Biografska drama Christophera Nolana o ocu atomske bombe skupila je najviše nominacija i dalje čvrsto drži titulu favorita u glavnim kategorijama.
U 14:30 po ovdašnjem vremenu Akademija je objavila nominacije za ovogodišnje Oscare u svim kategorijama. Utrku očekivano predvodi “Oppenheimer” s njih čak trinaest.
Stvar koja najviše zapinje za oko jest ono što se nakon maksimalnog broja nominacija za Zlatne globuse i Critics Choice, ali sa slabijim rezultatima na samim dodjelama, kao i lošem rezultatu na nominacijama za BAFTA-u, satira “Barbie” Grete Gerwig ostala je bez vrlo bitne nominacije za Oscar za najbolju režiju, što joj svakako umanjuje šanse u trci za najbolji film. Premda je bez očekivane nominacije ostala i Margot Robbie u kategoriji najbolje glumice, film će se ipak natjecati u devet utrka, od kojih je možda najmanje očekivana bila ona za najbolju sporednu glumicu u kojoj je America Ferrera iz tog filma uspjela osvojiti mjesto iznad Julianne Moore (“May December”) za koju se vjerovalo da ima bolje izglede.
Premda se Gerwig ne natječe u kategoriji najbolje režije, to ipak ne znači da je i ova godina jedna od onih bez ženskih snaga u toj presudnoj trci, budući da je u njoj nominaciju zasluženo osigurala Francuskinja Justine Triet sa svojom “Anatomijom pada” koja je postigla izrazito dobre rezultate plasiravši se još i u vrlo bitne trke za najbolji izvorni scenarij (nakon pobjede na Zlatnim globusima), najbolju glumicu (Sandra Hüller), najbolju montažu i najbolji film – tu kombinaciju imaju još samo “Oppenheimer” i “Poor Things”. Kako se ne natječe u kategoriji najboljeg stranog filma, tamo je put praktički otvoren za film “The Zone of Interest” u kojemu također glumi Hüller, budući da je i njegov režiser Jonathan Glazer jedno od pet imena nominiranih za najbolju režiju.
Još bolje su prošli “Poor Things” Yorgoea Lanthimosa s jedanaest i “Killers of the Flower Moon” Martina Scorsesea s deset nominacija, iako je potonji ostao bez nominacija za najbolji adaptirani scenarij (Glazer mu je pobjegao s tom, a filmovi rijetko pobjeđuju ako nemaju nominaciju za scenarij) te Leonarda DiCaprija kao najboljega glumca. U toj kategoriji kao glavni favoriti suočit će se Paul Giamatti (“The Holdovers“) i Cillian Murphy (“Oppenheimer”), dok će se Martijev film zadovoljiti s predstavnicima Robertom De Nirom u kategoriji sporednoga glumca u kojoj veteran ide na megdan Robertu Downeyju mlađem (“Oppenheimer”) te najbolje glumice gdje ga predstavlja Lily Gladstone, a najveća joj je suparnica Emma Stone (“Poor Things”). Ako prva Indijanka nominirana u ovoj kategoriji ne odnese pobjedu, “Killers of the Flower Moon” bi se mogao pretvoriti u najvećeg gubitnika s obzirom na omjer nominacija i nagrada ove sezone.
Zanimljivo je da se Scorseseov film plasirao i u dvije glazbene kategorije zahvaljujući partituri pokojnoga Robbieja Robertsona iz The Banda. Natječe se za najbolju izvornu glazbu, ali i pjesmu gdje će njegova “Wahzhazhe” teško pobijediti dva kandidata iz “Barbie” (“What Was I Made For?” i “I’m Just Ken”). U toj kategoriji zastupljena je i “It Never Went Away” iz Netflixovog “American Symphony” koji je slovio za jednog od glavnih favorita u kategoriji najboljeg dokumentarca, ali je na kraju šokantno ostao bez nominacije.
Ove godine je kategorija koju se inače slabije prati, ona kratkometražnog igranog filma, bila posebno zanimljiva jer se u njoj očekivao sraz dvojice slavnih redatelja, Wesa Andersona sa svojim “The Wonderful Story of Henry Sugar” te Pedra Almodóvara s kratkim gay vesternom “Strange Way of Life” u kojem su glavne uloge odigrali Pedro Pascal i Ethan Hawke, no i ovdje je došlo do iznenađenja i Španjolac je također ostao bez nominacije.
Među deset nominiranih za najbolji film nije bilo iznenađenja, ali način na koji se odigrao rasplet u kategoriji najbolje režije doveo je do toga da su strani filmovi “Anatomija pada” i “The Zone of Interest” sad veći favoriti za glavnu nagradu nego primjerice “Barbie” i “The Holdovers” čiji redatelj Alexander Payne je također poput nje ostao bez plasmana iako su oboje nominirani za nagrade redateljskog ceha DGA.
“Oppenheimer” u ovoj fazi ostaje i dalje glavni favorit ugrubo u pola od 13 kategorija u kojima se natječe, uključujući i one dvije najvažnije, režije i filma. Može li se što zakomplicirati putem te tko će podijeliti i u kojoj mjeri ostale nagrade, moći ćemo bolje prognozirati nakon što vidimo kako se odvije sezona cehovskih nagrada koja će trajati cijelu veljaču.