Povodom sutrašnjeg koncerta u Jiggy’s Baru, kojim će grupa Punk Data promovirati svoj album prvijenac ‘Did We Land on A Tune?’, u emisiji slušna obmana Radija 808, još u studenom razgovarali smo s dijelom njegovih članova – bubnjarom Robertom Jurišićem i klavijaturistom Tonijem Starešinićem. Momci su svirali u sijaset bendova, tako je klavijaturist Toni Starešinić prošao kroz Mangroove, Chui, Tobogan, Less Than a Minute, Željka at Ease i Headoneast, bubnjar Roberto Jurišić je suosnivač Minimum System Requirements, uz Alessasdarkening, dok je basist Igor Farkaš pored Minimum System Requirements i Mangroove, svirao i s Tannu Tuwa, te u zadnje vrijeme s Diyala Live. Sam bend svira psihodelični funk.
Ovim razgovorom najavljujemo promotivni koncert u Jiggy’s baru, a kako ste bend atmosfere, kakva je ona, inače, na vašim nastupima?
Robi: Mi inače sviramo za publiku od 20 ljudi, uključujući i 10 – konobara. Zato dođite svi – i staro i mlado.
Toni: Reprizu ćemo imati u Bacchusu u trećem mjesecu. Bacchus se lako napuni, pa onda bude i dobra atmosfera.
Zašto vam se pjesma zove ‘Small Dog Louis’?
Robi: Ma, Farki ima tog malog psa… A bio je neki groove, groove, groove… I onda smo ga nazvali Louis, Louis, Louis i – poklopilo se!
A ‘Toilet Incident’?
Robi: To smo morali odsvirati bez basa, jer je taman kad je počela svirka, naš je basist naglo morao na WC. To je bilo super, tu je bilo puno ekipe. Tako da je to dokument te kompozicije. A sviđa mi se, jer uvijek odemo u totalnu van-krajnost. Uživo, naravno…
Da se vratimo malo još na Minimum? Na vezu vašeg izričaja s legendarnim unplugged koncertom grupe 4Hero, s kojim je surađivala Ursulla Rucker? Gledao sam je uživo prije dvije godine na Beogradskom Jazz Festivalu i u ovoj emisiji emitirao intervju s njom.
Robi: Jel’ još uvijek energična? Ona faza joj je bila… mrak! Čak smo imali pjesmu ‘4 Hero’, uz gitarista i pjevačicu. Snimili smo album u jednom danu, u studiju u Novom Mestu, preko deset pjesama, onako u hodu. Naš prijatelj Ivek je bio za tonskim stolom… Taj materijal nikad nije zaživio, ali nije izdan i puno smo svirali, a imamo jedan spot koji je radila prijateljica Eva na You Tubeu. Pozdrav Morani i Krži, ako nas slušaju. Iako nemamo dodirnih točaka s 4Hero, bili su nam uzor, analogni drum n bass i break beat. A mi smo prelazili već u vokalno-gitarsku fazu.
U pjesmi se, ‘Revelation’ čuje utjecaj Discipline kičme i Brotherzone.
Robi: Nažalost, nažalost, nije Koja na basu, ali Koja pozdrav, ma gde god da si – beo…
Toni: A stvar je takva da uopće nije bitan time, samo voziš i kaj uleti – dobro uleti. Pokušavali smo u hodu ustanoviti harmoniju…
A s obzirom na te druge bendove s kojima ste svirali slobodno i otvoreno, kakva su iskustva? Kako je došlo do te faze uopće? Krenuli ste razmišljat kao strojevi kroz taj sound, a onda ipak razvijati kao ljudi… Pitam zato što naslov albuma Punk Data, ima taj pomalo sarkastičan naslov, “Did We Land on a Tune?”.
Toni: To se dešava na probi i krenemo, pa kamo nas to odvede. Imamo neku kemiju koja to drži. Harmonijski se ne može previse švrljati, jer su tu i bas i kljava.
Koje su vam bile koordinate?
Robi: Uvijek smo krenuli kroz atmosferu i groove, ona je slobodna, ali se nikad nismo dogovarali. Bitan je početak, “idemo, može!”. Znalo se desiti da smo radili i stvari koje nama samima nisu bile podnošljive. I onda bismo ih, takve, i napustili…
A jeste se kad igrali sa soundom iz samog razglasa i kutija?
Robi: Ne. Naš sound ipak nastaje primarno na stageu.
Kao bendu koji je primarno vezan uz puls, što vam u psihodeličnom smislu predstavlja vrijeme?
Toni: Mislim da naša priča potječe iz jedne plesne mantre, kroz koju onda provlačimo i noise i psihodeliju. Taj prljavi zvuk kod mene stvara jedno drukčije stanje svijesti kojim vlada neka posebna energija.