Primoštenski brak gradske uprave i profiliranog festivala alternativne glazbe SuperUho traje već drugu godinu, a sudeći po vjenčanici Angusa Andrewsa, frontmena australsko-američkog ballroom-punk trojca Liars, trebao bi potrajati sljedećih pet. Burma je, dakle, na sigurnom…
Zakotrljavši se oko 23 sati s velike pozornice festivala SuperUho, čvrsto zajašivši rodeo electro-clasha u rušilačku plesnu orgiju, Lažljivci su predstavili svoj posljednji i sedmi album „TFCF“. Na ponos i diku Alana Vege, baš kao i Butthole Surfersa koji su se zaputili u studio nakon podulje pauze, frontmen Angus Andrews odjeven u bijelu vjenčanicu i gardom odbjegle vlaške mlade kakvoj po fizionomiji i odgovara, znojnu je dalmatinsku noć okitio aktualnim singlom „Cred Woes“. Bend se onomad okupio na relaciji između umjetničke akademije i prodavaonice s pločama u Los Angelesu, gradu čija je razbludna energija itekako prisutna u energiji benda. Nakon preseljenja u New York, izdavanja prvijenca te par EP-ja, bend upada u metropolitansku underground mitologiju, a snima i split s bandom Oneida.
U vrijeme svog trećeg albuma „Drum’s Not Dead“, bend će posjetiti KSET-ovo Žedno Uho, a zapamćeni su po nastupu u kojem je energični Andrews više puta koristio obruč bas-bubnja za odskočnu rampu. U to vrijeme modificiraju i zvuk, premreživši live zvuk i elektronske podloge s procesiranjem uživo. Kombinacijom mikrofona zalijepljenih i na bubnjarski i na udaraljkaški set, podboltali su se spring reverbom, a prtljanjem po frekvenciometru skontali su i kompleksnost drona, legendarnih već od vremena lokalnih downtown skladatelja.
Bend će potpisati i za Mute Records, kojem ostaju vjerni do dan danas. Rušilačku nastrojenost i neodoljivu drskost kojom su ispuštali rafale na raspomamljenu publiku, kao da je petak, a ne ponedjeljak uvečer, svaki je član benda koordinirao sa svojeg kraja pozornice, udaljen i po pet metara jedan od drugoga. Bubnjar i gitarist/sekvencerist, bez ikakve interne komunikacije, našpanani do u detalj – živa tradicija play-pause bendova osvojila je još jedan palac simpatije od publike u Primoštenu, zahvaljujući između ostalog i nastupu od svojih sat i pol. Mesija je primijećen, javljaju iz policijske…
Naklonost prema počinjanju satnice čak pola sata prije najave, obiteljski je pop kantautora Gracina iz Splita, uljuljkao među kasnopopodnevne nirvane šatorskih krila i hammocka u jedno primoštensko sumračje, čime je započeo prvi dan festivala SuperUho. Zericu pospani nastup splitskog benda dočekala je tek punjeta gostiju na pomolu večeri, a stihovi uokvireni u ne-pretenciozni žanrovski kôd, pripremili su sumrak dana za početak beogradske blues-punk atrakcije Straight Mickey and the Boyz. Set-listom koju ne mijenjaju proteklih godinu i nešto dana, momci koji sviraju i u „Canetovom novom bendu“ (Škrtice – op.aut.), otprangijali su do domene na kojoj rastu zazubice. Nakon Repetitora koji je na istom mjestu „oduvao“ svega dva dana ranije, na otvorenju Dokumentarnog Rock Festivala, koji se nakon Vinkovaca i Ozlja, doklatio i do naših plaža, ovi punokrvni i duplomudni predstavnici beogradske post-Zvezdara scene, samouvjereno su povukli publiku rock-sintaksom i parolaškim rafalima post-punka; a o znoju za kruhom pomazati da se i ne palamudi…
Moment za nastup čikaške grupe Shellac koja će izvrtiti set-listu s „Terraforma“ i „Dude Incrediblea“, najavivši tijekom nastupa i skorašnji izlazak novog albuma nije trebalo dugo čekati. Počelo je pjesmom „Canada“; Steve Albini s gitarom, zakačenom johnwayneovski oko struka, Todd Trainer s aurom dvaju prijelaza na bubnjevima, a anđeo Bob Weston koji ore četveroplužnu djetelinu niže od kukova da se i ne govori. Uz par taktova skladbi s „At the Action Park“, započeli su večer kompaktnom listom koja nikoga od fanova nije ostavila na suhom. Tijelovo koje se za festival doklatilo sa svih strana zemlje i svijeta, nasuprot frontmena koji je krajem lipnja u prometnoj nesreći slomio ključnu kost dobilo je svoj ‘harašov’ rudarske simfonije. Ogoljeni ‘zreli stil’ starih momaka, producentski upetljanih u preko 1000 nosača zvuka čime je sukreiran zvuk suvremene alternativne glazbe, zakucan je tvrdo-kuhanim realizmom i raskošnom naracijom čije slike evociraju Bukowskoga. U konferansi je Albini podjebavao nautičarski turizam, izvalio kako je na oceanu, sve u svrhu najave izvedbe skladbe „Plane“ (avion – op. aut.) koju su narodu od mriže i vesla pokušali prodati kao alegoriju postojanja. Za razliku od monologa na Primaveri – gdje se lamentacija odužila na 25 minuta! – Weston je koleginu emo-krizu amortizirao preuzimanjem pitanja iz publike. U ritualnom Trainerovu izlasku s dobošem pred okupljene, te dvjema palicama zataknutima pod tetive, te njegovim i Albinijevim raspakiravanjem i pospremanjem uz ogoljeli bas-solo, izveli su „The People’s Microphone“, prepustivši pozornicu Liarsima.
Malu je pozornicu dotle provjetrio M Ward, koji na izlet u Hrvatsku navodno nije ponio niti vlastitu gitaru, bio je to tour de force momaka iz My Buddy Moosea čija je publika na kraju nastupa cimala i najdulji ciklus pojanja i zaziva na bis. Ovaj sing-a-songwrite koledžica-rock, prepun općih mjesta katedrale od šest žica, bio je i najpartizanskiji epilog za najšire sveučilišno-kantinske mase, ulančavši se s pričerima koji tek imaju nastupati večeras. Dotle je atonalna slušna lava Blanck Massa (solo-varijante benda Fuck Buttons, dark horse ondašnje Hartere – op. aut.), uklesala svoju imperijalističku viziju post-dubstepa, na pariće razmahavši kuplete nosnica i guzica. Novoplatonski odnos koji je zatitrao između publike i pomrčenog egzorcista u noći koju je uz sve ostale pozorničke svece saliniziranom suzom zakačio i sveti Lovre, čini se ponoviti večeras.