratiti dalji razvoj utrke nagradu po nagradu kako bismo do dodjele Oscara mogli još jednom donijeti dovoljno točno predviđanje kao i prethodnih godina.