Prema najavama, ovo je trebalo biti pop izdanje Mars Volte…
Nekoć davno, sedamdesetih i osamdesetih godina postojao je vrlo popularan žanr poznat kao yacht rock, istinski grozomorna varijacija soft i adult oriented rocka u kojoj je strogo zabranjeno bilo sve ono nepredvidivo, neočekivano, čak i neortodoksno, a pjesme i albumi autora poput Boba Welcha, REO Speedwagon ili Supertramp dosezali gotovo karikaturalnu razinu sladunjavosti i komercijalnosti.
Puno godina kasnije svoju je viziju yacht rocka predstavio jedan od ključnih alter rock bendova novog milenija na albumu za koji sam isprva stvarno mislio da je riječ o nekoj pogrešci i da se iza imena The Mars Volta na streaming servisima našao netko potpuno drugi, tko s Omarom Rodríguez-Lopezom i Cedricom Bixler-Zavalom nema baš nikakve veze.
The Mars Volta, kao i njihov za nijansu bolji prethodnik At the Drive-In, spajali su potpuno suprotstavljene žanrove poput progresivnog rocka i svojedobno mu najvećeg neprijatelja punka, pretvarajući svoje pjesme u psihodelične simfonije prepune instrumentalnih pasaža čijim bi se potpuno slobodnim formama ponosili i free jazz titani Ornette Coleman ili Albert Ayler. U tome su, što i ne treba čuditi, znali otići i malo predaleko, primjerice na ploči „Amputechture“, no čak i u takvim su trenucima bili neusporedivo bolji od većeg djela svježe objavljenog i deset godina čekanog eponimnog albuma.
Da se razumijemo, ubrajam se među one koji vjeruju da se u skoro svakoj glazbenoj vrsti i podvrsti može i pronaći i napraviti nešto dobro pa me ovaj izlet Omara i Cedrica u ideji nimalo nije smetao. Prema najavama, ovo je trebalo biti pop izdanje Mars Volte, zbog čega sam stvarno nestrpljivo iščekivao čuti što će sve ugurati u svoje viđenje popa.
Nažalost, već uvodne latin perkusije kojima počinje prva pjesma „Blacklight Shine“ dale su naslutiti što će slijediti u nastavku. Refreni bi tako najčešće mogli upasti na neku staru ploču Styxa, Phila Collinsa ili Journeyja od kojih ih razdvaja tek modernija i ne toliko pravocrtna produkcija, a treba napomenuti kako se u ovih 14 skladbi prepoznaju i drugi, podjednako nezanimljivi utjecaji poput electro funka pa i konfekcijskog R’n’B-ja kojeg je devedesetih bio prepun MTV.
„Shore Story“, primjerice, zvuči poput imaginarnog pokušaja Color Me Badd ili Boyz II Men da snime nešto kompleksnije i, u nedostatku bolje riječi, alternativnije, dok nas „Vigil“ vraća u dane kada su veterani psihodeličnog i prog rocka potpisivali neke od najbesmislenijih pop ljiga osamdesetih. „Qué Dios Te Maldiga Mí Corazon“ odlazi još dalje, sve do nečega što bi mirne duše mogla otpjevati i jedna Gloria Estefan.
Glazba je, istini za volju, malo razbarušenija i lelujavija od većine autora spomenutih u dosadašnjem tekstu, nađe se tu i tamo poneki interesantan break ili instrumentalna dionica, ali i one traju previše kratko da bi ostavile jači dojam. Nisu baš ni sve stvari toliko loše pa, primjerice, „No Case Gain“ u sjećanje doziva i Beastie Boyse iz vremena „Hot Sauce Committee Part Two“, „Tourmaline“ je korektna retro balada s naglaskom na šezdesete, dok je „Equus 3“ čak i dobra pjesma koja jedina koliko-toliko uspijeva objasniti što su u stvari htjeli napraviti. S obzirom na muzički dio priče, donekle čudi činjenica da su Cedricovi stihovi direktniji i jasniji nego ikad prije te velikim dijelom inspirirani njegovim problemima sa scijentolozima kojima je nekoć pripadao i koji su navodno čak i otrovali pse njegove supruge Chrissie Carnell Bixler, i to iz osvete jer je glumca Dannyja Mastersona optužila za silovanje.
„The Mars Volta“ je nazvan samo imenom benda jer bi, kako kažu, trebao predstavljati novi početak i ‘clean break’ u odnosu na sve što se događalo ranije. To istovremeno obećava i zastrašuje; nadam se samo da se na idućem albumu neće pretvoriti u trapere.
Ocjena: 4/10
(Clouds Hill, 2022.)