‘Susjedi iz pakla’ je vrlo dobra i zanimljiva komedija, prije svega namijenjena mlađoj publici koja bez problema probavlja malo grublji i neprofinjeniji humor. Na žalost, to je i dalje miljama daleko od ‘Animal Housea’, ali čak i najveći mrgudi iz ovoga filma mogu izvući nekoliko dobrih smijehova, što je, na kraju krajeva, i poanta cijele priče.
Od kultnog je “Animal Housea” i svojevrsnog rodenja ‘fraternity komedije’ prošlo gotovo 40 godina, a niti jedan mu se film u tom razdoblju nije nametnuo kao nekakva ozbiljna konkurencija (možda eventualno “Old School”). Vremena su se mijenjala, stilovi i komičarske zvijezde dolazili i odlazili, ali takvu je energiju, svježinu i sirovi talent jednostavno nemoguće nadmašiti . Je li stoga uopće moguće očekivati nešto od ekipe filma “Susjedi iz pakla”, koju među ostalima čine dva vrlo neiskusna pisca, ziheraški redatelj i tandem Efron – Rogen?
Kelly (Rose Byrne) i Mac (Seth Rogen) mladi su bračni par, koji se s malom bebom tek uselio u svoju kuću iz snova u mirnom predgrađu neimenovanog američkog velegrada. Iako im je život postao dosadnjikav od kada su postali roditelji, uvjeravaju se da je sve idilično, ali sve će se promijeniti kada se u kuću do njihove usele novi susjedi: bratstvo s lokalnog sveučilišta. Teddy (Zac Efron) i Pete (Dave Franco) mladi su i nabrijani vode bratstva, kojima je glavni cilj uživati u nekoliko posljednjih tjedana studentskog života. Naravno, to ne ide bez divljih zabava, droge, seksa i vrlo bučne glazbe, a sve će se prelomiti preko leđa Kelly i Maca…
S obzirom na to da scenaristi Andrew J. Cohen i Brendan O’Brien do sada nisu napisali niti jedan scenarij za dugometražni film, pa tako niti za komediju, mora se priznati da su se vrlo dobro snašli u tom iznimno zahtjevnom žanru. Iako se humor uglavnom temelji na forama vezanim uz genitalije, seks, žestoko psovanje, gadosti i drogiranje/alkoholiziranje, ne nedostaje trenutaka vrijednih smijeha, a u najgorem slučaju, film ostaje prilično nenapadan i lagan za gledanje (osim kontroverznijim sladokuscima, koji će ionako vrlo teško gubiti vrijeme na ovakve uratke). S druge strane, iako se u nekim trenucima ozbiljno koketira s dubljom sociološkom tematikom odrastanja i problemima s kojima se današnje generacije susreću za vrijeme i nakon završetka faksa, sve je ostalo samo na ideji, pa na kraju imamo klasičan niz skečeva i gegova tangencijalno povezanih nekakvom glavnom pričom.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kL5c2szf3E4[/youtube]
Što se pak glavnih glumaca tiče, teško je od tipa poput Setha Rogena očekivati da glumi lik koji nije poput Setha Rogena, jer čovjek jednostavno nema tu širinu. Iako u nekim trenucima zna biti iritantan, uglavnom uspijeva isfurati ono po čemu je najpoznatiji (šlampavi hašoman koji misli da je cool), a ponekad je dovoljno jednostavno vidjeti njegovo veliko, dlakavo, golo tijelo kako ‘vodi ljubav’ sa ženom i puknuti od smijeha! Kad smo već kod žena, Rose Byrne je izvrsna u svakoj sceni u kojoj se pojavi, a isti je slučaj i s ‘neprijateljskim’ dvojcem Efron – Franco. Efron sve više i više pokazuje raznovrsnost svoga talenta, tako da bi ga vrlo brzo mogla snaći sudbina Matthewa McConaugheya i prelazak s uloga isklesanih srcolomaca na moćne, karakterne likove.
Osim poprilično nefokusiranog i nedovoljno iskorištenog scenarija, najveća mana “Susjeda iz pakla” je hermetičnost njihovog filmskog svijeta, gdje su sporedni likovi poput dekanice fakulteta (Lisa Kudrow) ili drugih, vrlo zanimljivih članova bratstva (Christopher Mintz-Plasse, Jerrod Carmichael) praktički statisti, tu da pripreme foru ili dvije i onda se izgube u gomili. Ista je stvar sa drugim susjedima ove četvrti, Macovim kolegama s posla, obiteljskim prijateljima, pa čak i njihovim djetetom, koji su u cijeloj priči više nekakve kulise, nego stvarni likovi. To možda ne bi bilo loše da ih nikada ne upoznamo, ali kada su nam već prestavljeni i očito igraju neku ulogu u svim tim događajima, ne bi bilo loše pobrinuti se da i oni budu malo životniji.
“Susjedi iz pakla” je vrlo dobra i zanimljiva komedija, prije svega namijenjena mlađoj publici koja bez problema probavlja malo grublji i neprofinjeniji humor. Na žalost, to je i dalje miljama daleko od “Animal Housea”, ali možda je jednostavno došlo vrijeme da prestanemo tražiti nasljednika tog kultnog ostvarenja i uživamo u onome što nam se nudi. Čak i najveći mrgudi iz ovoga filma mogu izvući nekoliko dobrih smijehova, što je, na kraju krajeva, i poanta cijele priče.
Ocjena: 7/10
(Good Universe, Point Grey Pictures; 2014)