Moglo bi se to nazvati presjekom karijere s dodanom dozom nostalgije u odnosu na recentni repertoar, ali to je bilo i za očekivati za ovakvu masovku i, štoviše, bilo je i više nego dobrodošlo.
Da rujanske vremenske prilike nisu nešto na što se može tek odmahnuti rukom (i poput Steve Aufiderzen Cvikića u onoj poznatoj pjesmi lakonski procijediti “ma što me se tiče” – bez toga je odmahivanje rukom ionako jalov posao) pokazalo nam je nevrijeme koje je noć ranije u svega par minuta sasulo sav svoj bijes na metropolu čupajući stabla i čineći ozbiljnu štetu u određenim kvartovima. Revno se stoga pratilo vremensku prognozu tijekom dana kako bismo otkrili hoće li neka nova oluja pokvariti veliku feštu koju su Pips, Chips & Videoclips zakazali na otvorenom, točnije na rasprodanoj zagrebačkoj Šalati, na onome što su najavljivali kao svoj najveći koncert karijere.
Informacije s vremenskih prognoza bile su ukratko proturječne, no oblaci koji su se u minutama prije same fešte ozbiljno nadvijali nad pozornicom dali su naslutiti ozbiljne nedaće za Dubravka i bend. I – ne lezi, vraže! – taman kad je Dudo odlučio istupiti i na najvećem okupljanju svojih obožavatelja osvjedočiti kako je, eto, svaku noć pijan od tequile rapido, nebo je načas, balaševićevskim rječnikom, “rešilo da potopi svet” i tko nije imao kabanicu ili kišobran, u prvim se minutama vjerojatno više borio s padalinom nego uživao u koncertu.
Srećom po okupljene, kijamet nije dugo trajao i nije se pretvorio ni u što slično onome od prethodne noći. Štoviše, umirilo se dovoljno da možemo potpuno uživati u najvećem iznenađenju večeri kad su s pozornice doprijeli poznati, ali neočekivani zvuci Sacherove “Neobičan dan”. I kad se u prozirnoj kabanici na pozornici pojavio Darko Rundek da zapjeva s Ripperom uvodnu stvar “Trećega svijeta”, te divne ploče koja četiri desetljeća nakon izvorne objave trenutno drži poziciju najprodavanijeg izdanja ove godine.
Blaga digresija, kad sam vjerojatno prvi put u životu davnih devedesetih otišao na koncert Pipsa u tada popularni klub Aquarius, jedno od cijenjenih pera hrvatske glazbene žurnalistike u svojem je izvješću posebno pohvalilo trenutak kad je Rundek s bendom zapjevao “Plači”, premda smo svi koji smo nastupu prisustvovali jasno svjedočili da se navedeni duet nije dogodio. Stoga sam se nekoliko puta uštipnuo kako bih bio siguran u to da se taj davno najavljeni susret doista događa na pokisloj Šalati, jer ne bih nikome htio prouzročiti razočaranje koje sam prvi put osjetio u ovo što će, četvrt stoljeća kasnije, izgleda, postati i mojim vlastitim izgovorom za profesiju. Zaista, kažem vam, Rundek je pjevao “Plači”, a pjevala je s njim i s Dudom i cijela ta pokisla Šalata i otjerala oblake i onda je sve bilo smooth sailing, štono bi rekli Ameri, sve do kraja.
Moglo bi se to nazvati presjekom karijere s dodanom dozom nostalgije u odnosu na recentni repertoar, ali to je bilo i za očekivati za ovakvu masovku i, štoviše, bilo je i više nego dobrodošlo. Vratili su nas Pipsi u “Ljeto ’85.” isto kao i u rane devedesete dok je brdom odzvanjala sjetna melodija “Guma na kotačima”. Među iznenađenja valja ubrojiti i suludi pseudoerotski show koji se odvio za vrijeme izvedbe modernizirane verzije pretpotopnog napjeva “Krumpira”, a koji vam ne bih znao dostojno opisati ni da me u snu opsjeo duh Miroslava Krleže.
Natukao je ovaj bend nekoliko naramaka hitova kroz svoju karijeru i nijedna ih dvosatna fešta ne može obgrliti sve, ali sinoćnja se setlista činila najbližom onome najboljem što imaju ponuditi u takvom vremenskom okviru, čak iako je u strateški raspoređenim bisevima moralo doći i do suvišnog susreta s “Dinamo ja volim”, koja je, kako god se okrenulo, ipak sastavni dio identiteta ovog “najzagrebačkijeg” od sviju bendova. Ipak, čini se kako sam u značajnoj manjini po pitanju miješanja navijanja i glazbe, jer je većina posjetitelja bila oduševljena takvim trećim bisom i završetkom koncerta. S druge strane, “Malena” koja je prethodila, zvučala je poput kakve himne u svojoj blesavoj nevinosti dok se orila kroz par tisuća grla okupljenih na ŠRC-u.
Još djelomično mamuran bacam pogled na mobitel i poruke koje su mi stigle tijekom noći. “Bio je spektakl,” stoji u jednoj. “Dakle, ubili su,” piše u drugoj. I tako dalje. Tko sam ja da im proturječim? Napravili su si Pipsi feštu kakvu su i zaslužili. A ja ću morati pronaći način da čim prije iz glave izbacim onu Shaneovu melodiju koju su prisvojili za “Poštara”, jer imam osjećaj da mi je sad zauvijek zapela negdje u kompromitiranim vijugama. Recepte primam u inbox. Pusa.
P.S. Stiže još jedna poruka. “Ako ti naslov ne bu Mate Mišo za alternativu….” Zamislite to kao alternativni naslov, tekst me odveo u drugom smjeru.